Merhaba Değerli Okurlarım.
Biliyorsunuzki Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı. Okullar için  3 Yıl önce FATİH projesi başlatmıştı. Okullara kurulan fatih etkileşimli tahtalarla birlikte öğrencilere tablet verildi ve ardından okulun ağ altyapısı yeniden yapıldı. Okullara okulun ihtiyacına göre 1000 mbps ye kadar Download ve Upload hızları veriyorlar.

Tabiki de internette kısıtlamalarda var. Milli eğitim bakanlığı Türk Telekom ile anlaşarak onun altyapısını kullanarak okullara FTTH fiber internet çektiriyor. Upload hızı oldukça dikkatimi çekti benim. Evlere maximum 5 veya 10 mbps upload veriliyor ama milli eğitim bakanlığı okula 1000 mbps upload bile verebiliyor.

İnternet de kısıtlamalar mevcut. Milli eğitim bakanlığının engellediği sitelere erişemezsiniz.

Fatih projesi olan okullarda tüm okulun (müdür,öğretmen,memur) herkes MEB hattını kullanmak zorunda ister wireless ile ister duvarda bulunan ethernet prizi ile.  Okullardaki özel internet hatları artık yasaklandı ve kapatılmaya başladı. Bizim okulumuzdada özel hat vardı yani ttnet aboneliği onu kapattırdılar meb yasak koyduğu için…

Bizim okul tepeden tırnağa meb hattını kullanıyor 🙂

Bizim okulumuzda 50 mbps download 50 mbps upload hızı var bunu sizler için test edip videoya çekmiştim.

Okulun bulunduğu yerde ADSL hizmeti veriliyor ama 200 metre uzatklıkta DSLAM var oradan direk okuldaki sistem odasına kadar fiberoptik kablo çekmişler ve hat 100 mbps kaldırıyor fakat diğer aboneler mağdur kalmasınlar diye meb okulun internet hızını 50/50 yaptı.  Yani 50 mbps download 50 mbps upload hızı atandı.

Bazı okullarda 250 mbps hız hatta 500 mbps hız bile gördüm.

Bölgeden bölgeye ve okulun ihtiyacına göre değişiyor.
Bizim okul çokta büyük bir okul değil 28 derslik bulunmakta ve Yönetim bölümü var.

Sizler için hazırladığım videoyu buyrun hep beraber izleyelim…

Not : Hatta tanımlanan download ve upload hızları 50 mbps’dir.  Videoda test sırasında başkalarının interneti kullanması ve yoğunluk nedeniyle hız testinde 50 mbps’ye yakın sonuçlar çıkmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here