Ana Sayfa Blog

DNS Nedir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Güncel DNS Adresleri

0
DNS Nedir? DNS Nasıl Çalışır? Güncel DNS Adresleri
DNS Nedir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Son zamanlarda yasaklı sitelerin sayısının artmasıyla birçok kişi “DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?” sorusunun cevabını Google amcada aramaya başladı. Sadece yasaklı siteler için kullanılıyor dememiz yanlış olabilir. “DNS Nedir?” sorusunun ve “DNS Adresi Nasıl Değiştirilir?” sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

DNS Nedir?
— Güncel DNS Adresleri 2019
DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?
— Windows DNS Değiştirme
— macOS DNS Değiştirme
— Linux DNS Değiştirmelinux

DNS Nedir? | DNS Adresleri Nedir?

Bir DNS (Domain Name Service), internet adresleri için bir telefon defteri gibi davranır. Telefon defteri örneğini vermemin nedeni: Web siteleri, bir IP adresi üzerinden yayın yaparlar. Biz de bu IP adresi sayesinde web sitelerine bağlanırız.

Alan adına bir ağ isteği yaptığınızda (Örneğin: Web tarayıcınızdan google.com’a girerek); bilgisayarınızın, girmek istediğiniz sitenin internette hangi IP adresi ile yayın yaptığını bilmesi gerekir. Bu bilgiyi DNS’den alır. Bilgisayarınız, alan adını (domaini) içeren DNS’ye bir istek gönderir ve DNS bu alan adınının (domainin) sayısal IP adresini yanıtlar. Bilgisayarınız daha sonra bu adrese bağlanmaya devam eder.

İnternet Servis Sağlayıları, bizlere genellikle kendi bellirledikleri DNS adreslerini sunar ve bu sunucunun ayarları DHCP aracılığıyla otomatik olarak yapılandırılır. Ancak ISS’nizin DNS’sini kullanmak zorunda değilsiniz. Herkese açık olan DNS adresleri vardır ve bunlardan birini kullanmak isteyebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcınız, bir web sitesinin engellediğinde IP adresini engeller. Kullanıcılar, siteye domaini girerek ulaşmaya çalıştıklarında, karşılarına engel çıkar. Bu engeli de DNS ayarlarınızı değiştirerek kaldırabilirsiniz.

Güncel DNS Adresleri 2019

DNS Sağlayıcısı

Birincil

DNS Sunucusu

İkincil

DNS Sunucusu

Google Public DNS 8.8.8.8 8.8.4.4
OpenDNS 208.67.222.222 208.67.220.220
Verisign 64.6.64.6 64.6.65.6
DNS.WATCH 84.200.69.80 84.200.70.40
OpenNIC 50.116.23.211 192.99.240.129
Dyn 216.146.35.35 216.146.36.36
DNS Advantage 156.154.70.1 156.154.71.1
SafeDNS 195.46.39.39 195.46.39.40
Comodo Secure DNS 8.26.56.26 8.20.247.20
Norton ConnectSafe 199.85.126.10 199.85.127.10
GreenTeamDNS 81.218.119.11 209.88.198.133
SmartViper 208.76.50.50 208.76.51.51
AlternateDNS 198.101.242.72 23.253.163.53
Yandex.DNS 77.88.8.8 77.88.8.1

 

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirme adımları, bilgisayarınızın işletim sistemine göre değişiklik gösterecektir. Sizin işletim sisteminiz hangisi ise o anlatıma gidiniz. İşletim sistemi anlatımlarının hepsini okumak yerine, aşağıdaki bağlantıları kullanarak zaman kazanabilirsiniz.

Windows İşletim Sisteminde DNS Değiştirme
macOS İşletim Sisteminde DNS Değiştirme
Linux İşletim Sisteminde DNS Değiştirme

Windows İşletim Sisteminde DNS Adresi Nasıl Değiştirilir?

 1. “Denetim Masası”nı açın.
 2. Arama bölümüne, “Ağ ve Paylaşım Merkezi” yazın.

  Windows 10'da DNS Adresleri Nasıl Değiştirilir?
  Windows’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? DNS Nedir? windows 7 dns değiştirme, windows 8 dns değiştirme, windows 10 dns değiştirme
 3. Karşınıza çıkan ekranda, “Bağlantılar” yazısı vardır. Bu yazının karşısında, internete kablolu bağlanıyorsanız “Ethernet”; kablosuz bağlanıyorsanız “Wi-Fi” yazar. O yazıya tıklayın.
 4. Karşınıza çıkan ekrandan “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 5. Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçin ve “Özellikler”e tıklayın.
 6. “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:” seçeneğini aktifleştirin.
 7. Yeni DNS adreslerini girin ve “Tamam” seçeneğine tıklayın.

macOS İşletim Sisteminde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

 1. Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosundan, “Sistem Tercihleri” seçeneğine tıklayın.

  macOS İşletim Sisteminde DNS Adresi Nasıl Değiştirilir? macOS İşletim Sisteminde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?
  macOS İşletim Sisteminde DNS Adresi Nasıl Değiştirilir? macOS İşletim Sisteminde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?
 2. “Sistem Tercihleri” menüsünden “Ağ”ı seçin.
 3. “Ağ” menüsünde, bağlandığınız ağın doğru olduğundan emin olun.
 4. “İleri Düzey” seçeneğine tıklayın.
 5. “İleri Düzey” seçeneğine tıkladıktan sonra, DNS ayarlarını değiştirmek için DNS seçeneğine tıklayın.
 6. Alt kısımda (IPv4 veya IPv6 adresleri yazısının yanı) bulunan “+” tuşuna basın ve girmek istediğiniz DNS adresini girin.
 7. Son olarak da sırasıyla: “Tamam” ve “Uygula” seçeneklerine tıklayın.

Linux İşletim Sisteminde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Linux’ta DNS adresleri, /etc/resolv.conf sistem dosyasında tutulur. (Bu dosyayı düzenlemek için admin iznine ihtiyacınız vardır.)

Bu dosyayı nano metin editörüyle düzenlemek için şu komutu kullanabilirsiniz: sudo nano /etc/resolv.conf

/etc/resolv.conf dosyasını açtığınızda, Nameserver sözcüğünü göreceksiniz. Nameserver ile başlayan her satır, sisteminiz tarafından kullanılan bir DNS adresini içermektedir.

 1. Nameserver ile başlayan tüm satırları silin.
 2. Eklemek istediğiniz her DNS adresi için, nameserver adresini okuyan bir satır ekleyin: Örneğin: Aşağıdaki resimde sistem, Google DNS adresini kullanacak şekilde yapılandırılmıştır.

  Linux İşletim Sisteminde DNS Adresleri Nasıl Değiştirilir? DNS Nedir?
  Linux İşletim Sisteminde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? DNS Nedir?
 3. Dosyayı kaydedin ve çıkın.

Uzak Mesafeden Wi-Fi Bağlantısı Kurmak | 9.5 Kilometre

4
Uzak Mesafeden Wi-Fi Bağlantısı Kurmak | 9.5 Kilometre Uzaklıktan Wi-Fi İle İnternete Bağlanmak

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Evlerimizde ve iş yerlerimizde, kablosuz ağ ile bağlantımızı sağlayan modemlerin birer sınırları vardır. Bu sınırları etkileyen faktörlere; kullanmış olduğunuz modemin anten gücün, modemin bulunduğu konum ve etraftaki sinyal kirliliği örnek verilebilir. “9.5 Kilometre Uzaklıktan Wi-Fi İle İnternete Bağlanmak” Videomuz ile sizlere “Uzak Mesafeden Wi-Fi Bağlantısı Nasıl Kurulur?” anlatmaya çalıştım.

