Ana Sayfa Blog

11 Kasım’a özel 6 farklı Volkswagen modeli %40’a varan indirimle n11’de Satışa Çıkıyor

0

n11.com’un Türkiye’ye kazandırdığı Yılın Alışveriş Günü 11.11’de indirimli ürünler almak için geri sayım başladı. Her kategoriden indirimli ürünlere ek olarak 6 farklı modelde 25 farklı tip Volkswagen otomobil sadece 11.11 gününe özel olarak yüzde 40’a varan indirimle satışta olacak. Otomobil satışı 11 Kasım’da n11.com’da başlayacak.

Türkiye’nin dört bir yanından on binlerce iş ortağıyla milyonlarca ürünü online tüketicilere dev indirimlerle sunan e-ticaret platformu n11.com, geçen sene satışını gerçekleştirdiği Golf model otomobillere bu yıl beş farklı Volkswagen daha ekleyerek “gerçek” indirimli online alışveriş heyecanına geri sayımı başlatıyor. Opak beyaz renk ve panoramik cam tavan seçeneğiyle Tiguan Comfortline 1.4 TSI ACT 150 DSG 163.800 TL’den; Atlantik mavi, Harvard mavi, mangan gri ve opak beyaz renk seçenekleriyle Passat Comfortline 1.4 TSI 125 PS DSG 146.000 TL’den başlayan, opak beyaz renk seçeneğiyle Arteon Elegance 2.0 TDI SCR 150 PS DSG 303.000 TL’den ve 240 PS 4M DSG 333.000 TL’den; indiyum gri, opak beyaz ve orman yeşili renk seçenekleriyle Golf Comfortline 1.4 TSI 125 PS DSG 123.000 TL’den başlayan; derin mavi, opak beyaz, opak kırmızı ve opak siyah renk seçenekleriyle Polo Comfortline 1.0 TSI 95 PS Man. 80.000 TL’den, opak beyaz ve opak kırmızı renk seçenekleriyle Beetle Style 1.2 TSI 105 PS Man. 89.200 TL’den ve platinyum gri, opak beyaz ve opak kırmızı renk seçenekleriyle Beetle Design 1.2 TSI 105 PS DSG 100.000 TL’den başlayan fiyatlarla alıcılarıyla buluşacak.

Eşsiz indirimlere ek trafik sigortası, bakım ve kasko avantaj paketi de ücretsiz

11.11 gününde otomobiller için sıraya girenler bu dev indirimlere ek olarak ayrıca ücretsiz bir yıllık trafik sigortası, ücretsiz ilk periyodik bakım ve yüzde 20 indirimli kasko hizmeti gibi ek hizmetlere de sahip olacaklar.

11.11 Yılın Alışveriş Günü’ne özel olarak sadece bir gün gerçekleştirilecek online otomobil alışverişinde otomobiller 11 Kasım günü satışa açılacak. Akbank Direkt ile satın alınabilecek otomobiller n11.com web sitesinde ve mobil uygulamasında satışta olacak.

Geçen yıl 11 Kasım’da yine n11.com tarafından gerçekleştirilen online otomobil satışında 111 adet Golf modelinin 81 tanesi satışa açıldığı ilk bir dakikada, tamamı ise yarım saat içinde tükenmişti.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?

0
Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Suya Düşmüş Bir Telefonu Nasıl Kurtarabiliriz? Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler Nedir?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Akıllı telefonunuzu tuvalet, lavabo veya havuza düşürebilirsiniz. Telefonunuz suya düştüğünde panik yapmayın! Hızlı hareket ederseniz yani panik yaparsanız, akıllı telefonunuzun daha fazla hazar görmesine neden olabilirsiniz. Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? yazısında, suya düşmüş bir telefonu nasıl kurtarabileceğinizi (veya en azından denemeyi) göstereceğiz.

Her şeyden önce; telefonu, sudan mümkün olduğunca çabuk çıkarın. Orada daha uzun süre kalırsa, telefonunuzun çatlaklarına ve açıklıklarına daha fazla su veya sıvı sızacaktır.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?
Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

Telefonunuzu Hemen Kapatın

Telefonunuz suya düştüyse ve hala açıksa, olabildiğince hızlı bir şekilde kapatın. Telefonunuzu ıslak iken açık tutmak, telefonu berbat etmek için iyi bir yoldur. Telefonu kapatmak, kısa devrelerin telefonun iç kısımlarına zarar vermesini önleyecektir.

Telefonunuzu Parçalayın!

Telefonu kapattıktan sonra, telefondan mümkün olan her şeyi çıkarın. Telefonunuzda çıkarılabilir bir pil veya çıkarılabilir microSD kart varsa çıkarın. Benzer şekilde, telefonunuzda bir çeşit bağlantı noktası kapağı varsa veya çıkarılabilir bir arka panel varsa, telefonun içine giren sıvının daha çabuk şekilde çıkması için telefonunuzu parçalarına ayırın. Bunları kuru bir bezle kolayca temizleyebilirsiniz, böylece bu nesneler üzerinde su kalmaz.

Telefonunuzda Sıvı Girecek Küçük Yerlerin Islaklığını Alın

Kulaklık jakında, şarj yuvasında veya fiziksel düğmelerin altında bulunan sulardan kurtulmak için kulak çöpü kullanın. Bundan sonra, dış kısımda bulunan suyu temizlemek için telefonu kuru bir bez ile iyice silin.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler
Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı? Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

Telefonunuzu Silikajel’de veya Pirinçte Bekletin

Bu en yaygın kullanılan ve bilinen tekniklerden biridir. Hava geçirmez bir kap veya kilitli torba alın ve pişmemiş pirinçle doldurun. Telefonunuzu pirinç içine yerleştirin, kilitli torbayı / kabı sıkıca kapatın ve kuru bir yerde saklayın. Silika jel paketlerini de deneyebilirsiniz.

Bekleyin!

Telefonu en az 1 gün pirinçte bırakın. İdeal olarak, çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol etmek için telefonu çıkarmaya çalışmayın. 1 Gün geçtikten sonra telefonu açmayın! Telefonunuzu şarja takın. Şarjın %100 şekilde dolmasını bekleyin. Telefonun şarjı %100 olduktan sonra açın.

Telefon Hala Çalışmıyorsa:

Anlattığımız yöntemler sayesinde telefonunuz %100 çalışacak diyemeyiz. Telefonunuzun çalışma şansı %50’dir. Pirinç yöntemini denedikten sonra bile çalışmazsa, yetkili bir servis merkezine götürün.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?


Abone Olmak için Tıklayınız

WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike

0
WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike | WPA2 Krack

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Yeni keşfedilen bir güvenlik kusuru sayesinde, evinizin Wi-Fi’si tamamen kesilebilir veya tüm bilgileriniz bir hacker tarafından çalınabilir. Şuanda bu güvenlik açığını, sadece modem firmalarının yayınlayacağı güvenlik güncellemesi ile kapatabilirsiniz. Bu yazımızda: Her tarafta yayılan WPA2 Hacklendi konusuna değineceğiz. Bu güvenlik açığı yüzünden Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike yaşanacak.

Wi-Fi Ağı ayarları yaparken, muhtemelen “WPA2” güvenlik seçeneğini seçiyoruz. Wi-Fi Korumalı Erişim 2 (WPA2), hackerları engellemek için Wi-Fi ağlarındaki trafiği şifreleyen mevcut bir güvenlik seçeneğidir.

WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağınız Tehlikede Olabilir

Belçika’daki KU Leuven güvenlik araştırmacısı Mathy Vanhoef’in yeni araştırmasına göre, WPA2’nin şifreleme protokollerinde bir güvenlik açığı mevcut. Bu açık kapatılmazsa, korunan veriler çalınabilir. Bazı durumlarda; güvenlik açığı, bir saldırganın bir Wi-Fi ağındaki verileri işlemesine ya da yeni veri enjekte etmesi için yer bırakır. Pratikte bu; bilgisayar korsanlarının şifrelerinizi çalması, finansal verilerinizi ele geçirmesi ve hatta komutları manipüle etmesi anlamına gelir.

WPA2 Güvenlik seçeneğini kullanan her ağ bu açıktan etkilenir. Saldırıyı önlemek için; kullanıcılar, modem güvenlik güncellemeleri çıktığı an ürünlerini güncellemelidir.

