laptoplarımız yaz aylarında artık sıcaktan baymış durumde ve aşırı derecede ısınmış durumda . Bu ısınma sorunlari bize ne gibi sorunlar çıkartır ve nasil soğutabiliriz. Bunlar hakkında sizlere yararlı bilgler vereceğim.

Laptop Aşırı Isınırsa Neler Olur?
1-
Harddisk  50°C üzerine çıktıktan sonra tehlikeli olur. Dosya kaybı ve harddiskimizi tamamen kaybedebiliriz. Bilgisayarınızı kullanabilmek için yeni harddisk alıp takmanız gerekir.

2- Aşırı ısınma sonucu işlemcimiz çok ısındığında bilgisayar kendini otomatikle elektrik kesintisi olmuş gibi direk kapatır. Eğer kapatmazsada aşırı ısınmadan dolayı işlemciniz yanar ve yeni işlemci takmanız mecburidir.

3- Bataryanızın ömrü tamamen kısalır. Yüksek sıcaklıklarda bataryanızdaki hücreler ısıyı sevmezler ve ölürler. Hücreler öldüğü içinde bataryanız artık kullanımsız kalır şarj süreniz kısalmaya başlar.

4- Chipsetlere zarar verebilirsiniz aşırı ısınmayı hiçbir bilgisayar sevmez ve kullanıcınında dizini yakacak şekilde ısınması kullanıcıyıda hiç sevindirmez.

5- Ekran kartları aşırı sıcaktan hiç hoşlanmaz ve ekranda çizgiler görmeye başlarsınız ekran kartı ciddi derecede hasar görebilir . Isınmada en çok hasar gören parçalardandır.

Bilgisayar Sıcaklığını Kontrol Etmek için AIDA64 Proğramını öneririz.
Proğramı açtıktan sonra bilgisayar sekmesine tıklayın ve algılayıcılar kısmına tıkladığınızda sistem sıcaklıklarınızı görebilirsiniz.

Bilgisayar Soğutma Yöntemleri :

1- Bilgisayarınızın içini açıp fan ızgarasını ve fanınızı temizleyin 
2-
Termal macunlarınızı yenileyin (işlemci ve ekran kartı)
3-
Bilgisayarınızda Toz Bırakmayın Kasanız varsa kasanızıda temizleyin 
4- Bu işlemcleri yaptıktan sonra aşırı ısınma devam ediyorsa bilgisayarınızdaki fanın ömrü azalmış olabilir aynı özellikte ve boyutta yeni ram takın.
5-
Oyuncuysanız harici laptop sogucutular kullanın
6-
Masaüstü kullanıcısıysanız büyük ve sessiz fanlar alın.
7-
Oda sıcaklığını düşürün . Sobanın yanına v.b ısıtıcıların yanına kasanızı koymanız veya laptopunuzu.
8- Tozlu ortamlarda bilgisayarınızı kullanmaktan kaçının.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here