9.5 Kilometre Wi-Fi Bağlantısı | Uzak Mesafeden Wi-Fi Bağlantısı

Yaklaşık olarak 2.5 sene önce “400 Metre Uzaklıktan İnternete Girdim” videosuyla 400 metre uzaklıkta bulunan bir evden internete kablosuz olarak bağlanmaya çalışmıştım. 1 senedir bu projenin üzerinde düşünüyordum. Bursa’da bir evin çatısında ki yayını yapılan internete, Uludağ’dan bağlanmaya karar verdim. Aradaki mesafeyi ölçtüğümüz de kuş bakışı olarak yaklaşık 9-9.5 kilometre uzaklık olduğunu gözlemledim.

Yayın yapacağım ve yaptığım yayına bağlanacağım lokasyonun arasındaki mesafe çok uzun olduğu için yapılan araştırmalarda aceleci davranmam gerekiyordu. 9.5 Kilometre uzaklıktan wi-fi ile internete bağlanmak için seçeceğim cihaz çok önemli bir faktördü. Seçeceğim cihaz; antenlerinin çok güçlü olabileceği, frekanslarını çok iyi bir şekilde yönetebileceğim, en temiz frekansları görüntüleyip hemen onlara bağlanabileceğim, bu sinyallerin oluşturacağı gürültüleri engelleyebilecek ve aynı zamanda da yazılım tarafında çok ciddi işlem başarabilmesi gerekiyordu.

Bu cihazdan iki tane almam gerekiyordu. Bir tanesi evin çatısında, bir tanesi de Uladağ’da benimle beraber olacaktı. Yani, aynı marka ve modele sahip iki cihaz birbiriyle haberleşecekti. Bunun için çok ciddi araştırmalar yaptım. Bu araştırmalar sonucunda: TP-Link CPE610 isimli cihazın bu projede kullanabileceğim en iyi cihaz olacağını gördüm.

TP-Link CPE610 bu projede lazım olabilecek tüm özelliklere sahip: Antenleri çok güçlü, kolay montaj ve esnek kuruluma sahip, rüzgara karşı dayanıklı, yazılımı çok iyi, kötü hava koşullarından etkilenmeyen bir cihaz. TP-Link CPE610 cihazının özelliklerine detaylı bir şekilde bu adresten ulaşabilirsiniz: TP-Link CPE610 İncelemesi

Uzak Mesafeden Wi-Fi Bağlantısı Kurulumu

Bu projeye başlamadan önce elbette bu işin yasal olarak süreçlerini araştırdım. Bursa Ulu Net projemize destek verdiğinden dolayı bu projeyi rahatlıkla hayata geçirebildim.

TP-Link CPE610 cihazlarımızın kurulumunu yaptıktan sonra bağlantıyı test etmeye başladım. Bu testler uzun zaman aldı: Bağlantı sorunları, frekans sorunlar vb. sorunlar.

Cihazımızı, evin çatısında bulunan TP-Link CPE610 cihazının yönüne doğru çeviriyoruz ve sabitliyoruz. Cihazın bağlantısını yaptıktan sonra yön ayarlarını yaptık. Yön ayarlarını yapmam baya bir zamanımı aldı. Tam olarak ayarları yaptıktan sonra karşıdaki cihazımıza -47dBm ile bağlandık.

Bu bağlantıyı resimde de gördüğünüz gibi 5200MHz kanalı ile yaptım.

9.5 Kilometre Uzaklıktan Wi-Fi İle İnternete Bağlanmak | Uzaktan Wi-Fi İle İnternete Bağlanmak
9.5 Kilometre Uzaklıktan Wi-Fi İle İnternete Bağlanmak | Uzaktan Wi-Fi İle İnternete Bağlanmak

Daha iyi bir bağlantı yapabilmek için kanalların frekans analizlerini yapmam gerekiyordu. Frekans analizi yaptığımızda: 5300MHz ve 5700MHz arasında çok kirli bir sinyal olduğunu gördüm. 5700MHz ve 6080MHz arasındaki sinyaller daha temiz ancak bulunduğumuz şehirde sinyaller çok yoğun olduğu için maalesef şehirden, bulunduğumuz lokasyona verimiz gelemiyor. Bu yüzden de 5200MHz frekansını kullanmayı tercih ettim.

9.5 Kilometre Wi-Fi Bağlantısı Yapılabildi mi?

Kuş bakışı olarak yaklaşık 9.5 kilometre uzaklıktan wireless bağlantısını kurabildim. Bazı sıkıntılardan dolayı 5-6Mbps hız gördüm. Bunun sebebi ise karşıdaki evde internet trafiğinin olmasıydı. O trafik olmasaydı eminim ki daha iyi speedtest değeri alabilirdim.

9.5 Kilometre Uzaklıktan Wi-Fi İle İnternete Bağlanmak

 

Asus ZenBook 14, CES 2019’da Görücüye Çıktı

0
Asus ZenBook 14 İncelemesi | Asus ZenBook 14 Tanıtımı Help Mert

Sevgili Help Mert takipçileri: Yeni dizüstü bilgisayar modeli Asus ZenBook 14’ü CES 2019’da görücüye çıkaran ASUS, kullanıcılara hafiflik ve konforun yanı sıra yüksek performans sunuyor. Ultra ince çerçeveli NanoEdge ekrana sahip dizüstü bilgisayar, sıra dışı bir tasarım sunan ErgoLift teknolojisiyle laptopların soğutma teknolojilerinde yeni bir devir açıyor.

Asus ZenBook 14 İncelemesi | Help Mert

ASUS’un yeni fiyat performans canavarı ZenBook 14, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2019’da teknoloji tutkunlarıyla buluştu. ZenBook 14, sahip olduğu NanoEdge ve NumberPad teknolojileriyle kullanıcılarına sıra dışı özellikler sunuyor. Ultra ince çerçeveleriyle NanoEdge ekran, kusursuz renk yönetimi ve Full HD çözünürlükle göz alıcı görseller üretiyor. NumberPad teknolojisi ise bilgisayarın dokunmatik yüzeyine yepyeni özellikler kazandırıyor. 1,45 kg’ın altındaki ağırlığı sayesinde kolayca taşınabilen bilgisayar, sahip olduğu zengin bağlantı seçenekleriyle de kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Asus ZenBook 14 İncelemesi | Asus ZenBook 14 Tanıtımı Help Mert
Asus ZenBook 14 İncelemesi | Asus ZenBook 14 Tanıtımı Help Mert

ZenBook 14, özel Ütopya Mavisi rengi ve zarif hatlarıyla Zen çizgisini koruyor. 14 inç Full HD IPS NanoEdge ekran, kullanıcılara her açıdan kusursuz renk ve canlılıkta görüntüler sunuyor. 6,5 mm ultra ince çerçeveleri sayesinde 14 inçlik ekran, standart 13 inçlik ekran( 13 inçlik alana sığdırılmış) kadar yer kaplıyor. Bu sayede ağırlığı da azalan ve çok daha kompakt hale gelen bilgisayar, çantada ya da elde kolayca her yere taşınabiliyor.