Kötü Dört Yönlü El Sıkışma | WPA2 Krack

WPA2 protokolüne “dört yönlü el sıkışma” deniyor. Bu prosedür, bir ağa katılmayı deneyen bir kullanıcının ve ağı sunan erişim noktasının eşleşen kimlik bilgilerine sahip olup olmadığını belirler. Dört yönlü el sıkışma, ayrıca kullanıcının oturumunu korumak için yeni bir şifreleme anahtarı (dört aşamalı işlemde üçüncü iletişim) oluşturur. Vanhoef’in Key Reinstallation Attack olarak adlandırdığı yeni keşfedilen güvenlik açığı, bir hacker’ın bu üçüncü mesajı kaydetmesine veya daha önce kullanılmış olan bir şifreleme anahtarını kaydetmesine olanak tanıyor.

WPA2 Hacklendi | WPA2 Krack
WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike

WPA2’nin geliştirilmesinin bir parçası; IEEE 802.11i olarak bilinen bir standart olan Wi-Fi Alliance endüstri çalışma grubu, dört yollu el sıkışma uygulamasının güvenliğini analiz eden bir matematik kanıtı yayınladı. Ancak Vanhoef, Krack saldırılarının bu kanıtla alakası olmadığını söyledi. Örneğin, saldırılar herhangi bir şifreleme anahtarını sızdırmaz. Onları “özel” tutar ve el sıkışmada ki diğer adımların, kullanıcının kimliğini ve erişim noktasını doğrulamak için oynamasına izin verir.

WPA2 Güvenlik Açığından Nasıl Korunursunuz?

Sorunu gidermek için akıllı telefonunuzun veya dizüstü bilgisayarınızın güncel olduğundan emin olmanızı gerektirecektir.

Kablosuz yönlendiricinize herhangi bir ürün yazılımı güncellemesi olup olmadığını da kontrol ediniz. İnternet servis sağlayıcınız tarafından sağlanan ekipmanı kullanıyorsanız, güncellemelerle ilgili en son bilgiler için şirkete başvurmanız gerekiyor.

WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike


Abone Olmak için Tıklayınız

Zyxel LTE3302 4.5G Destekli Modem İncelemesi

0
Zyxel LTE3302 Modem İncelemesi - Zyxel LTE3302 4.5G Destekli Modem İncelemesi - Zyxel LTE3302 İncelemesi
Zyxel LTE3302 4.5G Destekli Modem İncelemesi - Zyxel LTE3302 Modem İncelemesi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Bugün sizlere: Zyxel LTE3302 4.5G Destekli Modem İncelemesi yazısını yayınlıyoruz. Daha önce yine sizler için Zyxel LTE3301 modemini incelemiştik (Zyxel LTE3301 İnceleme Videosu) ancak arayüz, boyut ve kalite noktalarında şikayetlerimiz vardı. Şimdi ise gelin Zyxel’in yeni modemini detaylı olarak inceleyelim.

Zyxel LTE3302 Modem İncelemesi

Zyxel LTE3302 Serisi 4G LTE İç Mekan Router, 150/50 Mbps’ye (DL / UL) kadar veri hızlarını sunmak için en yeni mobil geniş bant teknolojisi olan LTE’yi kullanıyor. Gömülü bridge ve router modları ile Zyxel LTE3302 Serisi, CPE’niz ile sorunsuz entegrasyon için her türlü cihaza / ağ geçidine, ihtiyaçlarınızı karşılamak için basit ama eksiksiz bir şekilde uyarlanmıştır.” Zyxel.com

LTE Modem Nedir?

LTE destekleyen modemlerin içine SİM kart takıyorsunuz ve internetiniz olmadığı yerde internete erişebiliyorsunuz. Zyxel LTE 3302 3G ve 4G mobil internet şebekelerine bağlanılarak bizi dünyaya bağlıyor. Telekom altyapısının olmadığı yerde yardımımıza koşuyor. En önemlisi ise tüm dünya genelinde kullanılabilir olması.

Zyxel LTE3302 Modem İncelemesi
Zyxel LTE3302 İncelemesi

Zyxel LTE3302 Sistem Özellikleri Neler?

 • 2 x 10/100 Mbps Ethernet RJ-45 LAN portu
 • 1 x RJ-11 FXS portu (LTE3312)
 • LED Göstergeler:
  • Güç & sinyal ve kalite
  • Internet durumu/SMS
  • WiFi durumu
  • LAN durumu
  • Batarya durumu
 • 1 x 2FF format mini SIM kart slotu
 • 1 x güç açma/kapama butonu
 • 1 x WLAN/WPS butonu
 • 1 x reset butonu
 • 2 x SMA konektör (4G LTE/3G/2G bağlantısı için)
 • Micro USB portu (5V/2A)
 • Batarya ( 4 saate kadar çalışabilir )

Zyxel LTE3302 modemi, daha önce yine Zyxel’in üretmiş olduğu modemlere göre oldukça küçük ve hafif olduğunu belirtelim.

Modemin ön yüzüne baktığımız zaman, ön yüzündeki sinyalleri görüyoruz. Bu sinyaller; internet bağlantımızın olup olmadığını, LTE sinyalimizin 3G veya 4G çektiğini gösteren ve Wi-Fi, batarya durumumuzu gösteren sinyallerdir. Modemin üst tarafında ise Wi-Fi ve WPS tuşu bulunmakta. Bu tuşa uzun süre basılı tuttuğumuz zaman W-Fi ve WPS açılıyor. Yine üst tarafında Zyxcel logosu yer alıyor. Arka tarafında ise anten girişleri yer alıyor. Bu anten girişleri harici bir anten takmamız için konumlandırılmıştır. Modemin içinde zaten anten bulunmaktadır.

Zyxel LTE3302 İncelemesi - Zyxel LTE3302 Modem İncelemesi
Zyxel LTE3302 Modem İncelemesi

Antenlerin hemen alt kısmında iki adet LAN portumuz bulunmakta, LAN portları 100 Mbps internet alabiliyor. Yine arka tarafında Reset – Power tuşları bulunmaktadır. Modemimizin arka kısmında duvar askılığıda bulunmakta, bu sayede modemi kolay bir şekilde duvara asabiliriz. Duvar askılığının hemen altında ise bir batarya girişi var. Batarya girişine 2800 mAh bir pil takabilirsiniz bu sayede modeminizi 4 saat kullanılır hale getirebilirsiniz. Bu pil sayesinde elektrik olmadığı zamanlarda veya dışarı çıkmanız gereken durumlar da bu modeme takmış olduğunuz pil, sizi dört saat kadar idare edecektir. Sizler pil yerine taşınabilinir şarj aletlerini de kullanabilirsiniz.

Zyxel LTE3302 Modem İncelemesi
Zyxel LTE3302 Modem İncelemesi

Zyxel LTE3302 Donanım Özellikleri Neler?

LTE Air Arayüzü

 • LTE/3G/2G dahili anten: x2
 • LTE/3G/2G harici SMA-F konektörler: x2
 • Veri hızları:
  • 150 Mbps DL 20 MHz bandwidth
  • 50 Mbps UL 20 MHz bandwidth

WiFi Air Arayüzü

 • IEEE 802.11 b/g/n, 2.4 GHz, 300 Mbps’ye kadar
 • WiFi cihaz sayısı: Maks. 32
 • Çoklu SSID desteği
 • WiFi anten: 2 dahili anten (3 dBi’a kadar)

Genel olarak modemi değerlendirecek olursak Zyxel LTE3301 modemine göre oldukça başarılı olduğunu söyleyelim.

Zyxel LTE3302 Fiyatı Nedir?

Modem fiyatı güncel dolar kuruna göre 700 – 800 TL arasında piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer taşıması kolay bir LTE özellikli modem arıyorsanız Zyxel LTE3302 tam size göre.

Zyxel LTE3302 4.5G Destekli Modem İncelemesi


Abone Olmak için Tıklayınız

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Web Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Hangi hosting sağlayıcısına güvenmeliyim? Geliştiriciler, blogcular, küçük işletme sahipleri ve diğerleri için bir hosting seçimi çok önemlidir. Bir hostingin iyi olup olmadığına nasıl karar veririz? Bant genişliği ve disk depolama özellikleri bugünlerde hala önemli mi? Hangi tür barındırma hizmeti kullanılmalı? Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Bu soruların cevaplarını bu rehberde bulabilirsiniz.

Web Hosting Seçimi Nasıl Yapılır? – Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu rehberi okuyorsanız, muhtemelen kişisel web siteniz veya blog siteniz var. Web sitesi oluşturmak genellikle; siteyi barındırma konusunda endişelenmekten daha eğlenceli olsa da, web hosting seçmek, hemen vermeniz gereken bir karar değildir. Bu rehberde: Web Hosting Seçimi Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vereceğiz.

Web Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Bir Web Hosting Nasıl Seçilmeli?
Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Bir Web Hosting Nasıl Seçilmeli?

