Merhaba değerli HelpMert okuyucuları. Bu gün sizlere yasal yollar ile internet hızlandırma yöntemleri . İnterneti ağırlaştıracak uygulamalardan kurtulmayi öğretecegim.

1- Kablolu bağlanın: İnternetinizi hızlandırmak ve hattınızı tam kapasite kullanabilmek için wireless (kablosuz internet) yerine kablo takarak internete girin. Göreceksinizki internetiniz hızlanacaktır. Kablosuz ağda siz uzaklaştikca ping artar , download ve upload hızlarında düşüş görünür. Kablo kullandıgınız için baglantiniz direk arada bir zayiflama olmadan modeme iletilir.

2. Virüs Taraması Yapın: Bilgisayarınıza birkaç antivirüs yazılımı indirip bilgisayarınızı taratınız. Aksi taktirde trojen , truva atı v.b virüsler internetinizi sömürebilir ve casusluk yapabilirler. Bunun için size önereceğimiz antivirüs yazılımları
Kaspersky 2015 Antivirüs 
Avira Antivir
Avast Antivirüs
Bu önerdiğim antivirüs yazılımlarının FREE (ücretsiz) yazılımlarını indirip birer kes taratip sistemden silebilir yada kullanabilirsiniz.
Eğer lisanslı antivirüs almayı planlıyorsanız Kaspersky 2015 Antivirüs  öneririm.

3. Hattınızı Kontrol ettirin: Bazen altyapi desteği yüzünden sistem otomatikle sizin hızınızı düşürür ve paketinizin dışındakı hızlara düşersiniz. Örnek 8 mbps bir ADSL paketindeyseniz altyapı nedeniyle hızınızı 2 mbps ‘ye düşürmüşlerdir yükseltmeleri için internet servis sağlayıcınızı arayıp paket hızınıza çıkarmalarını isteyin.

4.Hız Testi Yapın: Speedtest adresinden internete baska cihazlardan bağlı olmadan modem ile bilgisayar arasına ethernet (LAN) kablosu takıp internetinizin hızını test edin
Ping :  ping degeriniz düşükse çok iyidir eğer yüksekse pinginizi düşürmek için servis sağlayıcınız (TTnet – Superonline – Fixnet v.b) şirketler ile iletişime geçin. ping değeriniz maximum 50 olması gerek

Download: download hızı indirme hızı diye geçer.

1 ile 5 mbps arası: Yavaş internet
6-16 mbps arası :
Orta derece 720P HD filmler izletebilir.
24-100 mbps arası :
Mükemmel derece herşey yapılabilir ve fiber internet diye tanımlanır.

Upload : Upload hızı yükleme hızı diye geçer

0-1 mbps arası :
sizler için ideal derece
1-2 mbps arası :
hipernet kullanıcıları için orta derece 
2-5 mbps arası :
fiber kullanıcıları için güzel derece
5 -100 mbps arası :
mükemmel derece.

Not: Sizde 0,70 gibi upload hızı görebilmeniz çok normal türkiyede
ADSL2 kullanıcılarına
1 mbps upload hızı
VDSL2 kullanıcılarına
2 mbps upload hızı
Fiber Kullanıcılarına
5 mbps upload hızı verilmektedir.

5:Adil Kullanım Kotası: Adil kullanım kotasi  AKK ve AKN diye adlandırdığımız kullanıcı sınırlama diye geçer servis saglayicinizin size verdigi 50-100-200 gb kotalar dolduktan sonra ay sonuna kadar 3 mbps hız ile internete girebilrsiniz. Servis saglayicinizi arayıp akn ye girip girmediğinizi teyit ettirin. Eğer girdiyseniz internetin hızlanması için ay başını beklemeniz gerekiyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here