ErgoLift ve NumberPad ile yeni bir devir başlıyor

ASUS ZenBook 14, dizüstü bilgisayarların soğutma teknolojilerini ErgoLift menteşe sistemiyle geliştiriyor. Sistem, bilgisayar açılınca devreye girerek klavyeyi hafifçe yukarı doğru kaldırıyor. Bilgisayarın altında ekstra bir hava boşluğu yaratan bu hareket hava sirkülasyonunu artırıyor, böylece maksimum soğutma performansı elde ediliyor. Yukarı kalkan klavye, aynı zamanda kullanıcıların klavye konforunu da artırıyor.

ZenBook Serisine özel olarak geliştirilen NumberPad teknolojisi, dizüstü bilgisayarlardaki nümerik klavye eksikliğini gidermeyi amaçlıyor. Sistem sayesinde bilgisayarın dokunmatik yüzeyi tek bir dokunuşla LED aydınlatmalı bir nümerik klavyeye dönüşüyor. Kullanıcılar bu sanal klavyeyi kullanarak hesaplama ve veri girişi gibi işleri çok daha hızlı şekilde yapabiliyor. Kolayca açılıp kapanabilen sistem, çalışırken dikkat dağıtmıyor.

Yüksek performans, geniş depolama alanı

Gücünü dört çekirdekli yeni nesil Intel işlemcilerden alan ZenBook 14, aynı anda çok sayıda işi rahatlıkla yapabiliyor, kullanıcılarına ekran geçişlerinde problem yaşatmıyor. Yüksek güç gerektiren işlemlerde harici GeForce ekran kartı ve Turbo Boost teknolojisi devreye giriyor. Böylece video ya da fotoğraflar ile çalışan profesyoneller hem işlerini rahatça yapabiliyor hem de canları istediğinde oyun oynayabiliyor. ZenBook 14, 16 GB sistem belleği ve 1 TB genişliğindeki SSD depolama alanı gibi opsiyonları sayesinde dosya okuma ve yazma işlemlerinde de kullanıcılarına yüksek performans sunuyor.

Harman Kardon kalitesinde daha net baslar

ZenBook 14 sahip olduğu Harman Kardon sertifikalı dört hoparlörü ile kullanıcılarına yüksek ses kalitesi sunuyor. Orta ve tiz frekanslarda ses veren hoparlörler klavyenin çevresinde, bas hoparlörler ise klavyenin altında konumlanıyor. Klavyeyi yukarı kaldırarak bilgisayarın altında ekstra alan yaratan ErgoLift teknolojisi sayesinde, bas sesler daha temiz duyuluyor.

Ekstra adaptör derdine son

Çok sayıda bağlantı noktasına sahip olan ZenBook 14 ile kullanıcılar ek adaptörlere ihtiyaç duymuyor. Farklı USB girişi seçenekleriyle fare ve harici disklerini bilgisayara kolayca bağlayabiliyor, HDMI girişi ile ekranlarını paylaşabiliyor, SD kart girişi sayesinde ek adaptörlere ihtiyaç duymadan fotoğraflarına erişebiliyor. Bilgisayarda ayrıca kulaklıklar için 1.8 mm jak girişi ve özel yapılandırılmış bir Wi-Fi konfigürasyonu bulunuyor. Özel Wi-Fi konfigürasyonu, bilgisayarın modemden aldığı sinyalin gücünü artırarak, büyük dosyaların çok daha hızlı indirilmesine ve videoların kesintisiz bir şekilde izlenmesine olanak sağlıyor.

CES 2019’un Yıldızı Asus ROG Zephyrus GX701 Oldu

0
Asus ROG Zephyrus GX701 İncelemesi | Yeni ROG serisi Asus ROG Zephyrus GX701
Asus ROG Zephyrus GX701 İncelemesi | Yeni ROG serisi Asus ROG Zephyrus GX701

Sevgili Help Mert takipçileri: Oyun tutkunlarının 17 inç kompakt ve taşınabilir oyun bilgisayarı arayışı, yeni Asus ROG Zephyrus GX701 ile sona erdi: Las Vegas’ta düzenlenen CES fuarında oyuncularla buluşan ROG Zephyrus GX701, kendi sınıfının en ince bilgisayarı olarak üstün performansı, kolay taşınan bir oyuncu bilgisayarında bir araya getiriyor.

CES 2019’un 17 inçlik yıldızı Asus ROG Zephyrus GX701 oldu

ASUS, oyun tutkunlarının ekran karşısındaki deneyimini zirveye taşıyan Republic of Gamers (ROG) serisini, 17 inçlik oyun canavarı ROG Zephyrus GX701 ile genişletti. Las Vegas’ta düzenlenen CES Fuarı’nda oyuncuların beğenisine sunulan ROG Zephyrus GX701, son teknoloji Intel işlemcisi ve Max-Q tasarımlı yeni GeForce RTX 20 Serisi grafik işlemcisi dikkat çekiyor. Bilgisayarın ultra ince çerçevelere sahip 17 inçlik ekranı, G-SYNC teknolojisiyle birlikte oyunculara saniyede 144 Hz yenileme hızı ve 3 ms gecikme süresi vadediyor. Ekran çerçevelerinin inceliği sayesinde standart bir 17 inç bilgisayardan çok daha az yer kaplayan Zephyrus GX701, sınıfının en ince bilgisayarı olarak 15 inçlik bilgisayar çantalarına dahi sığıyor. PANTONE onaylı ProArt TruColor ekran oyunculara yüksek doğrulukta renkler sunarken, Optimus teknolojisi de tek şarjla daha uzun süreli oyun keyfi yaşatıyor.

Canlı yayınlarda performans kesintisine son!

Zephyrus GX701, GeForce RTX 2080 ekran kartı, yeni Turing mimarisi ve CUDA çekirdeklerinin de gücüyle, en zorlu oyunları bile ultra yüksek ayarlarda kolayca oynatıyor. Yeni nesil altı çekirdekli Intel işlemciler, 3D modelleme ve animasyon gibi çetin görevlerde yüksek performans sağlıyor. 24 GB bellek ile 1 TB depolama alanı seçenekleriyle gelen bilgisayar, oyun oynarken bir yandan canlı yayın yapan ve aynı anda birçok farklı uygulama çalıştıran profesyonel oyuncuların beklentilerini karşılamayı amaçlıyor.

Asus ROG Zephyrus GX701 İncelemesi | Yeni ROG serisi Asus ROG Zephyrus GX701
Asus ROG Zephyrus GX701 İncelemesi | Yeni ROG serisi Asus ROG Zephyrus GX701

Yüksek performanslı dizüstü bilgisayarların geleneksel problemlerinden biri olan hantal güç adaptörleri de Zephyrus GX701 ile tarihe karışıyor. Taşıması kolay 65W’lık kompakt güç adaptörü, USB Type C girişi üzerinden bilgisayarı yüksek hızda şarj ediyor. ROG Zephyrus GX701 ayrıca USB Type-C girişiyle aynı anda iki farklı 4K ekrana, yüksek akıcılıkta görüntü veriyor. ROG Zephyrus GX701, oyuncuların yüksek kalite video kayıt ihtiyacını ROG GC21 harici kamerayla çözüyor. Full HD çözünürlükte, saniyede 60 kare kaydeden kamera, USB girişi üzerinden bilgisayara kolayca bağlanabiliyor, minik boyutuyla çantada rahatlıkla taşınabiliyor.

