Yaz aylarına girmemizle beraber ortam sıcaklığı bir hayli yükseldi. Bununla beraber biz sıcaktan terlerken telefonumuzu hiç düşünmüyoruz bile. Sıcaklığın artması ile cihazı elimizde tutamıyoruz elimiz yanıyor. Aşırı sıcak olması kötü sonuçlar doğurabiliyor bu yüzden sizlere kavurucu sıcaklardan telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

Telefon Kabı Kullanmayın

Cep telefonları üretilirken nasıl soğutulacağı da mühendisler tarafından hesaplanıyor ve bu şartlara göre üretiliyor. Sizler kaplar takarak bu mühendislik çalışmasını adeta bozuyorsunuz. Kalın kaplar takınca mühendislik diye bir şey kalmıyor ortada cihaz gereğinden fazla ısınıyor. Yaz aylarında Telefon kabı kullanmanızı önermiyorum.

Telefonu Soğuk  (klimalı) ortamda kullanın

Ortam sıcaklığı 38 derece olan bir yerde telefonunuzun ısınması oldukça normal ve hiç kullanmadığınız halde bile cihazınız ısınır. Telefonunuzu yüksek güçte kullanacaksanız oyun oynayacaksanız bunu klimalı ortamda gerçekleştirin.  Oda sıcaklığı 19 ile 24 derece arasında olduğu için telefonunuz ısınmaya yatkın olmayacaktır.

Ekran Parlaklığını Kısın ve Uygulamaları Kapatın

Ekran parlaklığı ne kadar yüksek olursa o kadar güç tüketir ve ekstra ısı üretir, bu yüzden ekran parlaklığını kısık tutmaya özen gösterin. Arka plan uygulamalarınızı kapatın. Arka plan uygulamaları sürekli CPU (işlemci) tükettiği için ısınma daha çok olacaktır. Sadece tek bir uygulamayı açık tutun.

Küçük fan ile soğutun

Eliniz kolunuz bağlıysa ve cihazı soğutamıyorsanız geriye cihazı fan yardımı ile soğutmak kalıyor. Mini usb fanlar ile telefonunuzu soğutabilirsiniz. USB Fanın elektriğini Telefonunuzun şarj soketinden ya da powerbanktan sağlayabilirsiniz. Eğer bilgisayar başındaysanız bilgisayarınızın USB portundan sağlayabilirsiniz.

Telefonunuzu Şarjda Kullanmayın.

Ortam sıcaklığının yüksek olması ve o anda pilin şarj olması ekstra sıcaklık oluşturacaktır. Pil şarj olurken aşırı ısınmalar kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu sebepten dolayı telefonunuz şarj olurken Wi-Fİ, GPS,Bluetooth, Mobil Veri kapalı olsun bununla beraber açık tüm uygulamaları kapatın. OYUN OYNAMAYIN.

Sizler için YouTube videosu hazırladım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here