iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak | iPhone Recovery Mode

0
iPhone Recovery Mode Nasıl Girilir? iPhone Kurtarma Moduna Nasıl Girilir? iPhone ve iPad'i Kurtama Moduna Almak
iPhone ve iPad'i Kurtama Moduna Almak iPhone Recovery Mode Nasıl Kullanılır?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: iPhone, iPod touch veya iPad‘inizi Yazılım Güncellemesi aracılığıyla güncellemek işe yaramıyorsa, kötü bir betadan kurtulmaya çalışıyorsanız veya cihazınız tamamen yanıt vermiyorsa: iPhone, iPod veya iPad’inizi kurtarma moduna (recovery mode) alarak sorununuzu çözebilirsiniz. iPhone’u Kurtarma moduna (Recovery Mode) almak karmaşık bir durum değildir. Kurtarma modu: iPhone, iPod Touch veya iPad’inizi iTunes’a geri yüklemenizi sağlar. Bu rehberde: iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 6s, iPhone 6s Öncesi veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak konularına değindik.

iPhone Recovery Mode Nedir?
iPhone Kurtarma Modu Nedir? iPhone Kurtma Moduna Nasıl Alınır? iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak

iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

İPhone 8’in fiziksel bir Ana düğmesi olmadığından ve iPhone X’in de ana düğmesi olmadığı için, kurtarma moduna farklı düğmeler ile erişilir.

 1. Şarj kablonuzun usb ucunu bilgisayarınıza takın.
 2. Diğer ucunu yani şarj kısmını iPhone’unuza takın.
 3. iTunes’u açın.

Sesi Açma düğmesine ve ardından Sesi Kısma düğmesine basın ve bırakın. Ardından iTunes ekranına bağlanana kadar sağdaki düğmeye (Side Düğmesi) basılı tutun.

iPhone Kurtama Modu
iPhone 8 Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 8 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone X Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

İPhone 7’nin fiziksel bir Ana Düğmesi olmadığı için kurtarma modu işlevi ses kısma düğmesine taşındı.

 1. iPhone 7 veya iPhone 7 Plusu Kurtarma moduna almak için kapatın.

  iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Alma Rehberi
  iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 7 Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?
 2. iPhone 7’nizdeki ses kısma düğmesine basılı tutun.
 3. iPhone 7’nizi Mac veya Windows PC’nize usb ile bağlayın ve iTunes’un çalıştığından emin olun.
 4. iTunes’a Bağlan ekranını gördüğünüzde ses kısma düğmesini bırakın.
iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Recovery Mode
iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 7 Recovery Mode Nasıl Girilir? iPhone 7 Plus Recovery Mode Nasıl Girilir?

iPhone 6s, iPhone 6s Öncesi veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? – iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak

 1. iPhone, iPod touch veya iPad’inizi kapatın.
 2. iPhone, iPod touch veya iPad’inizdeki Home düğmesine basılı tutun.
 3. İPhone, iPod touch veya iPad’inizi Mac veya Windows PC’nize usb ile bağlayın ve iTunes’un çalıştığından emin olun.
 4. İTunes’a Bağlan ekranını gördüğünüzde Home düğmesini bırakın.
iPhone 6s, iPhone 6s Öncesi veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?
iPhone 6s, iPhone 6s Öncesi veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

Bu adımları yaptıktan sonra: iTunes, kurtarma modunda bir iPhone, iPod touch veya iPad algılandığını belirten bir uyarı görünecektir.


Abone Olmak için Tıklayınız

iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş Rehberi | iOS Sürüm Düşürme

0
iOS 11'den iOS 10'a Geri Dönüş Rehberi iOS Sürüm Düşürme Rehberi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: İPhone veya iPad’inizi iOS 11‘e güncellediniz ancak sevmediniz mi? Hızlı hareket ederseniz iOS 10.3.3’e geçebilirsiniz. Belki iOS 11 pil ömrünün zayıf olduğunu, ya da uygulamaların uyumluluğunu, ya da performansın kötü olduğunu düşünebilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun, iOS 11’i kolayca indirebilirsiniz, ancak sürüm düşürme özelliği yalnızca sınırlı bir süre için kullanılabilir. iOS Sürüm Düşürme Makalesi ile iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş Rehberi ve iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir? sorusunu ele alacağız.

Bu makale her zaman günceldir! Yeni sürümler çıktığında da bu yöntem ile düşürebilirsiniz. Makale her zaman güncellenecektir.

Bu rehber sırasında: iTunes ve bilgisayar, internet erişimi, iOS 10.3.3 ISPW dosyası ve USB kablosu gerekir. İOS 11’i iTunes ve bilgisayar olmadan iOS 10’a düşürmenin bir yolu yoktur.

Önemli not: iOS 11’i iOS 10’a düşürmek, iPhone veya iPad’inizdeki önemli verilerin veya her şeyin kaldırılması dahil olmak üzere veri kaybına neden olabilir. Bu nedenle; iOS 10 ile uyumlu bir yedeklemenin, daha önce iOS 11’e güncellenmeden önce yapılması gerektiğinden, birincisi iOS 11 yedeklerinin iOS 10 ya da diğer biriyle uyumlu değildir.

İOS 11’den iOS 10’a Nasıl Geri Dönebilirim?

Veri kaybını önlemek için iOS cihazınızın güncel yedeklerinin bulunduğundan emin olun. Bir iOS 11 yedeği yalnızca bir iOS 11 cihazına geri yüklenebilir, bu yüzden iOS 10’a geri yüklemek için bir iOS 10 yedeğine ihtiyacınız olacaktır. Uyumlu bir yedeklemenin olmaması, kalıcı veri kaybına yol açabilir.

 1. Bilgisayara iTunes Kurulumu – iOS Sürüm Düşürme

  Windows Bilgisayarınıza veya Mac’inize iTunes uygulamasını indirin ve kurun. Bu adresten Hemen İndir butonuna tıklayarak indirebilir ve sonra kurabilirsiniz. iTunes sürümünüzün güncel olduğuna emin olun.

  iTunes Kurulumu
  Bilgisayara iTunes Kurarak iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönmek
 2. IPSW Dosyası İndirmek – iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir?

  Bu siteye giderek telefon modelinizi seçin ve iOS 10.3.3 IPSW dosyasını indirin.

  IPSW Dosyası İle Sürüm Düşürme
  IPSW Dosyası İle iOS 11’den iOS 10’a Dönüş Rehberi

  IPSW Dosyası İle iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir?
  IPSW Dosyası İle iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş Rehberi
 3. iPhone’u Kurtarma Moduna Almak – iOS 11’den iOS 10’a Dönüş Rehberi

  iPhone’u Kurtarma moduna alın. Yani recovery moduna alın. Eğer iPhone’u kurtarma moduna nasıl alacağınızı bilmiyorsanız iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak | iPhone Recovery Mode rehberimizden öğrenebilirsiniz.

  iPhone Recovery Mode Nasıl Girilir? iPhone Kurtarma Moduna Nasıl Girilir? iPhone ve iPad'i Kurtama Moduna Almak
  iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak iPhone Recovery Mode Nasıl Kullanılır?
 4. iTunes Üzerinden Dosya Yöneticisini Açmak – iOS Sürümü Nasıl Düşürülür?

  iPhone’u kurtarma moduna aldıysanız yukarıdaki resim gibi karşınıza iTunes ekranında iki seçenek çıkacaktır. Dosya yöneticisini açmak için: Klavyede Shift tuşuna basılı tutarak iPhone’a Geri Yükle butonuna basın. Karşınıza klasör seçme ekranı gelecektir.

  iOS Sürüm Düşürme
  iOS Sürüm Düşürme Nasıl Yapılır? iOS Sürümümü Nasıl Düşürebilirim?
 5. IPSW Dosya Seçimi – iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş

  Karşımıza gelen dosya seçme ekranından indirdiğimiz IPSW dosyasını seçiyoruz. Daha sonra karşımıza bir uyarı gelecek. Seçeneklerden, geri yükle seçeneğini seçiyoruz.

  iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir?
  iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir? iPhone Sürüm Düşürme Nasıl Yapılır? iOS Sürümümü Düşürme
 6. Yazılımın Yüklenmesini Beklemek
 7. Yazılım yüklenmesi bittikten sonra telefonunuz açılacaktır
 8. Normal kurulum yaptıktan sonra ayarlara girip iOS sürümünüze bakabilirsiniz

Önemli! Uyarı: Eğer Apple imzaları kapattıysa iOS Sürüm Düşürme işleminiz gerçekleşmiyecektir. Lütfen imzaları kapatmasına rağmen iOS Sürümünü Düşermeyi denemeyin.

iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş Rehberi! iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir?


Abone Olmak için Tıklayınız

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Laptop Nasıl Satın Alınır? Laptop Bilgisayar Seçimi Laptop Seçimi Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Laptop Bilgisayar Seçimi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Dizüstü bilgisayarlar, taşınabilirlik ve küçük boyutlarda olmasına rağmen iyi bir performans sunar. Doğal olarak laptoplar, masaüstü bilgisayardan daha az performans verir. Bütçenizi ayarladıktan sonra sıra laptop seçimine kalır. En zor kısımda burasıdır. Nedeni ise: Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi istediğiniz vakit ekran kartı veya işlemci değiştiremezsiniz. Bundan dolayı bir laptop alırken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu makalemizde: Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir? Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? Doğru Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? konularına değineceğiz.

Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? Doğru Laptop Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeni bir dizüstü bilgisayar seçmek, masaüstü bilgisayar toplamaktan veya almaktan daha zordur. Her büyük marka, birbiriyle örtüşen fiyat ve özelliklere sahip birden fazla ürüne sahiptirler.

İnsanlar laptop tavsiyesi istediği zaman; onlara söyleyeceğimiz ilk şey, hangi alanda kullanacaksın? Çok farklı türde dizüstü bilgisayarlar ve bunlara uygun farklı fiyat kategorileri vardır. Bu nedenle, laptop almadan önce dizüstü bilgisayarlar hakkında bazı bilgileri bilmeniz gerekli.

Laptop Seçimi Hakkında Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? Doğru Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletim Sistemi Seçimi – OS X mi Windows mu Linux İşletim Sistemi mi?

İşletim sistemi, dizüstü bilgisayarınızın kalbidir. Dosyalar, bellek ve bağlı cihazlar dahil olmak üzere tüm yazılım ve donanımları yönetir. En önemlisi, dizüstü bilgisayarınızla ve programlarınızla görsel olarak iletişim kurmanıza olanak tanır.

OS X

Sadece Mac bilgisayarlara kurulan OS X, Mac’lerin şık estetiğini ve etkileyici pil ömrünü tamamlamak için zarif ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Eğer oyun oynamıyorsanız, yazılımcıysanız veya tasarımcı ve edit işleri ile uğraşıyorsanız Mac tam size göre. Ancak MacBook‘lar diğer dizüstü bilgisayarlardan daha yüksek bir fiyata sahiptir.

Windows

Günümüz 10 bilgisayarın 9’unda kullanılan işltetim sistemidir. Tüm yazılımcılar Windows destekli çalıştıkları için çoğu program ve oyun windows uyumlu çıkar. Ancak windows üzerinde birçok virüs tehtidi vardır. Üstelik iyi bir kullanıcı değilseniz stabil çalışmaz. Normal bir kullanıcı iseniz windows sizin için çıkarılmış bir işletim sistemidir.

Linux

Ücretsiz bir işletim sistemidir. Birçok dağıtımı vardır: Pisi Linux (Yerli), Ubuntu, Linux Mint vb. Android de linux tabanlıdır. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Son kullanıcıya hitap etmez. Yani klasik ev kullanıcısına. Klasik ev kullanıcısı: Ofis programları kullanan, internette gezinen ve kodlarla alakası olmayan yani uçbirim nedir bilmeyen kullanıcılar. Neredeyse tüm işletim sistemlerinden hızlıdır. Sisteminiz güçlü değilse Linux ile canlandırabilirsiniz.

İşlemci Seçimi – Laptop İşlemci Seçimi Nasıl Yapılır?

CPU, Merkezi İşlem Birimi veya işlemci, tüm görevleri yerine getirmekten sorumlu bir bilgisayardaki ana çiptir. Bir bilgisayardaki diğer tüm bileşenlere; o bilgisayarda çalışan programlar (yazılım) tarafından verilen talimatlara göre, ne yapmaları gerektiğini bildirmekten sorumludur. Çoğu dizüstü bilgisayar bir Intel® veya AMD işlemcisine sahiptir.

Laptop işlemcileri, verimlilik ve güç tüketimi için optimize edilmiştir, böylece cihazın pili mümkün olduğunca uzun süre dayanır. Laptop işlemcileri, masaüstü bilgisayarlar için üretilmiş işlemcilerden daha zayıftır

Laptoplarda işlemciler, sınıflara ayrılır: Olağanüstü pil ömrü için tasarlanan dizüstü bilgisayarlar genellikle listelenen işlemcinin ultra düşük voltajlı bir sürümünü içerir ve bu da genellikle işlem hızını düşürür.

İntel İşlemciler:

İntel’in işlemcileri her modern MacBook‘un ve Windows dizüstü bilgisayarların kalbinde yer alıyor. En yaygın olanı İntel’in Core serisi çok çekirdekli işlemcilerdir:

Core X-Serisi: Oyun ve sanal gerçeklik deneyimleri için Intel’in en iyi işlemcisidir. Core X serisi ailesi, 4K veya 360 ° video, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve yüksek kaliteli ses oluşturma, düzenleme ve üretme konusunda en çok tercih edilen işlemcidir.
Core i7: Hardcore oyuncular, grafik tasarımcıları, fotoğrafçılar ve videocular gibi “güç kullanıcıları” için popüler bir seçim. 3D veya yüksek çözünürlükte projeler için ciddi çoklu görev ve yüksek talep multimedya yaratma konusunda mükemmeldirler.
Core i5: Oyuncular, tasarımcılar ve videocular için bütçe dostu işlemcilerdir.
Core i3: Giriş seviyesi işlemcilerdendir. Günlük e-posta, internet ve üretkenlik görevleri için yeterlidir. Müzik dinlemek gibi ortak etkinlikler için de iyidir. Oyunlar içinde giriş seviyesi diyebiliriz.

Uygun fiyatlı laptoplarda Intel’in Pentium® ve Celeron® işlemcilerini de göreceksiniz. Bunlar temel e-posta, internet için yeterlidir, ancak hız ve çoklu görev özellikleri Core ailesininkilere göre sınırlı ve zayıftır.

İntel, ürettikleri işlemcilerin farklılığını göstermek için isimlendirirler. Bu isimlendirmeler harflerle gösterilir ve modelin sonunda yer alır. Örnek: i7 7700HQ, i5 6600K.  Laptop işlemci modelleri ve anlamları: Ultra düşük güç için “U” modeli (Genellikle iş bilgisayarlarında kullanılır), Yüksek performans için “HQ” modeli (Genellikle oyun bilgisayarlarında kullanılır.), Yüksek performans ve hız aşırtma (overclock) için “HK” modeli.

Laptop İşlemci Seçimi
İşlemci Seçimi – Laptop İşlemci Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

AMD İşlemciler:

AMD, neredeyse her görev için bir gelişmiş işlemci üretmiştir.

Radeon Vega Graphics ile AMD Ryzen Mobil İşlemciler:

Bu işlemciler, işten oyuna, çok formlu performans, çarpıcı görseller ve sağlıklı pil ömrü sunarken şık bir form faktörü sağlıyor. Seçenekler şunları içerir:

Ryzen 7: Video düzenleme, zorlu uygulamaları açma ve en yeni oyunları, e-spor oyunlarını sıkıntı çıkrmadan oynatabilen bir performans sergiler.
Ryzen 5: 4K video akışı, hafif video düzenleme ve e-spor oyunları için çok yönlü multimedya performansı sağlar.
Ryzen 3: Okul ve ofis görevlerinin yanı sıra eğlence için performans sağlarken pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için duyarlı ve verimlidir.

AMD FX ve A Serisi:

Bu işlemci aileleri üretkenliği artırmak, multimedya geliştirmek ve enerji verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır.

Ekran Kartı Seçimi – Laptop Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır?

İntel işlemcisini kullanan laptolar, işlemcinin “Intel HD Graphics” gibi bir şey olarak adlandırılan entegre grafik yonga seti ile gelir. Bu, düşük ve orta ayrıntı ayarlarında düşük çözünürlükte basit 3D oyunlar oynayabilir, ancak oyunlarla ilgili ciddi şeyler yaparsanız, özel bir Nvidia veya AMD grafik yonga seti olan bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bir grafik yonga kümesinin model numarasından ne kadar hızlı olacağını belirlemek zordur. Bu nedenle, bir yonga kümesinin en son nasıl performans gösterdiğini görmek için çevrimiçi grafik karşılaştırması aramanızı öneririz.

Ekran Kartı Seçimi - Laptop Ekran Kartı Seçimi
Ekran Kartı Seçimi – Laptop Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer satın alacağınız laptopta oyun oynamak veya render yapmak istiyorsanız dediğimiz gibi amd veya nvidia ekran kartına sahip bir laptop almanız gerekiyor. Laptop ekran kartı seçiminde size önerimiz: Nvidia ekran kartıdır. Örnek: GTX 860M, GTX 950M, GTX 960M, GTX 970M, GTX 1050, GTX 1050Tİ.

Ekran kartı seçiminde: Ekran kartının, belleğine (Ram) o kadar dikkat etmenize gerek yok. Dikkat etmeniz gereken nokta: Güncelliği ve kullandığı mimarisidir. Örnek olarak: 4GB R7 240, 2GB 1050 ekran kartından rami fazla olmasına rağmen daha kötüdür. Bunu fiyatları karşılaştırarak da anlayabilirsiniz.

Eğer sadece ofis programlarını kullanacak, internette dolaşacak, oyun oynamayacak veya render almayacaksanız İntel HD ekran kartları size yetecektir.

Ram Seçimi – Laptop Ram Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeterli belleğe sahip olmak sistem performansı için çok önemlidir ve RAM, aynı anda daha fazla uygulamayı çalıştırmanıza izin verir. RAM, özellikle dizüstü bilgisayarlarda çok önemlidir çünkü intel hd grafik kartına sahip bir dizüstü bilgisayarınız varsa: Ram’in belli bir kısmı bu grafik kartı için kullanılır. Dizüstü bilgisayarınızın kullanım ömrünü uzatmak için Ram’inizi arttırmanızı öneririz.