Oyunlar “en serin” ayarlarda çalışıyor

Zephyrus GX701, ultra ince dizüstü bilgisayarlardaki ısınma sorununa, yeni çift fanlı akıllı soğutma sistemi ve sıra dışı gövde tasarımıyla çözüm getiriyor. Kendi kendini temizleyen yenilikçi fan sistemi, sahip olduğu özel koruma tünelleriyle her zaman temiz kalıyor ve maksimum verimde çalışarak bilgisayarı en iyi şekilde soğutuyor. Akıllı fanlar, ortam ısısına ayak uydurarak oyuncuların rahatsız olduğu fan sesini de minimuma indiriyor. Isıya duyarlı çalışan sistem sayesinde, oyun tutkunları 3 farklı seçeneği kullanarak fanları kontrol edebiliyor.

Bilgisayarın klavyesi, her bir tuşun isteğe göre değiştirebileceği özel LED aydınlatma sistemiyle geliyor. Oyuncular, her bir tuşa istedikleri renk ve parlaklığı atayabiliyor, klavye tuşlarının parlaklığı, oyundaki sese göre artıp azalıyor. Özel Wi-Fi yapılandırmasıyla oyunculara hızlı ve kesintisiz bir internet deneyimi sunmayı amaçlayan bilgisayar, sesi temizleyip netleştiren akıllı hoparlörleriyle oyunlardaki ses deneyimini de yukarı taşıyor.

Minimum enerji tüketimi, maksimum oyun deneyimi

ASUS mühendislerinin, G-SYNC ve Optimus teknolojilerini birlikte kullanarak, güç tüketimi ve yüksek performans arasında kurduğu denge, oyunculara en iyi oyun deneyimini, maksimum pil ömrüyle birlikte sunmayı amaçlıyor. Oyuncular, G-SYNC teknolojisi sayesinde oyunları en yüksek ayarlarda oynarken, Optimus teknolojisini kullanarak bilgisayarın düşük enerji tüketim modunda çalışmasını sağlıyor; böylece hem yüksek performans, hem de uzun pil ömrüne sahip oluyor.

İlgili video:

ASUS’un Yeni Amiral Gemisi: Asus ROG GZ700

0
ASUS'un yeni amiral gemisi, Asus ROG GZ700 | Asus ROG GZ700 İncelemesi Help Mert
ASUS'un yeni amiral gemisi, Asus ROG GZ700 | Asus ROG GZ700 İncelemesi Help Mert

Sevgili Help Mert takipçileri: CES 2019’un en büyük sürprizlerinden biri de ASUS’un yeni “amiral gemisi” oyun bilgisayarı Republic of Gamers (ROG) GZ700 oldu. Standart masaüstü bilgisayarların yerini alan Asus ROG GZ700, çarpıcı tasarımıyla dizüstü oyun bilgisayarlarının formunu yeniden tanımlıyor. Klavyesi sökülerek farklı kullanım senaryolarına imkan tanıyan dizüstü oyun bilgisayarı, laptop formunda kullanılırken de yüzeye çapraz yerleşerek hem gelişmiş soğutma sağlıyor hem de çok daha zengin bir ses deneyimi yaşatıyor.

Masaüstü ve dizüstü oyun bilgisayarı ASUS’un yeni amiral gemisinde birleşti! | Asus ROG GZ700

Özel tasarım alüminyum gövdeye sahip ROG GZ700’ün 17,3 inçlik Full HD ekranı ultra akıcı 144 Hz yenileme hızı ve NVIDIA G-SYNC teknolojisiyle görsel şölen sunarken, 3 ms tepki süresi de rekabetin yoğun olduğu oyunlarda avantaj sağlıyor. Intel’in üst düzey Core i9 işlemcisi ve NVIDIA GeForce RTX 20 Serisi harici grafik işlemcisiyle çalışan ASUS ROG GZ700, gelişmiş soğutma sistemi sayesinde hem işlemciyi hem de ekran kartını standart hızların çok üstüne aşırtarak rakipsiz performans sağlıyor.

Asus'un yeni amiral gemisi ROG GZ700 incelemesi | Laptop ve masaüstü birleşimi ROG GZ700 incelemesi
Asus’un yeni amiral gemisi ROG GZ700 incelemesi | Laptop ve masaüstü birleşimi ROG GZ700 incelemesi

Dizüstü bilgisayar algısını tümüyle değiştiren çarpıcı tasarımı en güçlü PC donanımıyla birleştiren oyun bilgisayarı ASUS ROG GZ700, taşınabilir oyun bilgisaylarını  yeniden tanımlıyor.

Performans odaklı tasarım

ASUS tasarımcıları ve mühendisleri, yeni nesil Republic of Gamers modelleri için üç yıl süren bir çalışma sonucunda amiral gemisi ROG GZ700’e hayat verdi. Sıvı soğutmanın ihtiyaç duyduğu radyatörün kompakt tasarımı olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle ROG GZ700’de hava soğutma tercih edildi.

ASUS'un yeni amiral gemisi, Asus ROG GZ700 | Asus ROG GZ700 İncelemesi Help Mert
ASUS’un yeni amiral gemisi, Asus ROG GZ700 | Asus ROG GZ700 İncelemesi Help Mert

Bilgisayar tabanıyla yüzey arasında boşluk bırakarak, üst sınıf oyun bilgisayarları için kritik önem taşıyan hava akışını artıran ROG GZ700, işlemci ve ekran kartı gibi kilit donanım bileşenlerini çok daha etkin biçimde soğutuyor. Yüzeye çapraz olarak konumlanan kasa tasarımında bulunan çift fan, sıcak havayı kullanıcıdan uzağa üflerken, kritik bileşenlerin ekran arkasında yer alması ise saatler süren oyun keyfinde bile klavyenin serin kalmasını sağlıyor. Ekran kartı ve işlemcinin ekranı etkilemesi ise özel soğutma sistemleri ile önleniyor.

Oyunculardan ilham alan inovasyon

Oyun tutkunlarının kullanım alışkanlıklarını yakından inceleyen ROG Ar-Ge ekibi, harici klavye ve ekran kullanım alışkanlıklarını gözlemleyerek amiral gemisini buna uygun şekilde tasarladı. Böylelikle klavyesi ve ekranı ayrılabilen, pek çok farklı ortamda, değişik kullanım senaryolarına olanak tanıyan ROG GZ700 hayat buldu. Alt kısımda yer alan menteşeli desteğiyle tek elle masaya kurulabilen oyun bilgisayarı, ekranı farklı açılardan görüntüleme imkanı sunan konumlara kolayca getiriliyor.

Yeni oyuncu bilgisayarı Asus ROG GZ700 incelemesi | Help Mert
Yeni oyuncu bilgisayarı Asus ROG GZ700 incelemesi | Help Mert

Amiral gemisi ROG GZ700, yeni form faktörü sayesinde dört hoparlörün tamamını ön tarafta toplayarak, sesin doğrudan kullanıcıya ulaşmasını sağlıyor. Akıllı hoparlör sistemi ile bas artarken, dinamik aralık da genişliyor. ASUS’un bu modelde kullandığı ileri düzey ses teknolojileri, kulaklıklardaki surround ses çıkışını en kaliteli hale getiriyor.

