Fiber İnternet Türleri Nedir?

0
198

Merhaba sevgili Help Mert okurları bugün sizlere Fiber Türlerinden bahsedeceğim. İnsanların dijitale olan merakının artması üzerine, internet altyapıları yetersiz kaldı.  Biliyorsunuz artık, 4.5G artık hayatımıza girdi. Bu sayede fiber internet altyapılarının biraz daha hızlı evlerimize geldiğini gördük.

Peki Fiber İnternet Nedir?

Fiber İnternet

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internetler’den beklediğimiz, internetin çok hızlı olması ve ping süresinin az olmasıdır. Bazı servis sağlayıcılarının çakma fiber olarak adlandırdığımız interneti sizlere satması, gerçekten üzücü bir durum. Fiber, 4 türe ayrılır. Bu türler; FTTN, FTTC, FTTB, FTTH’dir.

FTTN, mahalleye kadar fiber olarak geçiyor. Servisten mahalleye kadar, fiber kabloları ile geliyor. FTTC sistem ise sokağa kadar fiber optik kablo geliyor, sokağınızdan evinize ile normal altyapı ile geliyor. FTTN’e göre bir tık daha iyi diyebilirim. Ancak yine bu fiber değil. Neden derseniz, fiber  internet de gecikme süresi olmaması gerekir. Ancak bu internet de  ping olabiliyor. FFTB sistem, binanızın girişine kadar fiberi getiriyorlar ve binanızdan evinizde ki modeme kablo çekiyorsunuz. Ben buna fiber diyebilirim. Gelelim FTTH’a peki FTTH çok nadir rastlanan bir fiber türüdür. FTTH ile dairenize kadar fiber optik kablolar geliyor, bu kabloları dönüştürücü ile modeminize taktığınız zaman gerçek fiber sahibi olmuş olursunuz.

Videolu Anlatım İçin ;

İlgili Yazı :  https://helpmert.com/turk-telekom-upload-hizlarini-arttirdi/

 

 

  Abone Olmak için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here