RAM’lerin özelliklerine baktığımızda DDR ifadesini görürüz. DDR İfadesi: Ram’in soket yapısını ve güncelliğini ifade edebilir. Şuan en güncel Ram soketi DDR4’tür. Size tavsiyemiz: Yeni bir laptop satın alırken DDR4 Ram özelliğine sahip bir laptop satın alın.

Laptop Ram Seçimi Hakkında
Ram Seçimi – Laptop Ram Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaç GB Ram’e ihtiyacınız var?

2GB (Önerilmez): Bu RAM seviyesi, günümüzün kullanımları için çok azdır. Web uygulamaları, modern uygulamalar ve işletim sistemlerinde büyük olasılıkla zorluk çekecektir.
4GB (Önerilmez): Mutlak giriş seviyesi. Bu RAM seviyesi, ofis işi ve internette gezmek için iyi olacaktır ancak günümüzde yeterli değildir.
8GB: 3D oyun, grafik çalışmaları ve video düzenleme için güzel bir RAM seviyesidir. Ancak günümüzün oyunları ve edit programları için yeterli olmayabilir. Hatta günümüzde Chrome gibi bir RAM canavarı tarayıcının olduğunu da unutmayalım.
16GB (Önerilir): Günümüzde tüm işlerinizi rahat bir şekilde yapabileceğiniz RAM seviyesidir.

Önemli: 4 GB RAM veya daha fazla RAM kullanıyorsanız: Tüm belleği kullanabilmeniz için 64 bit işletim sistemi kurmanız gerektiğini unutmayın.

Depolama Seçimi – Laptop Depolama Seçimi Nasıl Yapılır?

Geleneksel hard diskler daha fazla depolama kapasiteleri sunar ancak ısı ve ses üretebilirler. Bir dizüstü bilgisayarın ağırlığına ve kalınlığına da katkıda bulunurlar. Alternatif olarak; SSD’ler, hard disklerden çok daha hafif, daha hızlı, daha soğuk ve daha sessizdir ancak GB başına çok daha pahalıdırlar, bu nedenle genellikle daha az depolama alanı sağlarlar. Bazı dizüstü bilgisayarlarda, hem ssd hem de hdd bulunur.

Laptop HDD vs SSD seçimi
Depolama Seçimi – Laptop Depolama Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hard Disk

Geleneksel HDD’ler, en yaygın depolama türüdür çünkü nispeten ucuzdur ve büyük kapasiteler sunarlar. Bununla birlikte, bir dizüstü bilgisayarın ağırlığına ve kalınlığına da önemli ölçüde katkıda bulunurlar ve hem ısı hem de ses üretirler. İki standart hızda geliyorlar: Günlük Web sörfü, e-posta ve belge oluşturma için 5400 RPM’lik bir sürücü yeterlidir, ancak 7200 RPM’lik bir sürücü verileri daha hızlı aktarır ve düzenli olarak büyük dosyalarla çalışıyorsanız 7200 RPM HDD almanızı öneririz.

SSD

SSD’ler, sabit disk sürücülerinden birçok kez daha hızlıdır, ancak genellikle çok daha az kapasite sunarlar. SSD’ler aynı zamanda, fiziksel boyut, ağırlık ve güç verimliliğinde, ihmal edilebilir ısı üretimi ve gürültüsüz çalışmayla birlikte olağanüstü avantajlar sunarak ultra ultra hafif dizüstü bilgisayarlar için ideal bir seçimdir.

Bazı dizüstü bilgisayarlar tüm depolama için bir SSD kullanır. Bazı laptoplar ise: İşletim sistemini SSD’ye kurar. Diğer depolama işlemlerini HDD ile halleder.

Önemli: Sizlere, SSD+HDD kullanan laptop almanızı öneririz. Aldığınız laptopta SSD yoksa bile sonradan kesinlikle eklemelisiniz.

Laptop Ekran Kalitesi – Laptop Ekran Kalitesinin Önemi Nedir?

Ekran kalitesi, dizüstü bilgisayarlarda çok önemli bir faktördür. Nedeni ise: Siz, laptop ekranına saatlerce bakacaksınız bundan dolayı gözünüz yorulacak, ucuza denk getireyim diye gözlerinizi tehlikeye atmayın. Günümüzde IPS ekran kullanımı gittikçe artıyor. IPS Ekran, TN olarak bilinen tipik dizüstü bilgisayar ekranlarından daha iyi renk ve görüş açıları sunuyor. Sizlere önerimizi: Laptop satın alırken, IPS Ekrana sahip bir laptop satın almanız.

Laptop Bilgisayar Seçimi – Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Abone Olmak için Tıklayınız

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

0
İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? Güvenli Alışveriş Nedir? Güvenli Alışveriş Siteleri

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: İnternet; alışverişi tamamen daha keyifli, uygun maliyetli ve kullanıcı dostu bir deneyim haline getirdi. Ancak, internetten alışveriş yapmanın riskleri vardır. Bu günlerde; büyük alışveriş siteleri, dünya çapında daha fazla tüketici’ye ürün satmak için web sitelerini açıyorlar. Bu makalede: İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? İnternetten Alışveriş Yapmanın Zararları Nedir? konularına değindik.

Güvenli Alışveriş Nedir?

Güvenli Alışveriş Nedir? Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?
İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? Güvenli Alışveriş

Tanınmış Alışveriş Sitelerini Kullanın

Arama motorunda karşınıza çıkan bir alışveriş sitesi yerine güvenilir ve tanınmış bir alışveriş sitesinden alışveriş yapın. Arama sonuçlarında karşınıza birçok alışveriş siteleri çıkabilir. Ancak hangi sitenin güvenilir olduğunu biliyor muyuz? Güvenilir Alışveriş Sitesi olduğunu anlamak için siteye gelen yorumları ve sitedeki aktifliğe bakmamız yeterli. Eğer bu saydığım iki faktörde sitede yok ise yani site hakkında yorumlar yoksa o siteden alışveriş yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Diğer bir yol ise: Söylediğimiz iki faktörde yok ise sosyal medya’da arkadaşlarınıza veya gruplara sorabilirsiniz.

Bir ürün almak istiyorsunuz, güvenilir alışveriş sitesinde (itopya, sinerji vb.) alacağınız ürünün fiyatı 150 TL olsun. Güvenirliğini ispatlayamamış, piyasaya yeni çıkmış bir alışveriş sitesinde ise alacağınız ürün 100 TL olsun. Bizim size tavsiyemiz: Güvenilir alışveriş sitesinden alın. Nedeni ise: Alacağınız üründe bir sorun olursa karşınızda muhatap birisini bulabilirsiniz. Geri iade edebilirsiniz.

Herkese Açık Wi-Fi Kullanmayın – Ücretsiz Wi-Fi Kullanarak Alışveriş Yapmayın

“Bir evin veya kafenin misafir ağına bağlanarak, o wi-fi ağıan virüs yayarak ağdaki bütün cihazlara virüs bulaştırabilirsiniz. Bu yüzden de misafir ağlarını kullanmayın ve kullandırtmayın. Bazı misafir ağlarında çeşitli filtreler yapılmış oluyor onu kullanabilirsiniz ama normal bir ağa bağlanmayın derim. Bunun yerine mümkün olduğu kadar mobil veri kullanın güvende kalın.” – Hacklenmekten Korunmanın 10 Yolu

Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? Güvenli Alışveriş Nedir?
Ücretsiz Wi-Fi ile Alışveriş Yapmayın – İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Wi-Fi, mobil cihaz kullanıcıları için göz alıcı bir lüks. Restoranlar, kafeler, havaalanları ve diğer birçok halka açık yerlerde bulunabilir. Ancak ücretsiz kablosuz internete erişirken, yaptığınız aktivitenin başka bir kişi tarafından görülebileceğini anlamak önemlidir.

Oturduğunuz sıcak mekanlarda sahtekarların olma olasılığı da yüksek. Örneğin, oturduğunuz kahvehanenizin ağına FreeCoffee adı verelim. Bir sahtekar, bu ağı kullanarak sizi farklı sitelere yönlendirebilir. Örnek veriyorum: Facebook hesabınıza giriş yapacaksınız ancak sahtekar kişi facebook.com yerine sizi kendi açmış olduğu ve facebook ile aynı tasarıma sahip olan bir siteye yönlendirir: facebooooook.helppp gibi. Daha sonra siz hesabınıza giriş yaptıktan sonra tekrardan sizi facebook.com adresine yönlendirir ancak zaten iş işten geçmiş olacak hesap bilgileriniz adımın eline geçmiş olacaktır.” – Mobil Bankacılık Güvenliği Nedir?

2 Makalemizde de anlattığımız gibi ücretsiz ağlar güvenilir değildir. Sizleri, tasarımı aynı ama farklı bir siteye yönlendirerek hem kart bilgilerinizi hemde paralarınızı çalabilirler.

Sanal Kart Kullanın

Bilmediğiniz alışveriş sitesinden bir ürün alacaksanız, banka kartınızı kullanmadan çevrimiçi alışveriş yapmanıza izin veren ve sanal kart olarak adlandırılan bir şey var. Sanal Kart’ı, Kredi Kartınızın firmasına başvuru yaparak oluşturabilirsiniz. Sanal Kredi Kartı ücretsizdir. Genelde; internette alışveriş yapmaya fazla güvenmeyen kişiler tarafından kullanılır. Sanal Kredi Kartı’nın limitini siz belirleyebilirsiniz. Sanal Kart’a 500 TL yüklediyseniz kartın limiti de 500 TL’dir.

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?