Oyuncular arasında trend olan oyun yayıncılığı da ROG GZ700 ile kolaylaşıyor. 1080p ve 30 fps özellikte kayıt alan dahili kamera yayıncıların en net görüntüyü yakalamasını sağlarken, dahili mikrofon ise klavye sesi gibi dış gürültüleri filtreleme özelliğine sahip.

Profesyonel turnuva seviyesinde oyun deneyimi

Performans canavarı oyunları en yüksek akıcılıkta oynatabilmek için GeForce RTX 2080 harici ekran kartından faydalanan ASUS ROG GZ700, NVIDIA Turing GPU mimarisi ve devrim yaratan RTX platformu sayesinde oyunlardaki aydınlatma, gölge, yansıma ve diğer efektleri çok daha gerçekçi hale getiriyor. Bu mimari oyun tutkunlarının yanı sıra video içerik üretimi, bilimsel modellemeler ve derin öğrenme için de ideal bir çalışma ortamı sunuyor.

Profesyonellerin oyun turnuvalarında kullanılan NVIDIA G-SYNC Full HD* ekranla dirsek temasında çalışan ekran kartı, yenileme hızının gerçek zamanlı hale getirerek çok daha pürüzsüz ve akıcı bir oynanış sağlıyor. Bilgisayarın kullandığı gelişmiş teknolojiler sayesinde performans canavarı oyun bilgisayarından, tek şarjla uzun süreli kullanım vadeden bir iş bilgisayarına geçiş sadece birkaç tıklamayla mümkün oluyor.

Klavyedeki her bir tuş için özelleştirilebilen arka aydınlatma, farklı oyunlar ve uygulamalar için renkleri ve efektleri değiştirmek için sayısız seçenek meydana getiriyor. Oyuncular, ROG Armory Crate üzerinde birkaç tıklama yaparak, önemli tuşları ve grupları aydınlatabiliyor. Ekranın altına ve destek ayağının arkasına gömülü RGB aydınlatması da aynı şekilde kontrol ediyor.

ASUS’un yeni amiral gemisi ROG GZ700’ün, yılın ikinci çeyreğinde oyun tutkunlarıyla buluşması bekleniyor.

İlgili video:

Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi CES 2019’da Oyuncularla Buluştu

0
Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi | Yeni ROG Serisi İncelemeleri Help Mert
Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi | Yeni ROG Serisi İncelemeleri Help Mert

Sevgili Help Mert takipçileri: ASUS’un Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi, Las Vegas’da düzenlenen CES 2019 teknoloji fuarında oyun tutkunlarına tanıtıldı. Gücünü yeni GeForce RTX ekran kartlarından alan dizüstü serisi, sahip oldukları yüksek kaliteli donanımları ve sıra dışı tasarımlarıyla öne çıkıyor. İnce çerçeveli ekranları ve kompakt tasarımlarıyla ultra taşınabilirliğe sahip olan oyun canavarları, oyunculara masaüstü bilgisayar performansını yanlarında taşıma imkanı sunuyor.

Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi CES 2019’da Oyun Severlerle Buluştu

ASUS, Republic of Gamers (ROG) serisine ait 5 yeni dizüstü bilgisayar modelini Las Vegas’ta düzenlenen CES Fuarı’nda oyuncuların beğenisine sundu. Son teknoloji donanım ve ince tasarımlarıyla dikkat çeken yeni oyun canavarları, ROG G703, ROG Zypherus S GX531, ROG Zypherus S GX701, ROG Strix SCAR II ve ROG Strix Hero II olarak sıralanıyor. Masaüstü bilgisayarlarda büyük başarı elde eden GeForce RTX ekran kartının gücünü dizüstü bilgisayarlara sığdıran ASUS, yenilikçi teknoloji ve soğutma çözümleri kullanarak, oyunculara yüksek performanslı, ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar sunuyor. Oyuncular yeni modellerde fanları dilediğince kontrol ederken, yüksek görüntü kalitesine sahip ince çerçeveli ekranlar sayesinde sadece oyuna konsantre oluyor.

Masaüstü ve dizüstü oyun bilgisayarı ASUS’un yeni amiral gemisinde birleşti: Asus ROG GZ700

CES 2019’un en büyük sürprizlerinden biri de ASUS’un yeni “amiral gemisi” oyun bilgisayarı Republic of Gamers (ROG) GZ700 oldu. Standart masaüstü bilgisayarların yerini alan Asus ROG GZ700, çarpıcı tasarımıyla dizüstü oyun bilgisayarlarının formunu yeniden tanımlıyor. Klavyesi sökülerek farklı kullanım senaryolarına imkan tanıyan dizüstü oyun bilgisayarı, laptop formunda kullanılırken de yüzeye çapraz yerleşerek hem gelişmiş soğutma sağlıyor hem de çok daha zengin bir ses deneyimi yaşatıyor. Detatlı incelemesini okumak için bu yazımıza gidebilirsiniz: ASUS’un Yeni Amiral Gemisi: Asus ROG GZ700

Masaüstü performansı hep yanında: Asus ROG G703

Gücünü GeForce RTX ekran kartı ve çok çekirdekli son teknoloji Intel işlemcilerden alan ROG G703, 17 inçlik büyük ekranı ve göz alıcı yenilikçi tasarımıyla dikkat çekiyor. Ekran çerçevelerinde soğutma performansından ödün vermemek adına inceltme yapılmayan model, oyunculara yüksek kalitede görüntüler sunuyor. Oyuncular, IPS panele sahip ekran ile oyunları 144 Hz yenileme hızı ve 3ms tepkime süresiyle oynarken, kullanılan G-SYNC teknolojisi sayesinde oyunlar yüksek görüntü kalitesinde oynanıyor. Kullandığı HyperDriver teknolojisiyle dosya okuma işlemlerinde sınıfının en hızlısı olan bilgisayar, devasa dosyaları saniyeler içinde okuyabiliyor. İkonik tasarım hatları, en yeni teknoloji ve donanım ile birleşerek G703’te bir araya geliyor.