Hosting Alırken Neye İhtiyacınızın Olduğunu Bilin

İhtiyacınız olanı bilmeden doğru web sunucusunu asla alamazsınız. Bu yüzden daha fazla ilerlemeden önce – her şeyi bir kenara koyun (okuduğunuz bu rehber dahil) ve gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu düşünün.

 • Ne tür bir site kuruyorsunuz?
 • Ortak bir şey mi istiyorsunuz (belki bir WordPress blogu)?
 • Belirli bir komut dosyası için desteğe ihtiyacınız var mı (ör. PHP)?
 • Web sitenizin özel yazılıma ihtiyacı var mı?
 • Web trafiğinizin hacmi ne kadar büyük?

Bunlar kendiniz için cevaplamanız gereken bazı temel sorular.

Eğer tamamen yeni iseniz…

Yeni başlayanlar için, her zaman paylaşımlı küçük bir hosting sağlayıcısı yeterlidir.

Paylaşımlı hosting; çoğu yeni site için ucuz, bakımı kolay ve yeterlidir. Ayrıca, veritabanı bakımı ve sunucu güvenliği gibi diğer sunucu tarafı görevleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan sitenizi oluşturmaya ve odaklanmanıza da olanak tanır.

Unutmayın, sitenizin büyüdüğünü fark ederseniz veya bir e-ticaret sitesi kuracaksanız sitenizi sanal sunucuya kurmanızı tavsiye ederiz.

Çalışma Zamanı – UpTime Değerleri

Web Hosting sağlayıcısı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de: 7/24 Çalışan Web Hosting. Sonuçta ziyaretçilerin saat kaçta siteye geleceğini bilmiyorsunuz veya global bir siteniz varsa farklı saat dilimlerinden ziyaretçiler gelebilir. Ziyaretçi, sitenize ulaşamassa bu büyük bir sorun olacaktır. Hem sunucular için hem de ağ bağlantıları açısından kararlı bir web hosting sistemine ihtiyacınız var. Paylaşımlı Web Hosting paketlerinde %99,95 süreklilik kabul edilebilir ancak %99’un altında bir şey kabul edilemez. Premium web hosting paketleri genellikle %99.99 veya daha iyi çalışma süreleriyle övünür.

Birden Çok Alan Adı (Addon Domain)

Birden fazla alan adına yani domain’e sahipseniz bu hizmet sizin için çok önemli olabilir.

Bu alan adlarını barındırmak için fazladan hosting almamız lazım olabilir ancak bu hizmet ile bir hosting hesabınızda birden fazla alan adını yönetebilirsiniz. Bu nedenle, birden fazla alan adı eklemeye izin veren bir web hosting paketi almak önemlidir.

Faydalı İpucu: Addon Domain Nedir? Web hosting içerisinde barındırabileceğiniz farklı bir alan adı ile ayrılmış web sitesi. Park Edilmiş Domain Nedir? Alan adı veya e-posta barındırma için “park” alanınız.

Addon Domain Nedir?
Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Addon Domain Nedir?

Hosting Sınırlamaları – Web Hosting Paket Sınırlamaları

Sınırsız Hosting: Sınırsız disk depolama, veri aktarımı (bant genişliği) ve yüksek addon alan adı kapasitesi ile gelen web hosting paketleridir.

Hosting satın alacağınız firma sizlere şu sözleri söylemez: Çok fazla işlemci gücü kullanıyorsanız (evet, sınırsız hosting sınırlıdır!) veya kuralları ihlal ederseniz, hosting şirketi hesabınızı askıya alacaktır.

Bu yüzden bir web barındırıcısına kaydolmadan önce kuralları okumanız önemlidir.

Paylaşımlı Web Hosting adından da anlaşıldığı gibi paylaşımlı olduğu için bir sunucuda birden fazla web sitesi barındırılır. Bundan dolayı; cpu limitini aştığınızda (sade bir dilde: hosting’e çok yüklendiğinizde), hesabınızın kaynakların aşırı kullanımı için askıya alınabileceği size bildirilir.

Ayrıca; hemen hemen tüm web hosting şirketleri, kişilerin yasa dışı dosya veya hizmetlerinde barındırılmasına tahammül etmeyeceği de kesindir. Dolayısıyla, kullanıcıların korsan dosyaları indirmesine izin veren bir web sitesi çalıştırmayı planlıyorsanız korsana izin veren bir hosting sağlayıcısı ile anlaşın.

Hesap sınırlarınızı bilmek için iki sorunun cevabını bilmeniz gerekli:

 • Web Hosting sağlayıcınız ne kadar cömert (ya da cimri)?
 • Hosting şirketiniz ne kadar güvenilir? – Hosting şirketinizden çıkan kelimelere güvenebiliyor musunuz? Dürüst hosting şirketleri normalde hesap sınırlamaları ve hizmet şartlarına ilişkin çok açık kurallara sahiptir.

E-Posta Barındırma Hizmeti – Web Hosting E-Posta Barındırma Özelliği

E-posta hesaplarını web sitenizle birlikte barındırmak isterseniz, web hosting paketi almadan önce paket içeriğinde e-posta özelliğini kontrol ediniz. Çoğu hosting şirketi kendi e-postanızı ([email protected] gibi bir şey) barındırabilme özelliğine sahiptir.

Site Yedekleme

Sunucuların çökmesi, ekipman arızaları, bunlar olabilir durumlardır. Siteniz de bu faktörlere karşı savunmasız olacaktır veya belki bir hacker WordPress blogunuza girmiş ve index.php dosyanızı değiştirmiş olabilir. Belki de tüm veritabanınız silindi.

Eğer web hosting sağlayıcınız düzenli olarak site yedekleri yapıyorsa, bu olayların ne zaman gerçekleşeceği konusunda endişelenecek bir şey yoktur.

Yedeklemelerde, hosting sağlayıcınıza sormanız gereken birkaç önemli soru:

 • Web sunucunuz düzenli olarak tam yedekleme sağlıyor mu?
 • Site yedekleme kontrol paneli üzerinden manuel olarak yapılabilir mi?
 • Sitenizin otomatik yedeklerini cron işleri veya diğer programlar aracılığıyla kolayca oluşturabilir misiniz?
 • Yedek dosyalarınızı kolayca geri yükleyebilir misiniz?

Kolay Kullanımlı Hosting Kontrol Paneli

Geniş işlevlere sahip, kullanıcı dostu bir kontrol paneli, hosting hesabınızın beyni olduğu için çok önemlidir.

Kullanıcı dostu olduğu ve gerekli tüm işlevlerle birlikte geldiği sürece, cPanel veya Plesk veya hatta üçüncü taraf bir kontrol paneli fark etmez. Yeterli bir kontrol paneli olmadan, barındırma teknisyeni destek ekibinin merhametine bırakılacaksınız – tek ihtiyacınız olan bazı temel hizmetler olsa bile.

Bizim size önerimiz: Eğer bütçe konusunda sorununuz yok ise cPanel kullanmanızdır.

Hosting Kontrol Paneli Önerisi
Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Web Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

Canlı Sohbet veya Telefon Desteği

Bu destek ile bence bir hosting sağlayıcısında olması gereken en önemli özellik. Nedeni ise: Siz bu sağlayıcının hostinglerinde kendi web sitenizi barındıracaksınız. Herhangi bir sorun olduğunda ticket oluşturmak yerine canlı sohbetten veya telefon ile arayarak sorununuzu bildirmeniz gerekli.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?


Abone Olmak için Tıklayınız

iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak | iPhone Recovery Mode

0
iPhone Recovery Mode Nasıl Girilir? iPhone Kurtarma Moduna Nasıl Girilir? iPhone ve iPad'i Kurtama Moduna Almak
iPhone ve iPad'i Kurtama Moduna Almak iPhone Recovery Mode Nasıl Kullanılır?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: iPhone, iPod touch veya iPad‘inizi Yazılım Güncellemesi aracılığıyla güncellemek işe yaramıyorsa, kötü bir betadan kurtulmaya çalışıyorsanız veya cihazınız tamamen yanıt vermiyorsa: iPhone, iPod veya iPad’inizi kurtarma moduna (recovery mode) alarak sorununuzu çözebilirsiniz. iPhone’u Kurtarma moduna (Recovery Mode) almak karmaşık bir durum değildir. Kurtarma modu: iPhone, iPod Touch veya iPad’inizi iTunes’a geri yüklemenizi sağlar. Bu rehberde: iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 6s, iPhone 6s Öncesi veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak konularına değindik.

iPhone Recovery Mode Nedir?
iPhone Kurtarma Modu Nedir? iPhone Kurtma Moduna Nasıl Alınır? iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak

iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

İPhone 8’in fiziksel bir Ana düğmesi olmadığından ve iPhone X’in de ana düğmesi olmadığı için, kurtarma moduna farklı düğmeler ile erişilir.