Abone Olmak için Tıklayınız

Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım?

0
Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatırım? Bataryam Uzun Süre Nasıl Gider?
Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatırım?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Bilgisayardan işlerimizi hallederken batarya yüzdesinin azalması ve bu sırada bilgisayarınızı yeniden şarj etmek için bir fiş bulamamak gibi kötü bir şey yoktur. Laptop sahiplerinin en çok sorduğu sorular: Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Laptop şarjım hemen bitiyor ne yapabilirim? Laptop şarj süresini nasıl uzatabilirim? Bu makalade: Laptop bataryasının ömrünü uzatmak için, bazı kolay ama etkili ipuçlarını bulabilirsiniz. ( iPhone’un Bataryası Ne Kadar Aşındı – Battery Life Uygulama İncelemesi )

Laptop Bataryasının Ömrünü Uzatma

Modern dizüstü bilgisayarlar, daha güçlüdür ve mobil teknolojideki gelişmeler sayesinde, aynı zamanda daha da fazla batarya ömrü sağlıyorlar.

Laptop Batarya Durumunu İyileştirme
Laptop Bataryasının Ömrü Nasıl Uzatılır? Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım

Laptop bataryasının ömrünün kısalmasının en büyük sebebi; taşınılabilir cihaz olsa da, bir kaç kolay ama etkili yöntemleri ile önemli gelişmeler elde etmek mümkün. Daha uzun bir laptop batarya ömrü elde etmeniz için yapmanız gerekenler:

Birden Fazla Sekme Kullanmayın veya Farklı Bir Tarayıcı Seçin

Bu; pek çok kişi için bilinmeyebilir ancak web tarayıcınız büyük olasılıkla kullandığınız en güçlü batarya sömürme uygulamasıdır. Özellikle Google Chrome, batarya ve ram düşmanıdır. Bizim size önerimiz Vivaldi ve Opera. Öncelikle, her zaman bir milyar sekme açan bir insansanız, kullanmadığınız sekmeleri kapatarak pil tasarrufu sağlayın.

Laptop Batarya Ömrü Uzatma - Sekmeleri kapatarak batarya tasarrufu yapın.
Laptop Batarya Ömrü Uzatma – Sekmeleri kapatarak batarya tasarrufu yapın.

En kötü durum olsa da, farklı bir web tarayıcısı kullanmayı düşünebilirsiniz. Herkesin Chrome veya Firefox’u, hatta Safari’yi sevdiğini biliyoruz. Ancak, pil ömrü için en iyi tarayıcılar aslında Windows Edge (cidden!), Vivaldi ve Opera’dır. Her üçü de daha az ram tüketir. Opera’nın dizüstü bilgisayarınızın pilini daha uzun süre canlı tutmak için tasarlanmış düşük güç modu da vardır.

Kullanmadığınız Uygulamaları ve İşlemleri Kapatın

Laptop bataryasının ömrünü uzatmak için bir başka yöntem ise: Kullanmadığınız halde arka planda çalışan ve laptobu yoran uygulamaları veya işlemleri kapatmaktır.

Bu yöntem, akıllı telefonlar ve tabletlerde olduğu gibi Laptoplarda da çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse: Bir saat boyunca Adobe Photoshop programında 1 saat boyunca çalıştınız. İşiniz bittikten sonra uygulamayı “x” işaretinden yani çarpıdan kapattınız. İşte kapattığınızı zannediyorsunuz! Uygulamanın araçları arka planda çalışmaya devam ediyor. Uygulamanın araçları derken, adobe güncelleme işlemi gibi. Uygulamayı gerçekten kapatmak istiyorsanız, görev yöneticisinden işlemi sonlandır diyebilirsiniz.

Güç Tasarruf Modunu Kullanın

Bataryanızının durumunu iyileştiren bir diğer yöntem ise: Windows’un ve Mac’in sunduğu güç tasarruf modudur. Windows’ta bu özelliği kullanmak için: Başlat tuşuna basarak, güç seçenekleri yazın. Karşınıza gelen seçeneklerden güç tasarruf modunu seçin. Mac’ta enerji tasarruf modunu kullanmak için: Sistem Tercihleri’nin Enerji Tasarrufu bölümünde enerjiyle ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Güç tasarruf modu ile batarya ömrü uzatmak
Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Güç Tasarruf Modu

Bu modu kullanmadan önce amacını öğrenmeniz gerek. Güç tasarruf modu nasıl çalışıyor? Güç tasarruf modu: Sisteminizde bulunan bazı ayarları kısıyor. Örnek vermek gerekirse; Ekranı Kapat ve Uyku Moduna Geç sürelerini kısıyor. Aynı şekilde animasyonları kısıtlıyor.

Laptop Üreticinizin Batarya Bakım Araçalarını Kullanın

Laptop üreticisine bağlı olarak, pil ömrünü uzatmak için önerileri ile birlikte pilinizin sağlığı hakkında bir çok bilgi verebilen pil bakım araçları içerebilir veya sunabilirler. Örneğin, HP, Asus ve Lenovo, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak hem pil bakım panellerini hem de kendi yardımcı programlarını üretmişlerdir.

Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım?Abone Olmak için Tıklayınız

Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi

0
Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi Yaka Mikrofonu Nedir?
Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi Yaka Mikrofonu Nedir?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Yaka mikrofonları, diğer mikrofonlardan; şekli, boyutu ya da genel yapısı olsun, daha küçüktür. Sıklıkla duyduğumuz bir soru: Hangi mikrofonu satın almam gerekiyor? Rahatlık, küçük boyut, kişiye özel uyum ve genel nitelikleri: yaka mikrofonlarını özel kılan şeydir. Yaka mikrofonlarının faydalı olabileceği birçok başka alanlar vardır. Bugün, Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi Nedir? sorularına cevap veriyoruz.

Yaka Mikrofonunun Önemi ve Yararları

Öyleyse: Yaka mikrofon nedir? İlk olarak: yaka mikrofonlar, dinamik mikrofonlardır. Bu yüzden genel amaçlı kullanım için daha çok yönlü ve daha uygundurlar. Çekim yaptığınızda veya birisinin sesini kaydettiğinizde, videonuzun ses kalitesi kritik öneme sahiptir. Kameranızın yerleşik mikrofonunu veya bir telefonun mikrofonunu kullanmak iyi bir seçenek olmayabilir. Amacınız bir kişinin sesini yakalamak (Örneğin; kamuya açık konu

Yaka Mikrofonunun Önemi ve Yararları
Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi

şmalar, konuşma başlıkları, vb.) olduğunda, Yaka mikrofonu olarak da adlandırılan mikrofonu kullanabilirsiniz.

Mikrofonun bu özel yapısı, aşağıdaki uygulamalar ile en iyi şekilde kullanılır: DSLR’ler, televizyon, tiyatro, akıllı cihazlar, genel konuşma, haber spikerleri, spor ankrajları, röportajlar, ürün incelemeleri ve daha fazlası. Bunlardan herhangi birini yapmak yerine müzik klibi hazırlayacaksanız yaka mikrofonlar uygun değildir. Her alan için özel mikrofonlar vardır.

Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi: Yaka mikrofonları, ellerimizi serbest olarak kullanmamızı sağlar ve daha az dikkat çekecekleri için, sizi izleyecek kişilerin mikrofona dikkat etmeyeceklerinden, kendinizi biraz daha rahat hissetmenize yardımcı olabilirler.

Yaka mikrofonları iki parça ile gelir: Bir verici ve bir alıcı. Mikrofonu koymak için en iyi yer, göğüs ve boğaz arasındaki alanın etrafındadır.

Yaka Mikrofonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Mikrofon Seçimi

 • Yaka mikrofonları, tam bir cüzdan dostudur. Yani: Yaka mikrofonları, oldukça ucuzdur! Fiyatta çok geniş bir aralık yoktur (en azından diğer mikrofon türlerine kıyasla). Bununla birlikte; Bütçenizi biraz daha yükseltmeye karar verirseniz, kalitede büyük bir artış görürsünüz. Bundan dolayı daha yüksek fiyatlı bir model almanızı öneririz.
 • Kablolu veya kablosuz yaka mikrofonu ister misiniz? Kablosuz yaka mikrofonu ( BOYA BY- WM6 Kablosuz Yaka Mikrofonu Kutu Açılışı ) istiyorsanız, fiyatta çok büyük bir sıçrama var. Çoğu yaka mikrofonu üreticileri, kullanıcılarına hitap etmek için iki bağlantı türününü de sağladığından emin olduk.
 • Yaka mikrofonunu nereye bağladın? Kayıt kaynağınız nedir? Taşınabilir ses kaydedici mi? Akıllı telefon mu? Kamera? Henüz emin değil misin? Kayıt cihazınızdaki çıkışını kontrol ederek yaka mikrofonunuzu alın. Aksi taktirde aldığınız yaka mikrofonu uyumlu olmayabilir.
 • Yaka mikrofonunu satın aldıktan sonra frekans değerlerine bakın. Değerler -12 ila -6 dB arasında olmalıdır.
Yaka Mikrofonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Mikrofon Seçimi
Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi

Yaka Mikrofonunun Önemi ve Mikrofon Seçimi


Abone Olmak için Tıklayınız

Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Son zamanlarda dünyanın en çok kullanılan ve en sevilen aydınlatma aksesuarı olan softbox‘ın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklıyoruz. Bu makala sayesinde; softbox alırken aklınızdaki, Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir? sorularına cevap bulabilirsiniz.

Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Softbox, bir lamba gibi yapay bir ışık kaynağına uyacak şekilde tasarlanmış bir muhafazadır. Yansıtıcı iç kısmı ışık çıkışını yoğunlaştırır ve tek çıkış yolu olan ön difüzyon ekranı ile yansıtır. Bu; fotoğrafçılar ve video hazırlayanlar tarafından takdir edilen, bir pencereden akış bulmayı sağlayan daha yumuşak ışığı andıran bir ışık kalitesini yaratır.

Softbox Nedir? Softbox'ın Amacı
Softbox Nedir? Softbox’ın Amacı

Softbox Nasıl Çalışır?

Softbox’lar: Lambadan çıkan ışığı, kapalı bir alana hapsederek ve en az bir difüzyon materyali ile serbest bırakarak çalışır. Işık; yarı saydam kumaştan geçerken, çok düz ve yumuşak bir sonuç üreterek dağılır.

Softbox Nasıl Çalışır? Softbox'ın İçi
Softbox Nasıl Çalışır? Softbox Çalışma Düzeneği

Softbox Nasıl Kullanılır?

Softbox’ın kullanımı, ağırlıklı olarak iki kategoriye ayrılır: Ana ışık kaynağı olan Kontrast Işığı ve kontrastı azaltmak için ikincil ışık olarak kullanılır. Dolgu uygulamaları için herhangi bir ışık kaynağı stili kullanılabilmesine rağmen, dolgu için sert bir ışığın kullanılması kötü sonuç verir. Ancak softbox’lar dolgu ışığı için mükemmeldir çünkü sert gölgeler oluşturmazlar.

Aşağıda, doğrudan güneş ışığı (sert ışık) ve herhangi bir flaş ile dolgu ışığı olarak kullanılan bir softbox arasında bir karşılaştırma görüyoruz. Düz flaş çekimlerinde; flaş, kameranın hemen üstündedir, çünkü çoğu el kamerasının patlattığı flaş gibi. Güneş ışığında çekilen fotoğraf, yüzü yani cildi en kötü gösteren fotoğraf olmuştur. Doğrudan flaş, çene altında çirkin bir gölge yaratır ve cildi kötü şekilde modellemektedir. Softbox yardımı ile çekilen fotoğraf ise ortamının zorlu koşulları rağmen yüzü en iyi şekilde gösteren fotoğraftır.

Softbox Nasıl Kullanılır? Softbox Farkı Nedir?
Softbox Nasıl Kullanılır? Softbox Farkı Nedir?

Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları

Farklı boyutlardaki softbox’lar ve bunların etkili olabildikleri çeşitli mesafeler var. Aşağıdaki fotoğraf’ta, farklı boyuttaki softbox’ların aynı konuyu nasıl etkilediğini görüyoruz. Tüm çekimlerde softbox’ın konuya çok yakın olduğunu unutmayın. Bu fotoğraf, çeşitli boyutlar arasındaki performans farklılıklarını görmemize yardımcı oluyor.

Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları
Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları

Bu fotoğraf ne anlama geliyor? Işık kaynağı, fotoğrafla ilgili olarak ne kadar büyükse, ışık o kadar yumuşak olur. Yumuşak ışık kontrastı azaltır, cilt lekelerini gizler ve gölgelerin kenarlarını yumuşatır. Küçük ve büyük softbox’lar arasındaki bir diğer önemli fark, büyük softbox’ların tüm fotoğrafı ışıkla kaplamasıdır. Bu özellik, tam boy portre ya da düğün fotoğrafçılığı için vazgeçilmez bir özelliktir.

Kendinize hiç sordunuz mu, “Hangi softbox’ı satın almalıyım?” Eğer Help Mert’e güveniyorsanız; Ne çok küçük softbox alın nede büyük softbox alın. Orta boy softbox satın almanın avantajını göreceksiniz.

Çeşitli boyutlarda softbox’lar, ürün fotoğrafçılığı için de bir dizi farklı sonuç üretir. Bir şarap şişesini fotoğraflarken yansımanın büyüklüğünün ve kalitesinin nasıl değiştiğini göstermek için 5 farklı büyüklükteki softbox’ları kullanarak oluşturulan fotoğrafa bakalım.

Softbox Boyutları Nedir? Softbox Boyutları Arasındaki Farklar
Softbox Boyutları Nedir? Softbox Boyutları Arasındaki Farklar

Aşağıdaki karşılaştırma çekimleri, cam yüzeyindeki parlaklığın boyutunun softbox boyutuna göre nasıl değiştiğini göstermektedir. Bu beklenen bir sonuçtur. Büyük softbox; camı, daha kaliteli olarak gözüken daha pürüzsüz bir yüzeye sahip bir nesne olarak gösterir.

Softbox Boyutları Arasındaki Farklar Nelerdir? Softbox Boyutu Fotoğrafı Etkiler mi?
Softbox Boyutları Arasındaki Farklar Nelerdir? Softbox Boyutu Fotoğrafı Etkiler mi?

Aydınlatma stillerini seçmek büyük ölçüde kişisel tercih meselesidir, bu nedenle ürün fotoğrafçılığı ve düz fotoğrafçılık için her boyuttaki softbox kullanılabilir. Natürmort (Konusu, hareketsiz ya da cansız varlıklar olan resim) ve ürün çalışmalarında uzman olan çoğu fotoğrafçı, çok sayıda reflektöre ek olarak küçük, orta ve büyük softbox’lara sahiptir.

Hatırlatma: Bir ışık kaynağı nesneye ne kadar yakın olursa, ışık o kadar yumuşak olur ve ortaya çıkan yansıma o kadar büyük olur. Bununla birlikte, daha büyük softbox’lar, en sağdaki örnekte gösterildiği gibi, arzu ettiğiniz takdirde yüksek kaliteli şeffaf bir yansımayı korumanıza izin verir.

Softbox Işık Seçimi


Abone Olmak için Tıklayınız

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

0
Modem Nedir? - Access Point Nedir? - Range Extender Nedir? - Outdoor Nedir? - Network Kartı Nedir? - Router Nedir? - Projector Router Nedir? - Kablosuz Ağ Nasıl Kullanılır?
Kablosuz Ağ Cihazları - Wi-Fi Cihazları - Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri. Bugün sizlere: Kablosuz ağ (wi-fi) her yerde nasıl kullanılır? Yani, hangi ortamlarda hangi cihazları kullanmanız gerektiği hakkında ki bilgileri Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır? makalesi ile sizlere aktaracağız.

Kablosuz ağ teknolojisi, radyo frekansı sinyallerini kullanarak kablolar olmadan iletişim kuran elektronik cihazlar olarak tanımlanır. Kablosuz ağ teknolojisi, kolaylık ve daha fazla hareketlilik sağlamak için çeşitli modern cihazlar ile kullanılmaktadır ve kablosuz cihazlar, ses ve İnternet iletişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Kablosuz ağ (wi-fi) teknolojisinde kullanılan modern cihazlar nedir?

Modem – Modem Nedir? Modem Ne Yapar? – Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır? Makalesinde ilk anlatacağımız cihaz modem: Bir modem, bir bilgisayarın telefon hattı veya kablo bağlantısı yoluyla veri göndermesine ve almasına izin veren çok önemli bir ağ donanımı parçasıdır. Basit bir deyişle, bir bilgisayarı ve teknolojik aleti İnternet’e bağlayan cihazdır.

Eski günlerde, sabit hatlı telefonların uzun mesafelerde iletişim kurmanın en önemli aracı olduğu zaman, modemler telefon hatlarını kullanarak İnternet bağlantısı elde etmek için oldukça kullanışlıydı. Aslında, modemsiz çoğu kullanıcının internete bağlanması imkansızdır.

Modem ne yapar? sorusunun cevabı: Modeminizin yaptığı, bilgisayarınıza görüntülenen verileri iletmek için gönderilen verileri çevirmektir. Bilgisayar bilgileri dijital olarak depolanır, ancak telefon ve kablo hatları üzerinden gönderilen bilgiler analog dalgalardır. Böylece modeminiz analog dalgaları alır, dijital olarak değiştirir ve bilgisayarınıza aktarır.

Başka bir deyişle, modeminiz videoları izleyebilmeniz, video yükleyebilmeniz, e-postaları kontrol edebilmeniz, Facebook’ta oynayabileceğiniz ve çevrimiçi yapmak istediğiniz her şeyi yapabilmeniz için sizi internete bağlayacaktır.

Modem - Modem Nedir? - Modem Ne Yapar? - Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?
Modem – Modem Nedir? – Modem Ne Yapar? – Kablosuz Ağ Nasıl Kullanılır?

Access Point – Access Point Nedir? Access Point Nasıl Kullanılır?

Kablosuz Access point‘ler (AP’ler veya WAP’ler), kablosuz yerel alan ağları (WLAN) oluştururlar. Bir Access Point, kablosuz radyo sinyallerinin merkezi bir vericisi ve alıcısı olarak işlev görür. Ana akım kablosuz AP’ler Wi-Fi’yi destekliyor ve WiFi, şu anda kullanımda olan kablosuz mobil cihazların çoğalmasını sağlamak için kablosuz ortak noktaları ve iş ağlarını desteklemek için en yaygın olarak evlerde kullanılıyor. Access Point, kablolu yönlendiriciye entegre edilebilir veya tek başına bir cihaz olabilir.

Kısaca: Access Point, kablolu olarak bağlandığı interneti kablosuza dönüştürüyor.