Asus ROG G703 ile masaüstü performansını yakala | Asus ROG G703 incelemesi Help Mert | Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi
Asus ROG G703 ile masaüstü performansını yakala | Asus ROG G703 incelemesi Help Mert | Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi

Yüksek performansa ince ayar: Asus ROG Zephyrus S GX531 ve Asus ROG GX701

ASUS, Zephyrus S GX531 modeliyle oyunculara her yere kolayca taşıyabilecekleri bir oyun bilgisayarı sunuyor. Ultra ince ekran çerçevelerine sahip 15 inçlik dizüstü, kompakt tasarımı sayesinde çantada kolaylıkla taşınabiliyor. Son teknoloji Intel işlemcisiyle yüksek performans sağlıyor, oyunları 144 Hz yenileme hızı ve 3ms tepkime süresiyle oynatıyor. Oyuncuların sevdiği ROG özelliklerini bünyesinde toplayan bilgisayar, oyuncular için özel olarak tasarlandı. Önceliği yüksek performans ile daha geniş ekran olan oyuncuların ihtiyaçları ise, maksimum performansın minimum incelikte toplandığı Zephyrus S GX701 modeliyle karşılanıyor. En ince 17 inçlik bilgisayar unvanına da sahip olan yeni model, içindeki GeForce RTX 2080 ekran kartı sayesinde oyunları ultra yüksek ayarlarda oynatıyor, zorlu görevleri başarıyla tamamlıyor. Asus ROG Zephyrus GX701 detaylı inceleme için bu yazımızı okuyabilirsiniz: CES 2019’un Yıldızı Asus ROG Zephyrus GX701 Oldu

FPS tutkunları için: Asus ROG Strix SCAR II

FPS (First Person Shooter) türü tutkunları için özel olarak tasarlanan ve agresif hatlarıyla dikkat çeken Strix Scar II, oyunculara 15 ve 17 inçlik iki ekran seçeneği sunuyor. Oyunlar, her iki ekranda da 144 Hz yenileme hızı ve 3ms tepkime süresiyle oynanıyor. Özel kamuflaj desenli gövde tasarımları ve FPS türüne uygun olarak aydınlatılmış klavyeleri ile bilgisayarlar, FPS oyuncularına ayrıcalıklı bir oyun deneyimi sunuyor. Maksimum oyun performansı için 15 inçlik GL504 ve 17 inçlik GL704, oyunculara oyunları yüksek ayarlarda, donmadan oynama imkanı sunuyor. Ultra yüksek grafik gücü isteyen oyuncular için isteğe bağlı GeForce RTX 2070 ve RTX 2060 ekran kartı seçeneğiyle sunulan bilgisayarlar, sahip oldukları özelliklerle profesyonel oyunculara kusursuz bir oyun deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Asus ROG Strix SCAR II İncelemesi Help Mert | Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi
Asus ROG Strix SCAR II İncelemesi Help Mert | Yeni ROG Dizüstü Bilgisayar Serisi

MOBA sevdalılarına özel: ROG Strix Hero II

Agresif SCAR II’nin aksine daha zarif hatlara sahip olan Strix Hero II, sahip olduğu özel dokusu ve MOBA türünde sık kullanılan tuşların öne çıkarıldığı RGB aydınlatmalı rengarenk klavyesiyle daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Bilgisayar, GeForce RTX 2060 ve RTX 2070 ekran kartı seçenekleriyle birlikte birlikte geliyor, böylece MOBA ve diğer türlerden oyunlar yüksek ayarlarda oynanıyor. ROG Strix SCAR II ve ROG Strix Hero II ile dahili olarak gelen Optimus teknolojisi, bilgisayarların sadece gerektiğinde tam güçte çalışmasını sağlayarak güç tüketimini dengeliyor. Bu sayede oyun deneyimi çok daha uzun soluklu hale geliyor.

İlgili video:

İndir.com Globalleşiyor

1

İndir.com’u yıllardır biliyor ve kullanıyoruz. Hayatımızı her yönü ile kolaylaştıran İndir.com’a ingilizce desteği geliyor. Bu desteğin gelmesi ile birlikte indir.com globalleşmiş oluyor. indir.com, 23 aralık 2011 tarihinde İmza İnternet Teknolojileri Ltd. Şti. tarafından kuruldu. İndir.com Windows ve Mac programları ile iPhone, Android, Windows Phone ve iPad uygulamalarına yer vermektedir.

Hangi uygulamanın ne işe yaradığı hakkında bilgi veren indir.com uygulama önerilerinde de bulunabiliyor. İngilizce versiyonu ile birlikte dünyaya açılacak olan indir.com’un altyapı çalışmaları tamamlandı ve kullanıma hazır.
İncelemek için https://en.indir.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır? | Silinen Dosyaları Kurtarmak

0
Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır? | Silinen Veriyi Kurtarmak | Silinen Veri Nasıl Kurtarılır?
Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır? | Silinen Veriyi Kurtarmak | Silinen Veri Nasıl Kurtarılır? | Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Birçok bilgisayar kullanıcısı yanlışlıkla önemli dosyalarını silmiştir. Silinen dosyaları getirmek istediğinde ise internette bulunan ücretsiz yazılımları denemişlerdir ama bir faydasını görememişlerdir. Dosyaların yanlışlıkla silinmesi kolaydır ve tekrar dosyaya ihtiyacınız olana kadar bunu yaptığınızı bile fark edemezsiniz. Neyse ki, dosyalarınızı veri kurtarma yazılımı ile geri alabilirsiniz. Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır? | Silinen Dosyaları Kurtarmak yazımızda internette klasikleşmiş olan ve bir işe yaramayan yöntemleri kenara bırakıp gerçek çözümü anlatacağız.

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Windows, sildiğiniz dosyaları göremeyebilir olsa da sildiğiniz dosyalar halen hard diskin içindedir. Hızlı davranarak bu işlemleri yaparak dosyaların kurtulma şansı artar.

Silmiş olduğunuz dosyalar bir SSD’de olursa, sildiğiniz dosyaları kurtarma şansınız çok düşecektir. Mekanik hard disk, bir plak barındırır. Sildiğiniz dosyalar bu plakta kalır. SSD’lerde ise plak yerine küçük yuvalar mevcuttur. Ondan dolayı SSD’den dosya kurtarmak, hard diskten dosya kurtarmaktan daha zordur.

Bilgisayarı kullanmayı bırak!

Yapabileceğiniz en akıllı şey, silinen dosyayı içeren sürücüye veri yazmayı durdurmaktır. Yukarıda belirttiğim gibi, silinmiş olan dosyalar aslında gizlidir. Kurtarmak istediğiniz dosyanın tamamen kaybolması, sürücüde kapladığı aynı fiziksel alanın üzerine veri yazılmasına bağlıdır. Yani, bunun olmasına neden olabilecek hiçbir şey yapmayın.

Çoğu “veri yazma” görevleri; yazılım yüklemek, müzik indirmek veya video renderı, vb. gibi şeylerdir.

HDTune ile Hard Disk Sağlık Testi

Her ne kadar dosyalar silindikten sonra yazılım yüklemenizi tavsiye etmesekte mekanik hard diskin sağlığını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Bad sector testi yapmayın! Bad sector testinde hard diske veri yazılacağından dolayı dosyalarınızı kurtarmanız zorlaşabilir.

Mekanik hard diskin sağlığını öğrenmek için programı bu siteden indirin: HDTune indir

Programı indirip, kurulumu yaptıktan sonra: Üst taraftan hard diskinizi seçin ve “Health” (Sağlık) bölümüne tıklayın. Sol alt kısmında, sağlık durumunda herhangi bir hata görmüyorsanız yani “Failed” yazısı görmüyorsanız hard diskinizin durumu iyi demektir.

Eğer “Failed” yazısını görüyorsanız ya da herhangi bir kırmızı renkli hata görüyorsanız, hard diskinizin sağlık durumu iyi değil demektir. Bu hard diskte veri kurtarma işlemi çok zor yapılabilir. Hatta yapılmayabilir de.

