USB Bellek İle Bilgisayara Format Atma
USB Bellek İle Bilgisayara Format Atma

Devir USB devri. Artık cd ve dvdler kullanılmıyor pek. Hatta netbooklarda dvd-rom’lar yok. Eski pc’lerde sadece cd-rom var. Bu tür bilgisayarlara format atmak için usb dvd-r0mlara ihtiyaç olabilir tabi USB slotları yoksa :) . USB’den format atmak hem daha hızlı hemde daha hatasız. Dvd sürücüsü sorun çıkarmadı okumadı, işlem yarım kaldı gibi sorunlar yok. Yani her açıdan avantajlı.

Ama bu konuda düzgün bir Türkçe kaynak yok. Chip’in sitesinde anlatım var fakat oda orjinal Windows 7 için geçerli. Orada verilen programları kullandığınızda sizin ISO dosyanızı bozuk olarak görüyor. Bu durumda imdadımıza Windows’un diskpart’ı yetişiyor. Boot edilebilir bir flash bellek oluturmayı aşağıdaki adımları izleyerek kolayca yapabilirsiniz.

Bu yazıdakileri uygulamadan flash belleğiniz ve ya anakartınızın bunu desteklediğinden emin olun. Bazı eski anakartlar ve flash diskler bunu desteklemiyor.


 

1.diskpart açılımı:

Diskpart’ı açmak için çalıştır’dan cmd’yi açıyoruz. Ardından komut satırına “diskpart” yazıyoruz ve diskpart komut satırı karşımızda!

xx1

xx2x


2.diskleri listeleyelim:

Bilgisayarınıza bağlı olan diskleri görmek için
List disk

yazıyoruz. Ve size bir liste veriyor. Bende 450gb lık bir harddsik ve 8gb lık bir flash disk bağlı olduğu için 2 tane disk listeledi. Şimdi biçimlendireceğimiz flash belleği seçelim.

ays4

 


3.disk seçimi:

Biçimlendireceğimiz flash seçmek için “select disk disk numarası” yazıyoruz. Disk numarası list diskteki sırası oluyor. Sıranın 0’dan başladığına dikkat edin. Hata yaparsanız kendi harddiskinizi bile silebilirsiniz.

select disk 2 yazıyorum ben sizdeki disk numarasına göre disk 1 veya disk 2 yazabilirsiniz.
sy4,


4.temizlik

Flash belleğimizi ilk önce temizliyoruz:

clean   yazıyoruz..
dfdfd


5. birim oluşturma

Temizlediğimiz flash diskimizi birincil yani boot edilebilir birim haline getiriyoruz. bunun için aşağıdaki komutu yazınız:

create partition primary

Bu komut ile birim oluşturmuş oluyoruz. Hemen ardından

select partititon 1
ardından
active

komutunu girerek birimi etkin olarak işaretliyoruz.

op2


6.flash’a format atma

birincil ve aktif olarak işaretlediğimiz birimimizi şimdi formatlıyoruz.

format fs=NTFS quick

Formatladığımız diski son olarak harf atamasını yapmak için

assign

komutunu giriyoruz ve…  daha sonra exit komudunu girerek kapatıyoruz.

safa
Diskimiz artık boot edilebilir halde!

GENEL GÖRÜNÜM:
rut5


7. Windows 7’yi flasha aktarmak:

Bundan sonraki adımda Windows 7 iso dosyanızdaki bütün dosyaları diskinize direk kopyalamanız flashı bir format aleti haline getirmenize yetecektir.


8. Format

Flash takılı bir şekilde bilgisayarı yeniden başlatın F10’a basın boot ögesi olarak flash seçin ve format adımları… Eğer bilgisayarınızda F10 ile o ekran gelmiyorsa bios’tan boot menüsüne girin ve Flash Belleğinizi en üst sıraya getirin.
Bundan sonrası size kalmış. Format adımlarını yapın ve yep yeni bir windows 7’niz olsun :) .

Videolu Anlatım (Lütfen HD izleyiniz):

4 Yorum Yapıldı

Ergun

İşime yaradı

Hunter

flasha format atmadan sadece bilgisayarım > biçimlendir yaparak sonra iso dosyalarını usb flash’a aktararak formatı yapabilir miyiz??

    helpmert

    Maalesef hayır..

Yorum Yapın