Merhaba Değerli Okurlarım.

Bu gün sizlere neden “TTnet” firmasının kötülendiğini ve herkesin bir an önce bu firmadan kurtulmaya çalıştığını anlatacağım. Ben TTnet çalışanı değilim tüm firmalara eşit şekilde ilgi gösteriyorum fakat bir yanlış anlaşılmanın düzeltilmesini istiyorum ve buna istinaden bu konuyu açıyorum.


Türk Telekom tüm Türkiye’ye yıllar önce bir telefon altyapısı döşedi ve 24 Nisan 1995 tarihinde kurulmasıyla birlikte kısa sürede tüm Türkiye’ye telefon altyapısı döşedi. Gerçi 1980 sene’sinde de ev telefonları vardı fakat o zamanki firmayı satın alıp altyapıları birleştirdiler.

Tüm Türkiye’ye ev telefonu hizmeti için bakır kablolu alt yapı döşendi.


İnternet devri başladı…

Yıllar öncesinden de Türkiye’de İnternet vardı fakat üniversiteler ve özel kuruluşlarda ve hatta 64 kbps hızında kiralık hatlar vardı.

İnternet’in Türkiye’de ticari kuruluşlar ve hane halkları gibi geniş kitlelere ulaşması ise 1996 yılında mümkün olmuştur. Türk Telekom’un internetten ticari kuruluşların ve internet servis sağlayıcılarının (ISP) yararlanmasını sağlayacak TURNET projesi 1996 Ağustos ayında hayata geçmiştir.

Bunun üzerine Türkiye’de internet kullanımı yoğunlaştığında ve birazda geç olmasına rağmen Türk Telekom’un bünyesinde ikinci firma olarak TTnet  26 Nisan 2006 tarihinde kurulmuş ve 14 Mayıs 2006 tarihinde ‘İnternet Servis Sağlayıcı Lisansı’ alarak faaliyetlerine başlamıştır.

Türk telekom’un ev telefonları için kullandığı bakır hat üzerinden internet sinyalleri yollayarak evlere ve kurumlara modem koyarak eve internet getirdi. Her ne kazar bazı bölgelerde kilometrelerce uzaktan internet sinyalinin gelmesi yavaş interne’te sebep olmuştur ama tüm Türkiye’ye yaymaya çalıştılar.


ADSL devri başladığında da tekrar telefon hattı üzerinden sinyal yayılmaya başladı. Kimi yerde 10 km uzunluğunda bakır kablodan internet geçiyordu ve her bölgede hızlar farklıydı. Bende 8 mbps ise arkadaşım 1 mbps hızı zor alıyordu.

Tüm Türkiye’ye Türk Telekom altyapısı ile yayıldığı için her yerde hız farklıydı. Arkadaşının internet’i çok hızlı ama benim internet’im çok yavaş gibi karşılamalarla firmanın ismi kötülenmeye başladı . Altyapı yetersiz olduğu için çeşitli sorunlara yol açıldı . Port, DSL sinyal, hat zayıflaması ve hattı kullanıcı taraflı da hatalar vardı. Bina içi telefon kabllamasında sıkıntı olması veya eski olması gibi gibi.
TTnet yazılımsal olarak destek veriyordu donanım olarak teknik arızalara ise Türk Telekom’a dilekçe yollayarak ve Türk Telekom saha ekipleri gelip hattınızı onarıyorlardı. Prösodor bu şekilde işliyordu fakat firmanın ismi lekelendi.


VDSL2 – Fiber devri başladı. Altyapılar yenilendi fiber kablolar döşendi ve artık telefon hattı üzerinden 100 mbps hızı bile yollayabiliyorlar fakat Türkiye’de o kadarda yaygın değil. Çok para isteyen yatırım isteyen ve zahmetli bir iş bu.

Kısaca Süper Online’nin verdiği hizmeti TTnet’de veriyor.

Değerli okurlar.  Sizin bulunduğunuz bölge’de Türk Telekom’un altyapısı var ve her ne kadar farklı bir firmaya geçseniz de yine aynı hizmeti alacaksınız. TTnet , Koçnet , Süper Online gibi gibi  hepsi Türk Telekom altyapısı kullanıyor.


Süper Online Nasıl Büyüdü Nasıl Genişledi Ve Neden Seviliyor?