HDTune ile Hard Disk Sağlık Testi | Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?
HDTune ile Hard Disk Sağlık Testi | Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

R-STUDIO Programını Kullanarak Dosya Kurtarma İşlemi | R-STUDIO Kullanımı

Piyasadaki en iyi veri kurtarma yazılımlarından bir tanesidir. Help Mert birçok farklı veri kurtarma yazılımı denedi ancak aralarında kullandığım en iyi program videoda söylediği gibi R-STUDIO. Bu program ile birçok kez başarılı şekilde veri kurtarma işlemi yapmıştır.

R-STUDIO Ücretli bir programdır ve fiyatı yaklaşık olarak 75 Dolar. Sakın, “Bir programa bu kadar verilir mi?” demeyin. Çünkü kaybettiğiniz veriler 75 Dolardan daha değerli olabilir. Üstelik veri kurtarma merkezlerine daha büyük ücretler vermeden önce bu programı deneyin. Korsan olarak indirmenizi tavsiye etmiyoruz!

Programı temin ettikten ve kullanmaya başladıktan sonra karşınıza bu ekran çıkacaktır:

R-STUDIO Kullanımı | Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?
R-STUDIO Kullanımı | Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Bu ekranda tarama yapacağınız diski seçin ve sağ tıklayarak “scan” seçeneğine tıklayın. Karşınıza bu ekran çıkacaktır:

R-STUDIO Kullanarak Veri Kurtarma | Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?
R-STUDIO Kullanarak Veri Kurtarma | Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Seçtiğiniz diskin tamamen taranması için “Start”a 0 yazın ve bytes seçeneğini işaretleyin; “Size”a ise en büyük değeri girin ve gb seçeneğini seçin. Not: Diske sağ tıklayıp scan dedikten sonra Start ve Size bölümleri otomatik ayarlanacaktır. Otomatik ayarlanmazsa dediğimiz şekilde ayarlayınız.

Yine bu ekranda “Scan view” bölümünde tarama türünü seçiyoruz. Karşımıza, Hızlı ve Detaylı seçenekleri çıkıyor. Taramanın daha iyi olabilmesi için detaylı yani “detaled” seçeneğini seçiyoruz ve “Scan” butonuna basıyoruz. Not: Detaylı tarama seçeneğini seçerseniz tarama süresi 10 saati bile geçebilir.

Veri Tarama İşleminin Bitmesi

Uyarı: Tarama işlemi yapılırken hard diskinizi soğuk tutmaya çalışın. Laptop kullanıyorsanız, ek bir fanla hard diskinizin bulunduğu bölgeyi soğutunuz. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız yine aynı şekilde ek fanla hard diskinizi soğutmaya çalışın.

Uyarı: Taşınılabilir hard diskten veri kurtarmaya çalışıyorsanız, taramanın hızlı ve iyi olması için hard diski usb 3.0 portuna bağlayınız.

Tarama tamalandıktan sonra karşınıza bu ekrandaki gibi ekran gelecektir. Bu ekranda yeşil yazılı bölümler boot bölümleridir. Bizim ilgilendiğimiz bölümler değiller. Bizim ilgilendiğimiz bölüm ise: Extra Found Files yazısıdır

R-STUDIO Kullanarak Veri Kurtarma | Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Veri Nasıl Kurtarılır?
R-STUDIO Kullanarak Veri Kurtarma | Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir? | Silinen Veri Nasıl Kurtarılır?

Bu ekranı ve “Extra Found Files” yazısını gördükten sonra “Extra Found Files” yazısına sağ tıklayın ve “Open Drive Files” seçeneğine basın.

Karşınıza kurtarılmış dosyalar uzantıları gelecektir. Buradan hangi dosya türünü kurtarmak istiyorsanız o dosya türünü bulup seçmelisiniz. Yani bir resim kurtarmak istiyorsanız JPEG Files ya da PNG Files dosyalarına bakmalısınız. Bir video kurtarmak istiyorsanız MP4 File dosyasına, PDF Kurtarmak istiyorsanız PDF File dosyasına girmelisiniz.

Sol taraftan dosya türünü seçtikten sonra sağ tarafta o dosya türüne ait kurtarılmış dosyalar gözükecektir.

Dosyaları kurtarmak için tüm dosyaları seçip, sağ tıklayıp “Recover” seçeneğine basıyorsunuz. Karşınıza bu ekran gelecektir:

R-STUDIO Kullanarak Veri Kurtarma | Silinen Veriyi Kurtarmak | Silinen Veri Nasıl Kurtarılır?
R-STUDIO Kullanarak Veri Kurtarma | Silinen Veriyi Kurtarmak | Silinen Veri Nasıl Kurtarılır?

Gelen pencerede verilerinizin kopyalanacağı yolu seçmenizi istiyor. Buradan bir yol seçmelisin ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Kurtaracağınız veriyi, veriyi kurtardığınız hard diske yazamazsınız. Yani farklı bir hard diske kaydetmelisiniz.

Ardından “Okey” seçeneğine basarak kurtarma işlemini başlatabilirsiniz.

R-STUDIO Yazılımı ile veri kurtarma işleminden herhangi bir sonuç elde edemezseniz, veri kurtarma merkezlerine gitmek zorundasınız.

Silinen Fotoğrafları Geri Getirme – Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

4. Akdeniz Bilişim Zirvesinde Buluşalım mı? | Akdeniz Bilişim Merkezi

0
4. Akdeniz Bilişim Zirvesinde Buluşalım mı? Help Mert Akdeniz Bilişim Merkezi
4. Akdeniz Bilişim Zirvesinde Buluşalım mı? Help Mert Akdeniz Bilişim Merkezi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Piksel Akademi tarafından düzenlenecek ve bu yıl 4.sü yapılacak olan Akdeniz Bilişim Zirvesi, Antalya’dan tüm Türkiye’ye yayılacak bir bilişim etkisi başlatıyor. Geleceği günümüze taşıyacak ve katılımcılarına müthiş bir deneyim yaşatacak etkinliğin bu yıl 4.sü düzenleniyor. Ben de bu zirveye konuşmacı olarak katılacağım. 4. Akdeniz Bilişim Zirvesinde Buluşalım mı?

4. Akdeniz Bilişim Zirvesinde Buluşalım mı?

8 Aralık 2018 Cumartesi günü Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde yapılacak olan etkinlikte, uluslararası ve ulusal markalarla; Yapay Zeka, İnsansı Robotlar, Endüstri 4.0, Siber Güvenlik, Dijital Para, Girişimcilik, Bilişimde Farkındalık, Algı Yönetimi, Dijital Pazarlama, Dijital Tasarım ve Yeni Nesil iş Modelleri hakkında konuşulacak.

Bilişim uzmanları, akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 2500 kişilik bir katılımcı ile bölgedeki en büyük etkinlik olma özelliği taşıyacak. Teknoloji ve bilişimde farkındalık parolasıyla yola çıkan Piksel Akademi, etkinliği konferans havasından çıkarıp bir bilişim festivaline dönüştürmeyi hedefliyor.

4. Akdeniz Bilişim Zirvesinde Buluşalım mı? Help Mert Akdeniz Bilişim Merkezi

Dünyayı artık bilişim şirketleri yönetiyor. Hem ekonomik hem de sosyal hayatımızda oldukça baskın bir şekilde yer alan bilişim ağacının bu yeni ürünlerine kayıtsız kalmak imkansız. Sürekli değer üretilen ve ekonomik güçleri ülkelerden fazla olmaya başlayan projeler, ürünler ve teknolojiler ile hayatımız baştan aşağı değişti ve hızla değişmeye devam edecek.