Access Point Nedir? - Access Point Nasıl Kullanılır? - Access Point Ne Yapar? - Kablosuz Ağ Nasıl Kullanılır?
Access Point Nedir? – Access Point Nasıl Kullanılır? – Access Point Ne Yapar? – Kablosuz Ağ Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki şemada:

1. İnternet’e bağlantıyı temsil eder.
2. Modemi temsil eder.
3. Yönlendiriciyle yani modem ile kullanıcıların cihazları arasında bir kablosuz köprü sağlayan Access Point’i temsil eder.
4. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi kullanıcı cihazlarını temsil eder.

Birçok ev ağında veya küçük ofis ağlarında, yönlendirici (modem) ve AP tek bir cihazda birleştirilebilir. Bu genellikle sadece bir kablosuz yönlendirici denir. İnternete bağlantı sağlamak için DSL, Kablo, 3G veya 4G bağlantı noktası da olabilir. Büyük ofis senaryolarında, uzun Ethernet kabloları aracılığıyla yönlendiriciye tekrar bağlanan daha fazla kablosuz kapsama alanı sağlamak için binaya yayılmış çeşitli AP cihazları olabilir.

Range Extender – Range Extender Nedir?

Range extender, kablosuz olarak yönlendiriciye (modeme) veya erişim noktasına bağlanır, sinyali alır ve tekrar iletir. Bir range extender, üzerinden bağlanan istemciler için iletim hızı genellikle doğrudan baz istasyondan doğrudan hizmete eşdeğer değildir ve her atlama için gecikme artışı vardır. Yani, range extender‘a bağlanan kullanıcı modeme gelen hızı tam olarak alamaz.

Wi-Fi Range Extender ilgili önemli konular:

 • Range extender, hem sinyal kaynağı hem de müşteri cihazı arasında olmalıdır.
 • Sinyal şifreli ise ilgili şifreleme anahtarlarını gerektirir.
 • Cihaz tarafından iletilen sinyal genellikle kaynağın ki ile aynı olacaktır.
 • Süreç; range extender, temel yönlendirici veya erişim noktasıyla aynı yonga kümelerini ve yazılımı kullanıyorsa, işlem en iyi şekilde çalışır.

Outdoor – Outdoor Nedir? Outdoor Nasıl Kullanılır?

Bahçenizi, Wi-Fi cihazları ile kaplamak için birçok seçeneğiniz var ancak maliyet, güvenilirlik ve karmaşıklığı dengelemeniz gerekiyor. İşte tam bu arada meseleye Outdoor Wi-Fi güçlendirici giriyor.

Wi-Fi’nize evinizdeki cihazlarla sorunsuzca bağlanabilmeniz harika. Ancak dışarıdan, bir cihazla Kablosuz Ağ‘a bağlanmak istiyorsanız bu size sıkıntı yaratabilir.

Aydınlatma ve güvenlik kameraları gibi artan sayıda akıllı cihazlarla, Wi-Fi’nizi evinizin dış duvarlarının ötesine genişletmeniz gerekir. Bu zor olabilir, ancak doğru donanım ile, yani Outdoor ile yapılabilir.

Outdoor Nedir? - Outdoor Nasıl Kullanılır? - Outdoor Wi-Fi Genişletici - Outdoor Wi-Fi Genişletici Nedir?
Outdoor Nedir? – Outdoor Nasıl Kullanılır? – Outdoor Wi-Fi Genişletici

Outdoor bir Wi-Fi genişletici, bir kablosuz erişim noktası olarak adlandırılabilir. Outdoor Nedir? sorusunun cevabı: Outdoor bir Wi-Fi genişletici, Wi-Fi ağınızın menzilini aldığınız cihaza göre 10-20km arttırabilir. Ancak unutmayın: Adından da anlaşıldığı gibi dışarı için geliştirilmiş bir cihazdır. Evin içine kurulduğunda Outdoor Wi-Fi genişleticisinin performansı düşecektir. Bu cihazların çoğu kurumsal seviyede, ancak bazı üreticiler yakın zamanda Netgear Orbi Outdoor gibi tüketici sınıfı dış mekan genişleticilerle çıktılar.

İlk adım, mevcut yönlendiricinizle (modeminizle) uyumlu bir Outdoor genişletici bulmak ve satın almaktır. Daha sonra ki adım ise, Outdoor genişeticisinin modunu seçmek.

Projector Router – Projector Router Nedir? Projector Router Nasıl Kullanılır?

Projector router, sunum yapan kişi ve izleyici arasındaki engelleri kaldırmaya yardımcı olur. Sunumcular bir odanın etrafında dolaşabilir ve sunumun görsel-işitsel kısmını bir tablet bilgisayardan kontrol ederken seyircilerle etkileşime girebilir. Yani, kablosuz projektör diyebiliriz.

Kablosuz bir projektör, bir kablosuz ağ oluşturmasına veya bir ağa bağlanmasına ve bir bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya tablet bilgisayarla iletişim kurmasını sağlayan bir Wi-Fi kartı içerir. Projektörün üreticisi tarafından sağlanan bir bağlantı yardımcı programı veya uygulama kurmalısınız. Yardımcı program projektöre bağlanmanıza ve verileri bilgisayarınızdan cihaza şifreleyip sıkıştırmanızı ve göndermenizi sağlar. Kablosuz bir projektör, bir alıcıyı bir projektöre bağlamak için kablo kullanmaz, çünkü kablosuz özelliği cihazda yerleşiktir.

Router – Router Nedir? Router Nasıl Kullanılır? – Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

Router, aslında bir modemdir. Ancak şu ifadeye dikkat edin: Aslında bir modemdir. Birçok kişi router ile modemi karıştırıyor. “Aslında bir modem” İfadesinin anlamı ise: Modemin özellikleri taşıyor olmasıdır.

Aslında Router’ın amacı: Modemden gelen bir ethernet kablosunu Router’a bağladıktan sonra Router bu interneti Ana internet olarak görüyor. Yeni bir İP grubunda yayın yapıyor. Yani, modemden gelen ethernet kablosunu ankastreden gelen kablo olarak görüyor ve normal bir modem gibi davranıyor. Asus RT-N12+ Router Kutu Açılışı Ve Ön İncelemesi

Network Interface Card (NIC) – Network Kartları Nedir?

Temel olarak özetlemek gerekirse, bir ağ kartı (network kartı), bilgisayarların bir ağ üzerinden iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanmış bir bilgisayar donanımı parçasıdır.

Network Kartları ikiye ayrılıyor: Pci ile bağlantı sağlayan ve usb ile bağlantı sağlayan ağ kartları.

Ağ Kartı - Ağ Kartları - Network Kartı
Network Kartları – Network Kartı Nedir? Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

Kablosuz Ağ (WİFİ) Her Yerde Nasıl Kullanılır?


Abone Olmak için Tıklayınız

Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri

0
Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri - Telefonu Soğutma Yöntemleri
Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri - Telefonu Soğutma Yöntemleri

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Telefonunuzun ısınıyor olması, telefonun bataryası için zararlı olabilir. Birçok telefon sahibi, telefonlarının aşırı ısınma sorunlarından şikayet ediyor ve telefonu soğutma yöntemleri arıyorlar. Aslında, telefonun sıcaklığı, telefonunuzda ki depolama alanı, arka planda çalışan uygulamalar ve çok daha fazlası gibi çeşitli nedenler var. Bu sorunu çözmek için, telefonunuzu soğutmanıza yardımcı olacak Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri makalesini sizlere paylaşıyoruz.

Telefonu Soğutma Yöntemleri

Yüksek sıcaklıklar, sıcak telefonlar demektir. Telefonunuz yaz aylarında aşırı ısınma riskiyle karşı karşıya kalabilir ve pilinizin çabuk bitmesine hatta cihazınıza kalıcı zarar vermesi gibi önemli sorunlara yol açabilir. Peki telefonu nasıl soğutabiliriz? Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri nedir?

Telefon Kabı Kullanmayın – Telefonu Soğutma Yöntemleri

Her kullanıcı; yeni bir telefon aldığında hem koruma amaçlı hem de süs amaçlı, telefonuna kap alır. Soğuk havalarda bu kabın bir kötü etkisi görülmez. Hem telefonunuzu korur hem de telefonunuza ayrı bir güzellik katar.

Ancak şöyle bir sorun var: Yaz aylarında, hava sıcak olduğundan dolayı telefonun ısısı da yükselecektir. Aynı şekilde elinizin yani vücudunuzun ısısı da yükselecektir. Telefonda, kap olduğu için ısısını dışarıya aktaramayacak ve ısı, telefon ile kap arasında kalacaktır. Telefonunuzu kullandıkça bu sıcaklık artacak ve telefonunuza zarar verecek. Bir diğer telefonu soğutma yöntemi:

Telefonunuzu Serin Bir Yerde Tutun – Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri

Hava sıcak olduğunda, telefonunuzun ısınması kesindir. Mümkünse, cep telefonunuz için harika bir yer bulun. Ek olarak: Telefonu şarj ettiğinizde, şarj adaptörü de biraz ısı üretecektir. Bu nedenle; telefonunuzu, sıcak veya başka çalışan cihazların yanına koymayın ve şarj olurken telefon kılıfını çıkarın.

Ancak unutmayın: Telefonunuzu serin bir yere koymak, onu buzdolabına koymak anlamına gelmez, çünkü bu da telefonunuzun zarar görmesine neden olur. Ancak, telefonunuzu bir fan veya klima havalandırma deliğinin önüne koyarak soğutabilirsiniz.