 1. Şarj kablonuzun usb ucunu bilgisayarınıza takın.
 2. Diğer ucunu yani şarj kısmını iPhone’unuza takın.
 3. iTunes’u açın.

Sesi Açma düğmesine ve ardından Sesi Kısma düğmesine basın ve bırakın. Ardından iTunes ekranına bağlanana kadar sağdaki düğmeye (Side Düğmesi) basılı tutun.

iPhone Kurtama Modu
iPhone 8 Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 8 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone X Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

İPhone 7’nin fiziksel bir Ana Düğmesi olmadığı için kurtarma modu işlevi ses kısma düğmesine taşındı.

 1. iPhone 7 veya iPhone 7 Plusu Kurtarma moduna almak için kapatın.

  iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Alma Rehberi
  iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 7 Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?
 2. iPhone 7’nizdeki ses kısma düğmesine basılı tutun.
 3. iPhone 7’nizi Mac veya Windows PC’nize usb ile bağlayın ve iTunes’un çalıştığından emin olun.
 4. iTunes’a Bağlan ekranını gördüğünüzde ses kısma düğmesini bırakın.
iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Recovery Mode
iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? iPhone 7 Recovery Mode Nasıl Girilir? iPhone 7 Plus Recovery Mode Nasıl Girilir?

iPhone 6s, iPhone 6s Öncesi veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Alınır? – iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak

 1. iPhone, iPod touch veya iPad’inizi kapatın.
 2. iPhone, iPod touch veya iPad’inizdeki Home düğmesine basılı tutun.
 3. İPhone, iPod touch veya iPad’inizi Mac veya Windows PC’nize usb ile bağlayın ve iTunes’un çalıştığından emin olun.
 4. İTunes’a Bağlan ekranını gördüğünüzde Home düğmesini bırakın.
iPhone 6s, iPhone 6s Öncesi veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?
iPhone 6s, iPhone 6s Öncesi veya iPad Kurtarma Moduna Nasıl Alınır?

Bu adımları yaptıktan sonra: iTunes, kurtarma modunda bir iPhone, iPod touch veya iPad algılandığını belirten bir uyarı görünecektir.


Abone Olmak için Tıklayınız

iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş Rehberi | iOS Sürüm Düşürme

3
iOS 11'den iOS 10'a Geri Dönüş Rehberi iOS Sürüm Düşürme Rehberi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: İPhone veya iPad’inizi iOS 11‘e güncellediniz ancak sevmediniz mi? Hızlı hareket ederseniz iOS 10.3.3’e geçebilirsiniz. Belki iOS 11 pil ömrünün zayıf olduğunu, ya da uygulamaların uyumluluğunu, ya da performansın kötü olduğunu düşünebilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun, iOS 11’i kolayca indirebilirsiniz, ancak sürüm düşürme özelliği yalnızca sınırlı bir süre için kullanılabilir. iOS Sürüm Düşürme Makalesi ile iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş Rehberi ve iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir? sorusunu ele alacağız.

Bu makale her zaman günceldir! Yeni sürümler çıktığında da bu yöntem ile düşürebilirsiniz. Makale her zaman güncellenecektir.

Bu rehber sırasında: iTunes ve bilgisayar, internet erişimi, iOS 10.3.3 ISPW dosyası ve USB kablosu gerekir. İOS 11’i iTunes ve bilgisayar olmadan iOS 10’a düşürmenin bir yolu yoktur.

Önemli not: iOS 11’i iOS 10’a düşürmek, iPhone veya iPad’inizdeki önemli verilerin veya her şeyin kaldırılması dahil olmak üzere veri kaybına neden olabilir. Bu nedenle; iOS 10 ile uyumlu bir yedeklemenin, daha önce iOS 11’e güncellenmeden önce yapılması gerektiğinden, birincisi iOS 11 yedeklerinin iOS 10 ya da diğer biriyle uyumlu değildir.

İOS 11’den iOS 10’a Nasıl Geri Dönebilirim?

Veri kaybını önlemek için iOS cihazınızın güncel yedeklerinin bulunduğundan emin olun. Bir iOS 11 yedeği yalnızca bir iOS 11 cihazına geri yüklenebilir, bu yüzden iOS 10’a geri yüklemek için bir iOS 10 yedeğine ihtiyacınız olacaktır. Uyumlu bir yedeklemenin olmaması, kalıcı veri kaybına yol açabilir.

 1. Bilgisayara iTunes Kurulumu – iOS Sürüm Düşürme

  Windows Bilgisayarınıza veya Mac’inize iTunes uygulamasını indirin ve kurun. Bu adresten Hemen İndir butonuna tıklayarak indirebilir ve sonra kurabilirsiniz. iTunes sürümünüzün güncel olduğuna emin olun.

  iTunes Kurulumu
  Bilgisayara iTunes Kurarak iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönmek
 2. IPSW Dosyası İndirmek – iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir?

  Bu siteye giderek telefon modelinizi seçin ve iOS 10.3.3 IPSW dosyasını indirin.

  IPSW Dosyası İle Sürüm Düşürme
  IPSW Dosyası İle iOS 11’den iOS 10’a Dönüş Rehberi

  IPSW Dosyası İle iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir?
  IPSW Dosyası İle iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş Rehberi
 3. iPhone’u Kurtarma Moduna Almak – iOS 11’den iOS 10’a Dönüş Rehberi

  iPhone’u Kurtarma moduna alın. Yani recovery moduna alın. Eğer iPhone’u kurtarma moduna nasıl alacağınızı bilmiyorsanız iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak | iPhone Recovery Mode rehberimizden öğrenebilirsiniz.

  iPhone Recovery Mode Nasıl Girilir? iPhone Kurtarma Moduna Nasıl Girilir? iPhone ve iPad'i Kurtama Moduna Almak
  iPhone ve iPad’i Kurtama Moduna Almak iPhone Recovery Mode Nasıl Kullanılır?
 4. iTunes Üzerinden Dosya Yöneticisini Açmak – iOS Sürümü Nasıl Düşürülür?

  iPhone’u kurtarma moduna aldıysanız yukarıdaki resim gibi karşınıza iTunes ekranında iki seçenek çıkacaktır. Dosya yöneticisini açmak için: Klavyede Shift tuşuna basılı tutarak iPhone’a Geri Yükle butonuna basın. Karşınıza klasör seçme ekranı gelecektir.

  iOS Sürüm Düşürme
  iOS Sürüm Düşürme Nasıl Yapılır? iOS Sürümümü Nasıl Düşürebilirim?
 5. IPSW Dosya Seçimi – iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş

  Karşımıza gelen dosya seçme ekranından indirdiğimiz IPSW dosyasını seçiyoruz. Daha sonra karşımıza bir uyarı gelecek. Seçeneklerden, geri yükle seçeneğini seçiyoruz.

  iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir?
  iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir? iPhone Sürüm Düşürme Nasıl Yapılır? iOS Sürümümü Düşürme
 6. Yazılımın Yüklenmesini Beklemek
 7. Yazılım yüklenmesi bittikten sonra telefonunuz açılacaktır
 8. Normal kurulum yaptıktan sonra ayarlara girip iOS sürümünüze bakabilirsiniz

Önemli! Uyarı: Eğer Apple imzaları kapattıysa iOS Sürüm Düşürme işleminiz gerçekleşmiyecektir. Lütfen imzaları kapatmasına rağmen iOS Sürümünü Düşermeyi denemeyin.

iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönüş Rehberi! iOS 10 Nasıl Geri Yüklenir?


Abone Olmak için Tıklayınız

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Laptop Nasıl Satın Alınır? Laptop Bilgisayar Seçimi Laptop Seçimi Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Laptop Bilgisayar Seçimi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Dizüstü bilgisayarlar, taşınabilirlik ve küçük boyutlarda olmasına rağmen iyi bir performans sunar. Doğal olarak laptoplar, masaüstü bilgisayardan daha az performans verir. Bütçenizi ayarladıktan sonra sıra laptop seçimine kalır. En zor kısımda burasıdır. Nedeni ise: Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi istediğiniz vakit ekran kartı veya işlemci değiştiremezsiniz. Bundan dolayı bir laptop alırken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu makalemizde: Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir? Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? Doğru Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? konularına değineceğiz.

Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? Doğru Laptop Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeni bir dizüstü bilgisayar seçmek, masaüstü bilgisayar toplamaktan veya almaktan daha zordur. Her büyük marka, birbiriyle örtüşen fiyat ve özelliklere sahip birden fazla ürüne sahiptirler.

İnsanlar laptop tavsiyesi istediği zaman; onlara söyleyeceğimiz ilk şey, hangi alanda kullanacaksın? Çok farklı türde dizüstü bilgisayarlar ve bunlara uygun farklı fiyat kategorileri vardır. Bu nedenle, laptop almadan önce dizüstü bilgisayarlar hakkında bazı bilgileri bilmeniz gerekli.

Laptop Seçimi Hakkında Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? Doğru Laptop Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletim Sistemi Seçimi – OS X mi Windows mu Linux İşletim Sistemi mi?

İşletim sistemi, dizüstü bilgisayarınızın kalbidir. Dosyalar, bellek ve bağlı cihazlar dahil olmak üzere tüm yazılım ve donanımları yönetir. En önemlisi, dizüstü bilgisayarınızla ve programlarınızla görsel olarak iletişim kurmanıza olanak tanır.

OS X

Sadece Mac bilgisayarlara kurulan OS X, Mac’lerin şık estetiğini ve etkileyici pil ömrünü tamamlamak için zarif ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Eğer oyun oynamıyorsanız, yazılımcıysanız veya tasarımcı ve edit işleri ile uğraşıyorsanız Mac tam size göre. Ancak MacBook‘lar diğer dizüstü bilgisayarlardan daha yüksek bir fiyata sahiptir.

Windows

Günümüz 10 bilgisayarın 9’unda kullanılan işltetim sistemidir. Tüm yazılımcılar Windows destekli çalıştıkları için çoğu program ve oyun windows uyumlu çıkar. Ancak windows üzerinde birçok virüs tehtidi vardır. Üstelik iyi bir kullanıcı değilseniz stabil çalışmaz. Normal bir kullanıcı iseniz windows sizin için çıkarılmış bir işletim sistemidir.

Linux

Ücretsiz bir işletim sistemidir. Birçok dağıtımı vardır: Pisi Linux (Yerli), Ubuntu, Linux Mint vb. Android de linux tabanlıdır. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Son kullanıcıya hitap etmez. Yani klasik ev kullanıcısına. Klasik ev kullanıcısı: Ofis programları kullanan, internette gezinen ve kodlarla alakası olmayan yani uçbirim nedir bilmeyen kullanıcılar. Neredeyse tüm işletim sistemlerinden hızlıdır. Sisteminiz güçlü değilse Linux ile canlandırabilirsiniz.

İşlemci Seçimi – Laptop İşlemci Seçimi Nasıl Yapılır?

CPU, Merkezi İşlem Birimi veya işlemci, tüm görevleri yerine getirmekten sorumlu bir bilgisayardaki ana çiptir. Bir bilgisayardaki diğer tüm bileşenlere; o bilgisayarda çalışan programlar (yazılım) tarafından verilen talimatlara göre, ne yapmaları gerektiğini bildirmekten sorumludur. Çoğu dizüstü bilgisayar bir Intel® veya AMD işlemcisine sahiptir.

Laptop işlemcileri, verimlilik ve güç tüketimi için optimize edilmiştir, böylece cihazın pili mümkün olduğunca uzun süre dayanır. Laptop işlemcileri, masaüstü bilgisayarlar için üretilmiş işlemcilerden daha zayıftır

Laptoplarda işlemciler, sınıflara ayrılır: Olağanüstü pil ömrü için tasarlanan dizüstü bilgisayarlar genellikle listelenen işlemcinin ultra düşük voltajlı bir sürümünü içerir ve bu da genellikle işlem hızını düşürür.

İntel İşlemciler:

İntel’in işlemcileri her modern MacBook‘un ve Windows dizüstü bilgisayarların kalbinde yer alıyor. En yaygın olanı İntel’in Core serisi çok çekirdekli işlemcilerdir:

Core X-Serisi: Oyun ve sanal gerçeklik deneyimleri için Intel’in en iyi işlemcisidir. Core X serisi ailesi, 4K veya 360 ° video, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve yüksek kaliteli ses oluşturma, düzenleme ve üretme konusunda en çok tercih edilen işlemcidir.
Core i7: Hardcore oyuncular, grafik tasarımcıları, fotoğrafçılar ve videocular gibi “güç kullanıcıları” için popüler bir seçim. 3D veya yüksek çözünürlükte projeler için ciddi çoklu görev ve yüksek talep multimedya yaratma konusunda mükemmeldirler.
Core i5: Oyuncular, tasarımcılar ve videocular için bütçe dostu işlemcilerdir.
Core i3: Giriş seviyesi işlemcilerdendir. Günlük e-posta, internet ve üretkenlik görevleri için yeterlidir. Müzik dinlemek gibi ortak etkinlikler için de iyidir. Oyunlar içinde giriş seviyesi diyebiliriz.

Uygun fiyatlı laptoplarda Intel’in Pentium® ve Celeron® işlemcilerini de göreceksiniz. Bunlar temel e-posta, internet için yeterlidir, ancak hız ve çoklu görev özellikleri Core ailesininkilere göre sınırlı ve zayıftır.

İntel, ürettikleri işlemcilerin farklılığını göstermek için isimlendirirler. Bu isimlendirmeler harflerle gösterilir ve modelin sonunda yer alır. Örnek: i7 7700HQ, i5 6600K.  Laptop işlemci modelleri ve anlamları: Ultra düşük güç için “U” modeli (Genellikle iş bilgisayarlarında kullanılır), Yüksek performans için “HQ” modeli (Genellikle oyun bilgisayarlarında kullanılır.), Yüksek performans ve hız aşırtma (overclock) için “HK” modeli.

Laptop İşlemci Seçimi
İşlemci Seçimi – Laptop İşlemci Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

AMD İşlemciler:

AMD, neredeyse her görev için bir gelişmiş işlemci üretmiştir.

Radeon Vega Graphics ile AMD Ryzen Mobil İşlemciler:

Bu işlemciler, işten oyuna, çok formlu performans, çarpıcı görseller ve sağlıklı pil ömrü sunarken şık bir form faktörü sağlıyor. Seçenekler şunları içerir:

Ryzen 7: Video düzenleme, zorlu uygulamaları açma ve en yeni oyunları, e-spor oyunlarını sıkıntı çıkrmadan oynatabilen bir performans sergiler.
Ryzen 5: 4K video akışı, hafif video düzenleme ve e-spor oyunları için çok yönlü multimedya performansı sağlar.
Ryzen 3: Okul ve ofis görevlerinin yanı sıra eğlence için performans sağlarken pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için duyarlı ve verimlidir.

AMD FX ve A Serisi:

Bu işlemci aileleri üretkenliği artırmak, multimedya geliştirmek ve enerji verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır.

Ekran Kartı Seçimi – Laptop Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır?

İntel işlemcisini kullanan laptolar, işlemcinin “Intel HD Graphics” gibi bir şey olarak adlandırılan entegre grafik yonga seti ile gelir. Bu, düşük ve orta ayrıntı ayarlarında düşük çözünürlükte basit 3D oyunlar oynayabilir, ancak oyunlarla ilgili ciddi şeyler yaparsanız, özel bir Nvidia veya AMD grafik yonga seti olan bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bir grafik yonga kümesinin model numarasından ne kadar hızlı olacağını belirlemek zordur. Bu nedenle, bir yonga kümesinin en son nasıl performans gösterdiğini görmek için çevrimiçi grafik karşılaştırması aramanızı öneririz.

Ekran Kartı Seçimi - Laptop Ekran Kartı Seçimi
Ekran Kartı Seçimi – Laptop Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer satın alacağınız laptopta oyun oynamak veya render yapmak istiyorsanız dediğimiz gibi amd veya nvidia ekran kartına sahip bir laptop almanız gerekiyor. Laptop ekran kartı seçiminde size önerimiz: Nvidia ekran kartıdır. Örnek: GTX 860M, GTX 950M, GTX 960M, GTX 970M, GTX 1050, GTX 1050Tİ.

Ekran kartı seçiminde: Ekran kartının, belleğine (Ram) o kadar dikkat etmenize gerek yok. Dikkat etmeniz gereken nokta: Güncelliği ve kullandığı mimarisidir. Örnek olarak: 4GB R7 240, 2GB 1050 ekran kartından rami fazla olmasına rağmen daha kötüdür. Bunu fiyatları karşılaştırarak da anlayabilirsiniz.

Eğer sadece ofis programlarını kullanacak, internette dolaşacak, oyun oynamayacak veya render almayacaksanız İntel HD ekran kartları size yetecektir.