“Bu manzara karşısında ülkemiz ve ilimizin bilişim alanında farkındalığını arttırmanın milli bir görev olduğuna inanıyoruz.”

Ülkemiz için çok önemli olan konuların işlendiği zirveye bende konuşmacı olarak katılacağım. Böylesi önemli bir zirvede sizlere elimden geldiğince faydalı olmaya çalışacağım.

Zirve hakkında detaylı bilgilere ve zirvede yer alacak konuklara bu adresten ulaşabilirsiniz: Akdeniz Bilişim Zirvesi

11 Kasım’a özel 6 farklı Volkswagen modeli %40’a varan indirimle n11’de Satışa Çıkıyor

0

n11.com’un Türkiye’ye kazandırdığı Yılın Alışveriş Günü 11.11’de indirimli ürünler almak için geri sayım başladı. Her kategoriden indirimli ürünlere ek olarak 6 farklı modelde 25 farklı tip Volkswagen otomobil sadece 11.11 gününe özel olarak yüzde 40’a varan indirimle satışta olacak. Otomobil satışı 11 Kasım’da n11.com’da başlayacak.

Türkiye’nin dört bir yanından on binlerce iş ortağıyla milyonlarca ürünü online tüketicilere dev indirimlerle sunan e-ticaret platformu n11.com, geçen sene satışını gerçekleştirdiği Golf model otomobillere bu yıl beş farklı Volkswagen daha ekleyerek “gerçek” indirimli online alışveriş heyecanına geri sayımı başlatıyor. Opak beyaz renk ve panoramik cam tavan seçeneğiyle Tiguan Comfortline 1.4 TSI ACT 150 DSG 163.800 TL’den; Atlantik mavi, Harvard mavi, mangan gri ve opak beyaz renk seçenekleriyle Passat Comfortline 1.4 TSI 125 PS DSG 146.000 TL’den başlayan, opak beyaz renk seçeneğiyle Arteon Elegance 2.0 TDI SCR 150 PS DSG 303.000 TL’den ve 240 PS 4M DSG 333.000 TL’den; indiyum gri, opak beyaz ve orman yeşili renk seçenekleriyle Golf Comfortline 1.4 TSI 125 PS DSG 123.000 TL’den başlayan; derin mavi, opak beyaz, opak kırmızı ve opak siyah renk seçenekleriyle Polo Comfortline 1.0 TSI 95 PS Man. 80.000 TL’den, opak beyaz ve opak kırmızı renk seçenekleriyle Beetle Style 1.2 TSI 105 PS Man. 89.200 TL’den ve platinyum gri, opak beyaz ve opak kırmızı renk seçenekleriyle Beetle Design 1.2 TSI 105 PS DSG 100.000 TL’den başlayan fiyatlarla alıcılarıyla buluşacak.

Eşsiz indirimlere ek trafik sigortası, bakım ve kasko avantaj paketi de ücretsiz

11.11 gününde otomobiller için sıraya girenler bu dev indirimlere ek olarak ayrıca ücretsiz bir yıllık trafik sigortası, ücretsiz ilk periyodik bakım ve yüzde 20 indirimli kasko hizmeti gibi ek hizmetlere de sahip olacaklar.

11.11 Yılın Alışveriş Günü’ne özel olarak sadece bir gün gerçekleştirilecek online otomobil alışverişinde otomobiller 11 Kasım günü satışa açılacak. Akbank Direkt ile satın alınabilecek otomobiller n11.com web sitesinde ve mobil uygulamasında satışta olacak.

Geçen yıl 11 Kasım’da yine n11.com tarafından gerçekleştirilen online otomobil satışında 111 adet Golf modelinin 81 tanesi satışa açıldığı ilk bir dakikada, tamamı ise yarım saat içinde tükenmişti.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?

0
Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Suya Düşmüş Bir Telefonu Nasıl Kurtarabiliriz? Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler Nedir?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Akıllı telefonunuzu tuvalet, lavabo veya havuza düşürebilirsiniz. Telefonunuz suya düştüğünde panik yapmayın! Hızlı hareket ederseniz yani panik yaparsanız, akıllı telefonunuzun daha fazla hazar görmesine neden olabilirsiniz. Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? yazısında, suya düşmüş bir telefonu nasıl kurtarabileceğinizi (veya en azından denemeyi) göstereceğiz.

Her şeyden önce; telefonu, sudan mümkün olduğunca çabuk çıkarın. Orada daha uzun süre kalırsa, telefonunuzun çatlaklarına ve açıklıklarına daha fazla su veya sıvı sızacaktır.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?
Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

Telefonunuzu Hemen Kapatın

Telefonunuz suya düştüyse ve hala açıksa, olabildiğince hızlı bir şekilde kapatın. Telefonunuzu ıslak iken açık tutmak, telefonu berbat etmek için iyi bir yoldur. Telefonu kapatmak, kısa devrelerin telefonun iç kısımlarına zarar vermesini önleyecektir.

Telefonunuzu Parçalayın!

Telefonu kapattıktan sonra, telefondan mümkün olan her şeyi çıkarın. Telefonunuzda çıkarılabilir bir pil veya çıkarılabilir microSD kart varsa çıkarın. Benzer şekilde, telefonunuzda bir çeşit bağlantı noktası kapağı varsa veya çıkarılabilir bir arka panel varsa, telefonun içine giren sıvının daha çabuk şekilde çıkması için telefonunuzu parçalarına ayırın. Bunları kuru bir bezle kolayca temizleyebilirsiniz, böylece bu nesneler üzerinde su kalmaz.

Telefonunuzda Sıvı Girecek Küçük Yerlerin Islaklığını Alın

Kulaklık jakında, şarj yuvasında veya fiziksel düğmelerin altında bulunan sulardan kurtulmak için kulak çöpü kullanın. Bundan sonra, dış kısımda bulunan suyu temizlemek için telefonu kuru bir bez ile iyice silin.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler
Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

Telefonunuzu Silikajel’de veya Pirinçte Bekletin

Bu en yaygın kullanılan ve bilinen tekniklerden biridir. Hava geçirmez bir kap veya kilitli torba alın ve pişmemiş pirinçle doldurun. Telefonunuzu pirinç içine yerleştirin, kilitli torbayı / kabı sıkıca kapatın ve kuru bir yerde saklayın. Silika jel paketlerini de deneyebilirsiniz.

Bekleyin!

Telefonu en az 1 gün pirinçte bırakın. İdeal olarak, çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol etmek için telefonu çıkarmaya çalışmayın. 1 Gün geçtikten sonra telefonu açmayın! Telefonunuzu şarja takın. Şarjın %100 şekilde dolmasını bekleyin. Telefonun şarjı %100 olduktan sonra açın.

Telefon Hala Çalışmıyorsa:

Anlattığımız yöntemler sayesinde telefonunuz %100 çalışacak diyemeyiz. Telefonunuzun çalışma şansı %50’dir. Pirinç yöntemini denedikten sonra bile çalışmazsa, yetkili bir servis merkezine götürün.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?


Abone Olmak için Tıklayınız

6,613BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
261TakipçilerTakip Et
30,766AboneAbone Ol

Son Yazılar