Telefonunuzu Serin Bir Yerde Tutun - Telefonu Soğutma Yöntemleri
Telefonunuzu Serin Ortamlarda tutun – Telefonu Soğutma Yöntemleri

Uygulamalarınızı Güncelleyin ve Arka Plan Uygulamaları Kapatın

Kullandığınız uygulamalarda bazı hatalar olabilir, bu yüzden Apps geliştiricileri sorunları düzeltmek için sık sık uygulamaları günceller, bu da telefonun aşırı ısınmasını engellemenize ve telefonunuzun daha sorunsuz çalışmasını sağlar.

Ve arka planda çalışan birden fazla uygulama, CPU’nun yükünü kolayca artırabilir, bundan dolayı arka planda çalışan uygulamaları kapatırsanız telefonunuzu soğutabilirsiniz.

Uygulamalarınızı Güncelleyin ve Arka Plan Uygulamaları Kapatın - Telefonu Soğutma Yöntemleri
Arka plan uygulamalarını kapatarak telefonu soğutma – Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri

Oyun Oynama veya Fotoğraf Çekme Zamanınızı Sınırlayın – Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri

Oyun oynamak; telefonunuzu çok fazla yorabilir, bu yüzden cihazınızı gerçekten ısıtabilir.  Aynı zamanda, fotoğraf çekerken de özellikle yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekerken telefonunuz ısınabilir. Bu etkinliklerden hoşlanıyorsanız, oyun oynama veya fotoğraf çekmeye ne kadar zaman harcadığınızı sınırlamak için bir zamanlayıcı ayarlamayı deneyin. Bunlar, cihazların aşırı ısınmasının en büyük nedenlerinden bazıları.

Yaz Aylarında Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri


Abone Olmak için Tıklayınız

Yazıcı İle Kablosuz Çıktı Almak – Yazıcıyı İnternete Bağlamak

0
Yazıcı İnternete Nasıl Bağlanır? Yazıcıdan Kablosuz Çıktı Almak, Telefondan Çıktı Almak
Yazıcı İle Kablosuz Çıktı Almak, Yazıcıyı İnternete Bağlamak

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Kablosuz Ağ özelliğine sahip yazıcılar, hem evlerde hem de küçük ofislerde yaygın hale geldi ve birçok büyük işletme de kullanmaya başladı. Wi-Fi bağlantısına sahip bir yazıcınız varsa, telefonunuzdan yazıcı ile kablosuz çıktı almak için önünüzde bir engel yok. Peki yazıcıyı internete bağlamak için ne yapmamız lazım?

Wi-Fi bağlantısına sahip yazıcılar on yıldan fazla bir süredir mevcut olmasına rağmen, sadece son beş yılda yaygınlaşmaya başladılar. Çoğu ev yazıcısı Wi-Fi özelliğine sahiptir, bir çoğu kablolu ağ bağlantısından kaçınır, ancak bazılarının hem Wi-Fi hem de Ethernet bağlantısı özellikleri vardır.

Yazıcı Kablosuz Ağ Kurulumu
Yazıcıyı İnternete Nasıl Bağlarım? Yazıcıdan kablosuz çıktı almak

Her zaman kablolu bir yazıcıyı bağlamak kolaydır. Doğru kabloyu seçin ve bir ucunu yazıcıya, diğerini bir bilgisayara veya ağa takın. Öte yandan: Bir kablosuz yazıcıyı bağlamak, kablolu yazıcıyı bağlamak kadar kolay değil.

Akılda tutulması gereken bir konu, birden fazla kablosuz yazdırma türü olmasıdır. Örneğin, Bluetooth özellikli yazıcılar kablosuz yazıcılardır ve bu nedenle kızılötesi (IrDA) bağlantılar sunan yazıcılardır. Ancak, çoğu kişi kablosuz yazıcılar hakkında konuştuğunda, Wi-Fi yazıcılar demek istiyorlar.

Tartışmayı Wi-Fi ile sınırlarken bile, kablosuz bir yazıcıyı bağlamak için birden fazla yol var ve her temel bağlantı türü için, belirli yazıcıya bağlı olarak adımlar değişebilir.

Yazıcıyı İnternete Bağlamak – Yazıcıyı Kablosuz Ağa Bağlama

NOT: Bu eğitim, Canon Pixma E480 yazıcısı kullanılarak oluşturuldu. Bazı kurulum adımları yazıcılar arasında farklılık gösterse de, bu eğitimde ele alınan ilkeler tüm kablosuz ağ yazıcıları için aynıdır.

Wi-Fi ile kablosuz çıktı alma
Yazıcıyı Wi-Fi’ye nasıl bağlayabilirim? Yazıcıdan Kablosuz Çıktı Almak

Adım 1. Kablosuz yazıcıyı açın ve ağ yapılandırma menüsüne erişin

Yazıcıyı kurduktan sonra, yapılandırma sihirbazını çalıştırın. Yazıcının menülerinde kullanılan dili ayarlamanız istenebilir.

Yazıcıyı bilgisayarlarınızdan herhangi birine veya başka tür aygıtlara bağlamadan önce, ağa bağlamanız gerekir. Menülerine bakın ve LAN ayarları veya benzer bir şey denen bir menü arayın.

LAN ayarları menüsüne girin ve yazıcıyı kablosuz ağ ile bağlamak için bir seçenek bulunmalıdır. Ayrıca, yazıcı modelinize bağlı olarak, onu bir ağ kablosuyla yani Ethernet kablosuyla bağlamak için de bir seçenek bulabilirsiniz.

Adım 2. Kablosuz yazıcıyı internete bağlama

Bu noktada, üç ortak alternatif vardır:

 1. Yazıcının yapılandırma seçeneklerinde, SSID olarak da bilinen ağ adını ve şifresini girerek kablosuz yazıcıyı internete bağlayın. Bu seçenek yalnızca kablosuz yazıcınızın ağdaki bilgileri doğrudan yazıcıda yazmak için kullanabileceğiniz bir ekran ve düğmeler varsa çalışır.
  Kablosuz bağlantıyı seçin ve yazıcınızın kurulum sihirbazından devam edin. Bağlanacağınız modemde güvenlik etkinse, ağı seçmeniz ve parolayı (güvenlik anahtarı) girmeniz istenmelidir. Tüm detayları girdiğinizde, yazıcı bağlantı prosedürünü başlatır. Her şeyi doğru yaptıysanız, bağlantı birkaç saniye içinde gerçekleşir
 2. WPS İle Yazıcıyı İnternete Bağlama: Yazıcı ve modemde bulunan WPS düğmesine basarak kablosuz yazıcıyı internete bağlayın. İlk olarak, yeni cihazların bağlanabilmesi için modemde bulunan WPS düğmesine basmanız gerekir. Ardından, kablosuz yazıcınıza gidin ve üzerinde WPS düğmesine basın. Ardından kablosuz yazıcı, ağ şifresini veya diğer ayrıntıları girmeden kablosuz ağınızı otomatik olarak algılar ve ona bağlanır. Yazıcınızı veya modeminizi kapatsanız bile, yapılandırmalarını hatırlayacaklar ve tekrar açtığınızda, birbirleriyle bağlantı kuracaklar.
Kablosuz yazıcıdan çıktı nasıl alınır? Yazıcı İle Kablosuz Çıktı Almak
Kablosuz yazıcıyı internete bağlamak. Kablosuz yazıcıdan çıktı almak. Yazıcı İle Kablosuz Çıktı Almak

Yazıcı İle Kablosuz Çıktı Almak – Telefon İle Yazıcıdan Çıktı Almak

Yazıcı ile kablosuz çıktı almak için: İnternete bağlanma özelliği olan yazıcınızı, internete bağladıktan sonra telefon ile yazıcıdan çıktı almak istiyorsanız: Telefonunuzu, yazıcının bağlı olduğu internete bağlayın. Daha sonra telefondan çıktı almak için; yazdırmak istediğiniz ögeyi seçin, paylaş’a basın ve yazdır butonuna bastıktan sonra internete bağladığınız yazıcınızı seçerek telefondan çıktı alın.

Kablosuz Yazıcıdan Çıktı Almak, Telefondan Çıktı Almak, Yazıcıdan Kablosuz Çıktı Almak, Telefon İle Yazıcıdan Çıktı Almak.
Yazıcıdan Kablosuz Çıktı Almak.,Telefon İle Yazıcıdan Çıktı Almak. Yazıcı İle Kablosuz Çıktı Almak

Kablosuz Çıktı Alın – Yazıcı Kablosuz Ağ Kurulumu [Telefon,Tablet,Bilgisayar]


Abone Olmak için Tıklayınız

iPhone’un Bataryası Ne Kadar Aşındı – Battery Life Uygulama İncelemesi

0
iPhone'un Bataryası Ne Kadar Aşındı - Battery Life Uygulama İncelemesi - İPhone Batarya Durumu Öğrenme
iPhone'un Bataryası Ne Kadar Aşındı - Battery Life Uygulama İncelemesi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: İPhone‘un kullanımı gittikçe artıyor. Kullandığımız telefonda batarya durumunu öğrenmek isteyebiliriz. İPhone’un şarjı hemen bitiyorsa batarya durumunu öğrenmek isteyebiliriz. Aslında yeni İPhone telefon alanlar bu durumu kafalarına fazla takmamalılar çünkü telefonu yeni aldıkları için bataryanın aşınması söz konusu bile değildir. Ancak telefonu yeni almanıza rağmen şarj sürenizden memnun değilseniz müşteri hizmetlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Bu testi, genellikle telefonu 1 yıldan daha fazla kullananlar yapar. Peki İPhone’un bataryası ne kadar aşındı? bu soruya Battery Life uygulama incelemesi ile cevap vereceğiz. (İPhone İnternet Tasarrufu Nasıl Yapılır? Makalemize göz atabilirsiniz.)