Ram Seçimi – Laptop Ram Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeterli belleğe sahip olmak sistem performansı için çok önemlidir ve RAM, aynı anda daha fazla uygulamayı çalıştırmanıza izin verir. RAM, özellikle dizüstü bilgisayarlarda çok önemlidir çünkü intel hd grafik kartına sahip bir dizüstü bilgisayarınız varsa: Ram’in belli bir kısmı bu grafik kartı için kullanılır. Dizüstü bilgisayarınızın kullanım ömrünü uzatmak için Ram’inizi arttırmanızı öneririz.

RAM’lerin özelliklerine baktığımızda DDR ifadesini görürüz. DDR İfadesi: Ram’in soket yapısını ve güncelliğini ifade edebilir. Şuan en güncel Ram soketi DDR4’tür. Size tavsiyemiz: Yeni bir laptop satın alırken DDR4 Ram özelliğine sahip bir laptop satın alın.

Laptop Ram Seçimi Hakkında
Ram Seçimi – Laptop Ram Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaç GB Ram’e ihtiyacınız var?

2GB (Önerilmez): Bu RAM seviyesi, günümüzün kullanımları için çok azdır. Web uygulamaları, modern uygulamalar ve işletim sistemlerinde büyük olasılıkla zorluk çekecektir.
4GB (Önerilmez): Mutlak giriş seviyesi. Bu RAM seviyesi, ofis işi ve internette gezmek için iyi olacaktır ancak günümüzde yeterli değildir.
8GB: 3D oyun, grafik çalışmaları ve video düzenleme için güzel bir RAM seviyesidir. Ancak günümüzün oyunları ve edit programları için yeterli olmayabilir. Hatta günümüzde Chrome gibi bir RAM canavarı tarayıcının olduğunu da unutmayalım.
16GB (Önerilir): Günümüzde tüm işlerinizi rahat bir şekilde yapabileceğiniz RAM seviyesidir.

Önemli: 4 GB RAM veya daha fazla RAM kullanıyorsanız: Tüm belleği kullanabilmeniz için 64 bit işletim sistemi kurmanız gerektiğini unutmayın.

Depolama Seçimi – Laptop Depolama Seçimi Nasıl Yapılır?

Geleneksel hard diskler daha fazla depolama kapasiteleri sunar ancak ısı ve ses üretebilirler. Bir dizüstü bilgisayarın ağırlığına ve kalınlığına da katkıda bulunurlar. Alternatif olarak; SSD’ler, hard disklerden çok daha hafif, daha hızlı, daha soğuk ve daha sessizdir ancak GB başına çok daha pahalıdırlar, bu nedenle genellikle daha az depolama alanı sağlarlar. Bazı dizüstü bilgisayarlarda, hem ssd hem de hdd bulunur.

Laptop HDD vs SSD seçimi
Depolama Seçimi – Laptop Depolama Seçimi Nasıl Yapılır? Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hard Disk

Geleneksel HDD’ler, en yaygın depolama türüdür çünkü nispeten ucuzdur ve büyük kapasiteler sunarlar. Bununla birlikte, bir dizüstü bilgisayarın ağırlığına ve kalınlığına da önemli ölçüde katkıda bulunurlar ve hem ısı hem de ses üretirler. İki standart hızda geliyorlar: Günlük Web sörfü, e-posta ve belge oluşturma için 5400 RPM’lik bir sürücü yeterlidir, ancak 7200 RPM’lik bir sürücü verileri daha hızlı aktarır ve düzenli olarak büyük dosyalarla çalışıyorsanız 7200 RPM HDD almanızı öneririz.

SSD

SSD’ler, sabit disk sürücülerinden birçok kez daha hızlıdır, ancak genellikle çok daha az kapasite sunarlar. SSD’ler aynı zamanda, fiziksel boyut, ağırlık ve güç verimliliğinde, ihmal edilebilir ısı üretimi ve gürültüsüz çalışmayla birlikte olağanüstü avantajlar sunarak ultra ultra hafif dizüstü bilgisayarlar için ideal bir seçimdir.

Bazı dizüstü bilgisayarlar tüm depolama için bir SSD kullanır. Bazı laptoplar ise: İşletim sistemini SSD’ye kurar. Diğer depolama işlemlerini HDD ile halleder.

Önemli: Sizlere, SSD+HDD kullanan laptop almanızı öneririz. Aldığınız laptopta SSD yoksa bile sonradan kesinlikle eklemelisiniz.

Laptop Ekran Kalitesi – Laptop Ekran Kalitesinin Önemi Nedir?

Ekran kalitesi, dizüstü bilgisayarlarda çok önemli bir faktördür. Nedeni ise: Siz, laptop ekranına saatlerce bakacaksınız bundan dolayı gözünüz yorulacak, ucuza denk getireyim diye gözlerinizi tehlikeye atmayın. Günümüzde IPS ekran kullanımı gittikçe artıyor. IPS Ekran, TN olarak bilinen tipik dizüstü bilgisayar ekranlarından daha iyi renk ve görüş açıları sunuyor. Sizlere önerimizi: Laptop satın alırken, IPS Ekrana sahip bir laptop satın almanız.

Laptop Bilgisayar Seçimi – Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Abone Olmak için Tıklayınız

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

0
İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? Güvenli Alışveriş Nedir? Güvenli Alışveriş Siteleri

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: İnternet; alışverişi tamamen daha keyifli, uygun maliyetli ve kullanıcı dostu bir deneyim haline getirdi. Ancak, internetten alışveriş yapmanın riskleri vardır. Bu günlerde; büyük alışveriş siteleri, dünya çapında daha fazla tüketici’ye ürün satmak için web sitelerini açıyorlar. Bu makalede: İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? İnternetten Alışveriş Yapmanın Zararları Nedir? konularına değindik.

Güvenli Alışveriş Nedir?

Güvenli Alışveriş Nedir? Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?
İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? Güvenli Alışveriş

Tanınmış Alışveriş Sitelerini Kullanın

Arama motorunda karşınıza çıkan bir alışveriş sitesi yerine güvenilir ve tanınmış bir alışveriş sitesinden alışveriş yapın. Arama sonuçlarında karşınıza birçok alışveriş siteleri çıkabilir. Ancak hangi sitenin güvenilir olduğunu biliyor muyuz? Güvenilir Alışveriş Sitesi olduğunu anlamak için siteye gelen yorumları ve sitedeki aktifliğe bakmamız yeterli. Eğer bu saydığım iki faktörde sitede yok ise yani site hakkında yorumlar yoksa o siteden alışveriş yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Diğer bir yol ise: Söylediğimiz iki faktörde yok ise sosyal medya’da arkadaşlarınıza veya gruplara sorabilirsiniz.

Bir ürün almak istiyorsunuz, güvenilir alışveriş sitesinde (itopya, sinerji vb.) alacağınız ürünün fiyatı 150 TL olsun. Güvenirliğini ispatlayamamış, piyasaya yeni çıkmış bir alışveriş sitesinde ise alacağınız ürün 100 TL olsun. Bizim size tavsiyemiz: Güvenilir alışveriş sitesinden alın. Nedeni ise: Alacağınız üründe bir sorun olursa karşınızda muhatap birisini bulabilirsiniz. Geri iade edebilirsiniz.

Herkese Açık Wi-Fi Kullanmayın – Ücretsiz Wi-Fi Kullanarak Alışveriş Yapmayın

“Bir evin veya kafenin misafir ağına bağlanarak, o wi-fi ağıan virüs yayarak ağdaki bütün cihazlara virüs bulaştırabilirsiniz. Bu yüzden de misafir ağlarını kullanmayın ve kullandırtmayın. Bazı misafir ağlarında çeşitli filtreler yapılmış oluyor onu kullanabilirsiniz ama normal bir ağa bağlanmayın derim. Bunun yerine mümkün olduğu kadar mobil veri kullanın güvende kalın.” – Hacklenmekten Korunmanın 10 Yolu

Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? Güvenli Alışveriş Nedir?
Ücretsiz Wi-Fi ile Alışveriş Yapmayın – İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Wi-Fi, mobil cihaz kullanıcıları için göz alıcı bir lüks. Restoranlar, kafeler, havaalanları ve diğer birçok halka açık yerlerde bulunabilir. Ancak ücretsiz kablosuz internete erişirken, yaptığınız aktivitenin başka bir kişi tarafından görülebileceğini anlamak önemlidir.