Bunun sebebi akıllıca davranmalarıdır. Süper Online ilk başta tüm Türkiye’ye hizmet vermiyordu.. Sadece kendi fiber altyapısını döşeyerek şirketlere büyük ölçekli yerlere ve TOKİ gibi sitelere hizmet veriyordu . Aaa bunun interneti çok hızlı , Süper Online çok hızlı diyorsunuz.  Kendinizde almaya kalkınca Süper Online altyapısının olmadığını öğreniyorsunuz.

Süper Online ilk baş belirli böge’lere hizmet verdi ve bu yüzden dedikodular ile büyüdü sonra tüm Türkiye’ye ADSL vermeye başladı ve 8 ile 16 mbps arası fiber olmayan yerlere ADSL internet veriyordu fakat oda Türk Telekom altyapısını kullanmak zorundaydı ve o altyapıyı kullanarak hizmet veriyor.

Kısaca firmaların halleri ve mantıkları bu şekilde.

Günümüz de   siteler , iş yerleri v.b büyük ölçekli yerlerde fiber var ve bu hizmeti sana TTnet’de verebilir Süper Online’de verebilir. Kısaca faturayı ödediğin firma farklı olacaktır.

ADSL’ye gelirsek de şuanda TTnet kullanıyorsunuz ve memnun değilsiniz başka servis sağlayıcısına da geçseniz yine memnun kalamayacaksınız, çünkü her firma Türk Telekom’un altyapısını kullanıyor. Değişen bir şey olmayacak internet fiyatından başka. Kısaca sizlere anlatmak istediğimde buydu.


Uydu’net Nasıldır?
Arkadaşlar uydu net kendi altyapısını kullanıyor Türk Telekom ile bir bağı yok ve bu yüzden uydu net sevilebiliyor. Özelliklede size fiber internet bile sunabiliyor fakat tüm Türkiye’de yaygın değil.


Size bir uydu net macerası anlatayım.
Kuzenim TTnet kullanıyordu ve altyapı yetersizliği yüzünden 4 mbps hızı zar zor alıyordu. Daha sonra Süper Online’ye geçtiler ve mağdur oldular ondada hız 2 mbps’ydi.

Bulundukları binada Uydu net (Türksat Tele dünya) hizmeti ve kutusu vardı. Süper Online taahhüt’ünü fes ederek internet’i kapattırdılar ve uydu net başvurusu yaptılar. O evde 4 mbps’yi altyapı yetersizliği yüzünden zor gören insan 10 mbps hızında uydu net kullandı ve şuan 24 mbps hızı var.
“Komşusu TTnet kullanıyor ve şuanda 5 mbps zor alıyor.”

Uydu net’in böyle bir avantajı var.. Kendi altyapısının olması. Amaaa Tüm Türkiye’de yaygın değil yani her evde yok.
TTnet Her evde olmak için her yere hizmet verdi ve her yerde hız farklıydı Türk Telekom’un altyapısı yetersiz olduğu için de ismi lekelendi ve herkes bela okuyor 😀


Beni dinlediğiniz ve takip ettiğiniz için teşekkürler.
Help Mert.

4 YORUMLAR

  1. Bu kullanicilarin problemi degil, ben paramin karsiligin da “satin aldigim” hizmeti bilirim. Onu da alamiyoruz kisacasi ttnet ayipli mal sunuyor.

  2. Sevgili ttnet sevdalısı, ttnetten nefret etmem int hızı yüzünden olmadı. Sorun hırsız ve arsız olmaları. Koydeki interneti kapattirdim. 3 ay sonra 3 aylik fatura geldi kapanmamış. Dilekçe ile kapatmam söylendi faturayı tekrar ödeyip kapattım. 3 ay sonra tekrar fatura geldi. Bu sefer il merkezdeki şubeye gittim. Orda benim gibi aynı sebebten gelen 13 kişiyle karşılaştım. O.çocuklarının dolandırma tarzlarından biriymiş

    • Firmalar cidden kötü hal almaya başladı.
      Süperonline abonesi olmak istiyorsun ama türk telekom diyor ki boş port yok.. Türk telekom abonesi olmak istediğinde port tahsis ediliyor ve internet aboneliği başlatılıyor.
      Bu savaşmıdır rekabetmidir bilemiyorum ama ortalık fena karışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here