Battery Life Uygulama İncelemesi

Battery Life uygulaması ikinci kez piyasaya sürüldü ve şuanda indirilebilir. Önceden uygulama Apple tarafından App Store’dan kaldırıldı, ancak geliştirici Battery Life uygulamasını tekrardan mağzaya yükledi. Battery Life, kullanıcıların cihazlarının çalışma zamanlarını kontrol etmelerine izin verdiği için oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Bu uygulama ile iPhone’unuzun pilinde herhangi bir kusur olup olmadığını görebilir ve değiştirilme zamanını öğrenebilirsiniz. Elbette, yepyeni iPhone 8’nizin bataryasının aşınması muhtemel değildir, ancak 1 yıldan eski bir cihazınız varsa, batarya sorunları yaşanabilir.

İphone Batarya Durumu Öğrenme - iPhone'un Bataryası Ne Kadar Aşındı - Battery Life Uygulama İncelemesi
iPhone’un Bataryası Ne Kadar Aşındı – Battery Life Uygulama İncelemesi

Battery Life uygulaması, pil çalışma süresi, şarj kapasitesi ve cihazınızın pilinin aşınma seviyesi hakkında bilgi veren mükemmel bir iOS uygulamasıdır. Bataryanın, mevcut yük ve farklı kullanım türlerine göre ne kadar süreceğini gösteren bir genel bakış sunar.

Her batarya, genellikle kapasite olarak bilinen miliamper saat (mAh) ile belirtilen birim zaman üzerindeki gücünün bir ölçüsüne sahiptir. Zamanla, bataryanın maksimum kapasitesi birkaç şarj ve deşarj döngüsü ile azalır. Bataryanızın daha fazla aşınma seviyesi, daha az verimli olması ve daha hızlı şekilde şarjın bitmesine neden olur.

App Store açıklamasına göre Battery Life uygulaması, kusurlu pilleri tanımlamak için benzersiz bir teknik kullanır ve bir şeylerin yanlış olduğunu kullanıcıya bildirir. Ayrıca, cihazınızın pilini değiştirmeniz gerektiğinde size de bilgi verilecektir. Uygulamanın çalışma zamanı bölümünde, iPhone’un bataryasının aşınma seviyesine göre ayarladığı cihaza ilişkin ne kadar süre çalışacağını tahmin edebileceğiniz süreyi görebilirsiniz. Konuşma süresi, web’de gezinme, video ve ses çalma ve Bekleme gibi çalışma zamanlarını görebilirsiniz.

Battery Life, iPhone’un bataryası ne kadar aşındı? Sorusuna cevap verebilir. Aşınma seviyesi yeşil ise, çoğunlukla sağlıklı bir bataryayı gösterir. Ancak, kırmızı ise bataryanının ömrü azalıyor demektir. En kısa sürede servise giderek bataryayı değiştirmenizi öneririz.

Not: İos 11’in yeni sürümlerinde Battery Life uygulamasına gerek kalmadan ayarlara girerek batarya bölümünden bataryanın durumunu öğrenebilirsiniz. Apple Yazılım Güncelleştirme Rehberi iOS11 ve iOS12 Nasıl Yüklenir? Makalemize göz atarak telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.

Battery Life uygulamasını App Store’den İndir

iPhone’un Bataryası Ne Kadar Aşındı – Battery Life Uygulama İncelemesi


Abone Olmak için Tıklayınız

Nut Mini İnceleme Kaybolan Eşyayı Bulma

0
Nut Mini Nasıl Kullanılır? Nut Mini Özellikleri Nedir? Nut Mini İnceleme
Nut Mini İnceleme Kaybolan Eşyayı Bulma

Merhaba sevgili Help Mert takipçileri: Son zamanlarda, insanlarda unutkanlık düzeyi artmıştır. Hatta o kadar artmıştır ki evimizde televizyonun kumandasını arar olduk. Daha bir çok örnek verebiliriz: Kafeden ayrılırken anahtarlığınızı veya cüzdanınızı unutabilirsiniz. Bizim zeki Çinliler de bunun için ufacık bir cihaz geliştirmişler: Nut Mini. Nedir bu Nut Mini? Nut Mini nasıl kullanılır? gibi soruların cevabını Nut Mini İnceleme makalesinde yani bu makalede bulabilirsiniz.

Nut Mini Donanım – Nut Mini İnceleme

Nut Mini, etkileyici derecede küçüktür. Örnek vermek gerekirse; cüzdana mükemmel şekilde sığacak kadar küçük. Ön tarafta, “Nut Mini” markası ve altında bir hoparlör var. Yan tarafta, kutuya dahil olan bir etiketin olması için küçük bir delik var. Yanlardan birinde, eşleme yaparken bir göstergeden başka hiçbir şey için kullanılmayan küçük bir LED var.

Nut mini, ARM-M0 işlemci çekirdeği ile bir Nordic BLE yongasını kullanır, bu da düşük güç tüketimi ile iyi bir şekilde çalışabilir ve pili 100 gün boyunca bitmeyebilir.

Nut Mini İnceleme
Nut Mini Boyutu, Nut Mini Donanımı Nasıl? Nut Mini Pil Ömrü, Nut Mini İnceleme

Nut Mini Kullanımı – Nut Mini Nasıl Kullanılır?

Kullanmak için, Nut uygulamasına ihtiyacınız olacak. Nut uygulamasını Google Play‘den ve App Store‘den indirebilirsiniz. Uygulama, Nut Mini cihazını otomatik olarak algılar ve onunla eşleşir. Hepsi bu kadar!

Uygulamayı açtığınızda, Nut Mini cihazını bulmak için büyük bir düğmeyi doğrudan görürsünüz. ‘Beep’ düğmesine basarsanız, Nut Mini cihazının üzerindeki hoparlör’den ses çıkar ve Nut Mini cihazını kolaylıkla bulabilirsiniz. Yani Nut Mini’yi bir cihaza vb. gibi şeylere bağlarsanız veya yapıştırırsanız bu özelliği sayesinde bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Nut Mini cihazını cüzdanınıza koydunuz, evde veya dükkan da cüzdanınızın yerini unuttunuz, “Beep” düğmesine basarak yerini bulabilirsiniz. Bir nevi, bir telefon kaybolunca başka bir telefondan o telefonu çaldırmak gibi.

Ayrıca, Nut Mini’nin telefondan ne kadar uzakta olduğunu gösteren bir gösterge vardır. Ancak, Nut Mini iki yönlü değildir. Bunun anlamı, telefonunuzu bulmak için Nut Mini’de hiçbir düğme yoktur.

Nut Mini Kullanımı - Nut Mini İnceleme
Nut Mini Nasıl Kullanılır? Nut Mini Çekim Gücü, Nut Mini İnceleme Videosu

Nut Mini cihazının iki modu vardır: Anti-Lost ve Find

Anti-Lost modundayken, telefon ve Nut Mini arasında ki bağlantı kesildiğinde uygulama sizi uyarır. Bu şekilde, cihazınızı veya Nut Mini’yi unutamayacaksınız. Yani; Nut Mini ve telefon arasındaki bağlantı kesilince uygulama, Nut Mini en son buradaydı diyebiliyor.

İzleme mesafesi, bu küçük bir cihaza göre çok iyi. Yaklaşık olarak 20 metre civarında bir menzile sahiptir.

Nut Mini Özellikleri ve Nut Mini İnceleme
Nut Mini Nasıl Kullanılır? Nut Mini Özellikleri Nut Mini İnceleme

Nut Mini’yi; Anti-Lost modunda kullanırken, sessiz bölgeleri ve sessiz zamanları ayarlayabilirsiniz. Sessiz bir bölge kurulduğunda, belirli bir coğrafi bölge konumunda aralık dışı kaldığınızda bildirim almayacaksınız. Bu özellikle evdeyken yararlıdır. Diğer taraftan sessiz zamanlar belirli bir zaman aralığı içinde bildirimi susturur.

Bununla birlikte, Nut Mini uygulaması da bir bulma ve kayıp ağını destekler. Bunun anlamı; eğer uygulamadan gelen bildirimleri duymadınız veya bildirimlere bakmadıysanız, uygulamayı çalıştıran başka bir Nut Mini kullanıcısı sayesinde, Nut Mini’nizin menzilini kaybettiğinizde, diğer Nut Mini kullanıcısının uygulaması sayesinde Nut Mini’nizin güncel konumunu bulabilirsiniz.

Evinizde TV uzaktan kumandası gibi yaygın olan bir şeye takılan bir Nut Mini cihazınız varsa, evdeki herkes uygulamayı indirebilerek TV kumandasına taktığınız Nut Mini cihazını kontrol edebilir.

Nut Mini İnceleme Videosu


Abone Olmak için Tıklayınız

6,638BeğenenlerBeğen
769TakipçilerTakip Et
222TakipçilerTakip Et
19,184AboneAbone Ol

Son Yazılar