Oturduğunuz sıcak mekanlarda sahtekarların olma olasılığı da yüksek. Örneğin, oturduğunuz kahvehanenizin ağına FreeCoffee adı verelim. Bir sahtekar, bu ağı kullanarak sizi farklı sitelere yönlendirebilir. Örnek veriyorum: Facebook hesabınıza giriş yapacaksınız ancak sahtekar kişi facebook.com yerine sizi kendi açmış olduğu ve facebook ile aynı tasarıma sahip olan bir siteye yönlendirir: facebooooook.helppp gibi. Daha sonra siz hesabınıza giriş yaptıktan sonra tekrardan sizi facebook.com adresine yönlendirir ancak zaten iş işten geçmiş olacak hesap bilgileriniz adımın eline geçmiş olacaktır.” – Mobil Bankacılık Güvenliği Nedir?

2 Makalemizde de anlattığımız gibi ücretsiz ağlar güvenilir değildir. Sizleri, tasarımı aynı ama farklı bir siteye yönlendirerek hem kart bilgilerinizi hemde paralarınızı çalabilirler.

Sanal Kart Kullanın

Bilmediğiniz alışveriş sitesinden bir ürün alacaksanız, banka kartınızı kullanmadan çevrimiçi alışveriş yapmanıza izin veren ve sanal kart olarak adlandırılan bir şey var. Sanal Kart’ı, Kredi Kartınızın firmasına başvuru yaparak oluşturabilirsiniz. Sanal Kredi Kartı ücretsizdir. Genelde; internette alışveriş yapmaya fazla güvenmeyen kişiler tarafından kullanılır. Sanal Kredi Kartı’nın limitini siz belirleyebilirsiniz. Sanal Kart’a 500 TL yüklediyseniz kartın limiti de 500 TL’dir.

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?


Abone Olmak için Tıklayınız

Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım?

0
Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatırım? Bataryam Uzun Süre Nasıl Gider?
Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatırım?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Bilgisayardan işlerimizi hallederken batarya yüzdesinin azalması ve bu sırada bilgisayarınızı yeniden şarj etmek için bir fiş bulamamak gibi kötü bir şey yoktur. Laptop sahiplerinin en çok sorduğu sorular: Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Laptop şarjım hemen bitiyor ne yapabilirim? Laptop şarj süresini nasıl uzatabilirim? Bu makalade: Laptop bataryasının ömrünü uzatmak için, bazı kolay ama etkili ipuçlarını bulabilirsiniz. ( iPhone’un Bataryası Ne Kadar Aşındı – Battery Life Uygulama İncelemesi )

Laptop Bataryasının Ömrünü Uzatma

Modern dizüstü bilgisayarlar, daha güçlüdür ve mobil teknolojideki gelişmeler sayesinde, aynı zamanda daha da fazla batarya ömrü sağlıyorlar.

Laptop Batarya Durumunu İyileştirme
Laptop Bataryasının Ömrü Nasıl Uzatılır? Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım

Laptop bataryasının ömrünün kısalmasının en büyük sebebi; taşınılabilir cihaz olsa da, bir kaç kolay ama etkili yöntemleri ile önemli gelişmeler elde etmek mümkün. Daha uzun bir laptop batarya ömrü elde etmeniz için yapmanız gerekenler:

Birden Fazla Sekme Kullanmayın veya Farklı Bir Tarayıcı Seçin

Bu; pek çok kişi için bilinmeyebilir ancak web tarayıcınız büyük olasılıkla kullandığınız en güçlü batarya sömürme uygulamasıdır. Özellikle Google Chrome, batarya ve ram düşmanıdır. Bizim size önerimiz Vivaldi ve Opera. Öncelikle, her zaman bir milyar sekme açan bir insansanız, kullanmadığınız sekmeleri kapatarak pil tasarrufu sağlayın.

Laptop Batarya Ömrü Uzatma - Sekmeleri kapatarak batarya tasarrufu yapın.
Laptop Batarya Ömrü Uzatma – Sekmeleri kapatarak batarya tasarrufu yapın.

En kötü durum olsa da, farklı bir web tarayıcısı kullanmayı düşünebilirsiniz. Herkesin Chrome veya Firefox’u, hatta Safari’yi sevdiğini biliyoruz. Ancak, pil ömrü için en iyi tarayıcılar aslında Windows Edge (cidden!), Vivaldi ve Opera’dır. Her üçü de daha az ram tüketir. Opera’nın dizüstü bilgisayarınızın pilini daha uzun süre canlı tutmak için tasarlanmış düşük güç modu da vardır.

Kullanmadığınız Uygulamaları ve İşlemleri Kapatın

Laptop bataryasının ömrünü uzatmak için bir başka yöntem ise: Kullanmadığınız halde arka planda çalışan ve laptobu yoran uygulamaları veya işlemleri kapatmaktır.

Bu yöntem, akıllı telefonlar ve tabletlerde olduğu gibi Laptoplarda da çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse: Bir saat boyunca Adobe Photoshop programında 1 saat boyunca çalıştınız. İşiniz bittikten sonra uygulamayı “x” işaretinden yani çarpıdan kapattınız. İşte kapattığınızı zannediyorsunuz! Uygulamanın araçları arka planda çalışmaya devam ediyor. Uygulamanın araçları derken, adobe güncelleme işlemi gibi. Uygulamayı gerçekten kapatmak istiyorsanız, görev yöneticisinden işlemi sonlandır diyebilirsiniz.

Güç Tasarruf Modunu Kullanın

Bataryanızının durumunu iyileştiren bir diğer yöntem ise: Windows’un ve Mac’in sunduğu güç tasarruf modudur. Windows’ta bu özelliği kullanmak için: Başlat tuşuna basarak, güç seçenekleri yazın. Karşınıza gelen seçeneklerden güç tasarruf modunu seçin. Mac’ta enerji tasarruf modunu kullanmak için: Sistem Tercihleri’nin Enerji Tasarrufu bölümünde enerjiyle ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Güç tasarruf modu ile batarya ömrü uzatmak
Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Güç Tasarruf Modu

Bu modu kullanmadan önce amacını öğrenmeniz gerek. Güç tasarruf modu nasıl çalışıyor? Güç tasarruf modu: Sisteminizde bulunan bazı ayarları kısıyor. Örnek vermek gerekirse; Ekranı Kapat ve Uyku Moduna Geç sürelerini kısıyor. Aynı şekilde animasyonları kısıtlıyor.

Laptop Üreticinizin Batarya Bakım Araçalarını Kullanın

Laptop üreticisine bağlı olarak, pil ömrünü uzatmak için önerileri ile birlikte pilinizin sağlığı hakkında bir çok bilgi verebilen pil bakım araçları içerebilir veya sunabilirler. Örneğin, HP, Asus ve Lenovo, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak hem pil bakım panellerini hem de kendi yardımcı programlarını üretmişlerdir.

Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım?Abone Olmak için Tıklayınız

Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi

0
Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi Yaka Mikrofonu Nedir?
Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi Yaka Mikrofonu Nedir?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Yaka mikrofonları, diğer mikrofonlardan; şekli, boyutu ya da genel yapısı olsun, daha küçüktür. Sıklıkla duyduğumuz bir soru: Hangi mikrofonu satın almam gerekiyor? Rahatlık, küçük boyut, kişiye özel uyum ve genel nitelikleri: yaka mikrofonlarını özel kılan şeydir. Yaka mikrofonlarının faydalı olabileceği birçok başka alanlar vardır. Bugün, Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi Nedir? sorularına cevap veriyoruz.

Yaka Mikrofonunun Önemi ve Yararları

Öyleyse: Yaka mikrofon nedir? İlk olarak: yaka mikrofonlar, dinamik mikrofonlardır. Bu yüzden genel amaçlı kullanım için daha çok yönlü ve daha uygundurlar. Çekim yaptığınızda veya birisinin sesini kaydettiğinizde, videonuzun ses kalitesi kritik öneme sahiptir. Kameranızın yerleşik mikrofonunu veya bir telefonun mikrofonunu kullanmak iyi bir seçenek olmayabilir. Amacınız bir kişinin sesini yakalamak (Örneğin; kamuya açık konu

Yaka Mikrofonunun Önemi ve Yararları
Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi

şmalar, konuşma başlıkları, vb.) olduğunda, Yaka mikrofonu olarak da adlandırılan mikrofonu kullanabilirsiniz.

Mikrofonun bu özel yapısı, aşağıdaki uygulamalar ile en iyi şekilde kullanılır: DSLR’ler, televizyon, tiyatro, akıllı cihazlar, genel konuşma, haber spikerleri, spor ankrajları, röportajlar, ürün incelemeleri ve daha fazlası. Bunlardan herhangi birini yapmak yerine müzik klibi hazırlayacaksanız yaka mikrofonlar uygun değildir. Her alan için özel mikrofonlar vardır.

Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi: Yaka mikrofonları, ellerimizi serbest olarak kullanmamızı sağlar ve daha az dikkat çekecekleri için, sizi izleyecek kişilerin mikrofona dikkat etmeyeceklerinden, kendinizi biraz daha rahat hissetmenize yardımcı olabilirler.

Yaka mikrofonları iki parça ile gelir: Bir verici ve bir alıcı. Mikrofonu koymak için en iyi yer, göğüs ve boğaz arasındaki alanın etrafındadır.

Yaka Mikrofonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Mikrofon Seçimi

 • Yaka mikrofonları, tam bir cüzdan dostudur. Yani: Yaka mikrofonları, oldukça ucuzdur! Fiyatta çok geniş bir aralık yoktur (en azından diğer mikrofon türlerine kıyasla). Bununla birlikte; Bütçenizi biraz daha yükseltmeye karar verirseniz, kalitede büyük bir artış görürsünüz. Bundan dolayı daha yüksek fiyatlı bir model almanızı öneririz.
 • Kablolu veya kablosuz yaka mikrofonu ister misiniz? Kablosuz yaka mikrofonu ( BOYA BY- WM6 Kablosuz Yaka Mikrofonu Kutu Açılışı ) istiyorsanız, fiyatta çok büyük bir sıçrama var. Çoğu yaka mikrofonu üreticileri, kullanıcılarına hitap etmek için iki bağlantı türününü de sağladığından emin olduk.
 • Yaka mikrofonunu nereye bağladın? Kayıt kaynağınız nedir? Taşınabilir ses kaydedici mi? Akıllı telefon mu? Kamera? Henüz emin değil misin? Kayıt cihazınızdaki çıkışını kontrol ederek yaka mikrofonunuzu alın. Aksi taktirde aldığınız yaka mikrofonu uyumlu olmayabilir.
 • Yaka mikrofonunu satın aldıktan sonra frekans değerlerine bakın. Değerler -12 ila -6 dB arasında olmalıdır.
Yaka Mikrofonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Mikrofon Seçimi
Yaka Mikrofonu Nasıl Kullanılır? Yaka Mikrofonunun Önemi

Yaka Mikrofonunun Önemi ve Mikrofon Seçimi


Abone Olmak için Tıklayınız

Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Son zamanlarda dünyanın en çok kullanılan ve en sevilen aydınlatma aksesuarı olan softbox‘ın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklıyoruz. Bu makala sayesinde; softbox alırken aklınızdaki, Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir? sorularına cevap bulabilirsiniz.

Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Softbox, bir lamba gibi yapay bir ışık kaynağına uyacak şekilde tasarlanmış bir muhafazadır. Yansıtıcı iç kısmı ışık çıkışını yoğunlaştırır ve tek çıkış yolu olan ön difüzyon ekranı ile yansıtır. Bu; fotoğrafçılar ve video hazırlayanlar tarafından takdir edilen, bir pencereden akış bulmayı sağlayan daha yumuşak ışığı andıran bir ışık kalitesini yaratır.

Softbox Nedir? Softbox'ın Amacı
Softbox Nedir? Softbox’ın Amacı

Softbox Nasıl Çalışır?

Softbox’lar: Lambadan çıkan ışığı, kapalı bir alana hapsederek ve en az bir difüzyon materyali ile serbest bırakarak çalışır. Işık; yarı saydam kumaştan geçerken, çok düz ve yumuşak bir sonuç üreterek dağılır.

Softbox Nasıl Çalışır? Softbox'ın İçi
Softbox Nasıl Çalışır? Softbox Çalışma Düzeneği

Softbox Nasıl Kullanılır?

Softbox’ın kullanımı, ağırlıklı olarak iki kategoriye ayrılır: Ana ışık kaynağı olan Kontrast Işığı ve kontrastı azaltmak için ikincil ışık olarak kullanılır. Dolgu uygulamaları için herhangi bir ışık kaynağı stili kullanılabilmesine rağmen, dolgu için sert bir ışığın kullanılması kötü sonuç verir. Ancak softbox’lar dolgu ışığı için mükemmeldir çünkü sert gölgeler oluşturmazlar.

Aşağıda, doğrudan güneş ışığı (sert ışık) ve herhangi bir flaş ile dolgu ışığı olarak kullanılan bir softbox arasında bir karşılaştırma görüyoruz. Düz flaş çekimlerinde; flaş, kameranın hemen üstündedir, çünkü çoğu el kamerasının patlattığı flaş gibi. Güneş ışığında çekilen fotoğraf, yüzü yani cildi en kötü gösteren fotoğraf olmuştur. Doğrudan flaş, çene altında çirkin bir gölge yaratır ve cildi kötü şekilde modellemektedir. Softbox yardımı ile çekilen fotoğraf ise ortamının zorlu koşulları rağmen yüzü en iyi şekilde gösteren fotoğraftır.

Softbox Nasıl Kullanılır? Softbox Farkı Nedir?
Softbox Nasıl Kullanılır? Softbox Farkı Nedir?

Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları

Farklı boyutlardaki softbox’lar ve bunların etkili olabildikleri çeşitli mesafeler var. Aşağıdaki fotoğraf’ta, farklı boyuttaki softbox’ların aynı konuyu nasıl etkilediğini görüyoruz. Tüm çekimlerde softbox’ın konuya çok yakın olduğunu unutmayın. Bu fotoğraf, çeşitli boyutlar arasındaki performans farklılıklarını görmemize yardımcı oluyor.

Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları
Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları

Bu fotoğraf ne anlama geliyor? Işık kaynağı, fotoğrafla ilgili olarak ne kadar büyükse, ışık o kadar yumuşak olur. Yumuşak ışık kontrastı azaltır, cilt lekelerini gizler ve gölgelerin kenarlarını yumuşatır. Küçük ve büyük softbox’lar arasındaki bir diğer önemli fark, büyük softbox’ların tüm fotoğrafı ışıkla kaplamasıdır. Bu özellik, tam boy portre ya da düğün fotoğrafçılığı için vazgeçilmez bir özelliktir.

Kendinize hiç sordunuz mu, “Hangi softbox’ı satın almalıyım?” Eğer Help Mert’e güveniyorsanız; Ne çok küçük softbox alın nede büyük softbox alın. Orta boy softbox satın almanın avantajını göreceksiniz.

Çeşitli boyutlarda softbox’lar, ürün fotoğrafçılığı için de bir dizi farklı sonuç üretir. Bir şarap şişesini fotoğraflarken yansımanın büyüklüğünün ve kalitesinin nasıl değiştiğini göstermek için 5 farklı büyüklükteki softbox’ları kullanarak oluşturulan fotoğrafa bakalım.

Softbox Boyutları Nedir? Softbox Boyutları Arasındaki Farklar
Softbox Boyutları Nedir? Softbox Boyutları Arasındaki Farklar

Aşağıdaki karşılaştırma çekimleri, cam yüzeyindeki parlaklığın boyutunun softbox boyutuna göre nasıl değiştiğini göstermektedir. Bu beklenen bir sonuçtur. Büyük softbox; camı, daha kaliteli olarak gözüken daha pürüzsüz bir yüzeye sahip bir nesne olarak gösterir.

Softbox Boyutları Arasındaki Farklar Nelerdir? Softbox Boyutu Fotoğrafı Etkiler mi?
Softbox Boyutları Arasındaki Farklar Nelerdir? Softbox Boyutu Fotoğrafı Etkiler mi?

Aydınlatma stillerini seçmek büyük ölçüde kişisel tercih meselesidir, bu nedenle ürün fotoğrafçılığı ve düz fotoğrafçılık için her boyuttaki softbox kullanılabilir. Natürmort (Konusu, hareketsiz ya da cansız varlıklar olan resim) ve ürün çalışmalarında uzman olan çoğu fotoğrafçı, çok sayıda reflektöre ek olarak küçük, orta ve büyük softbox’lara sahiptir.

Hatırlatma: Bir ışık kaynağı nesneye ne kadar yakın olursa, ışık o kadar yumuşak olur ve ortaya çıkan yansıma o kadar büyük olur. Bununla birlikte, daha büyük softbox’lar, en sağdaki örnekte gösterildiği gibi, arzu ettiğiniz takdirde yüksek kaliteli şeffaf bir yansımayı korumanıza izin verir.

Softbox Işık Seçimi


Abone Olmak için Tıklayınız

6,616BeğenenlerBeğen
845TakipçilerTakip Et
227TakipçilerTakip Et
21,059AboneAbone Ol

Son Yazılar