AirTies Air 4920 İncelemesi | AirTies Air 4920 Ne İşe Yarar? | 2018

0
AirTies Air 4920 Ne İşe Yarar? AirTies Air 4920 Detaylı İnceleme - AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Ne İşe Yarar? AirTies Air 4920 Detaylı İnceleme - AirTies Air 4920 İncelemesi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Evet! En sonunda Airties Air 4920 aramızda… Geçen yaz Airties’in 802.11ac devrimi ile ismini duyurduğu Air 4920 hiç şüphe yok ki lanse edilen iddialı özellikleri ile bugüne kadar en çok merak edilen  cihazlar arasında yer alıyordu. AirTies Air 4920 İncelemesi yazımızda, AirTies Air 4920 hakkında bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

AirTies Air 4920 Nedir? Ne İşe Yarar? | AirTies Air 4920 İncelemesi

Öncelikle genel itibariyle AirTies Air 4920’yi biraz tanıyalım: Bu ürün, en basit ifade ile bir ağ genişletme cihazıdır. Yani evinize gelen interneti karşılayıp kullanıma açan bir modem değildir; onun yerine modeminize kablolu ya da kablosuz olarak bağlanıp, internet kullanımının sinyal kapsamını genişletmenizi ve daha uzak noktalara taşımanızı sağlamak için üretilmiş bir cihazdır.

Tabi ki kullanmakta olduğunuz modem ile “bağlantı kurduktan sonra” standart modem özelliklerinin birçoğunu da size sunacaktır. Ayrıca bu ürünün sahip olduğu yeni özellikleri onu standart bir ağ genişletici cihazın çok daha ötesine geçiriyor. Başta; Medya sunucu, AirPlay ve Set top box bağlantısı gibi fonksiyonları olmak üzere kablosuz iletişimde farklar yaratacak ciddi özelliklere sahip.

103×103 ve 41mm’lik Ölçüleri ile ancak avucunuzun içini doldurabilen bu cihazı şöyle bir tarttığınızda, onu boyutuna bakıp ta hafife almamanız konusunda ilk ciddi uyarısıyla da karşılaşmış oluyorsunuz. Bu minik boyutları ve beyaz rengi ile onu evinizin yada ofisinizin her hangi bir noktasında bırakıp varlığını unutmanız oldukça olası görünüyor.

Ürünün ön yüzünde 5GHz yayın ledi, 2.4 GHz yayın ledi, güç butonu ledi ve WPS tuşu yukarıdan aşağı doğru sıralanmış halde bulunuyor. Her iki yan tarafında da oyma AirTies logosundan başka bir şey olmayan cihazın arka kısmında ise; Audio girişi, USB 3.0 girişi, 2 adet Gigabit Ethernet girişi, power butonu, güç girişi ve reset yuvası yine yukarıdan aşağı doğru yerleştirilmiş bir halde bulunuyor.

AirTies Air 4920 Nedir? Ne İşe Yarar? AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Nedir? Ne İşe Yarar? AirTies Air 4920 İncelemesi

AirTies Air 4920 Öne Çıkan Özellikleri:

802.11a/b/g/n ve ac İletişimlerini destekleyen ürün, n standardında 300mbps hız sunarken 802.11ac standardında tam 1300mbps hız vadediyor. Bu özelliği sayesinde sadece yeni nesil cihazlarda değil aynı zamanda eski nesil cihazlarda da ciddi bir performans sözü veriyor. Ama burada ister istemez öne çıkan nokta tabi ki 802.11ac iletişiminde vadettiği üstün performans. Çünkü 802.11ac özelliği  yeni nesil mobil cihazların ve bilgisayarların çok daha yüksek hızlarda kablosuz veri aktarımı için olmazsa olmaz bir gereksinimi olarak kabul edilmiş durumda.

Ürün; aynı zamanda çift frekans çalışabilen bir cihaz, yani toplamda 1600mbps olarak belirlenmiş kablosuz iletişim hızını ifa etmeye gayret ederken hem 2.4GHz bandını hem de 5GHz bandını kullanabiliyor. 2.4GHz Bantta 802.11n protokolü ile 300mbps hız sunarken 5GHz bantta 802.11ac protokolü ile 1300mbps hız sunuyor.

Böylece bu ürün, bir taraftan 802.11ac özellikli yeni nesil cihazlarla çalışırken diğer taraftan da eski nesil cihazlarla birlikte de kullanılabiliyor.

Medya Sunucu Özelliği

Medya sunucu özelliği sayesinde harici hard diskinizde bulunan resim, müzik ya da video gibi multi medya dosyalarınızı açık bir bilgisayara ihtiyaç duymaksızın televizyonunuzdan kablosuz olarak  izleyebilirsiniz. Ancak bunun için televizyonunuzun smart tv özelliğine sahip olması gerekiyor. Yine aynı şekilde akıllı cihazlarınızdan ya da bilgisayarınızdan bu hard diskler içerisindeki multi medya dosyaları kablosuz olarak oynatabiliyorsunuz.

Ayrıca ürünün üzerinde bulunan USB3.0 portu sayesinde başta yazıcılar olmak üzere kablosuz özelliği olmayan cihazlarınıza wireless özelliği kazandırabiliyorsunuz. Böylece ağınızda bulunan tüm kullanıcılar bu cihazları ortak bir şekilde kablosuz olarak kullanabiliyorlar.

AirTies Air 4920 Özellikleri Nedir? AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Özellikleri Nedir? AirTies Air 4920 İncelemesi

Bize göre 4920’nin en ilgi çekici özelliği AirPlay Audio (ses) desteği. Bu özellik sayesinde AirTies 4920’nin arkasında bulunan audio girişi üzerinden kendisine bağlanan hoparlörlere AirPlay özelliği kazandırabiliyor. Böylece AirPlay özellikli Apple cihazlarından istediğiniz müziği tek bir tuşa basarak kablosuz olarak hoparlörlere aktarabiliyorsunuz. Apple’ın geliştirdiği bu AirPlay teknolojisinin wireless aktarımdaki meşhur performansını göz önüne alırsanız tadı damağınızda kalacak bir müzik keyfi deneyimlemeniz kesin gibi görünüyor.

AirTies Air 4920’nin Kurulumu

AirTies Air 4920’nin kurulumu ise oldukça basit: Artık hemen hemen tüm modemlerde standart olarak bulunan WPS özelliği sayesinde son derece hızlı  bir şekilde cihazınızın kurulumunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken modemin üzerindeki WPS tuşuna ve Air 4920’nin üzerindeki WPS tuşuna sadece bir kez basmak. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde sizden ne şifre istiyor ne de herhangi bir güvenlik kalibrasyonu. O anda kullanıma hazır hale geliyor.

AirTies Air 4920 Performans Testi

Şimdide sıra minicik cüssesine bakmadan bir dünya işi görmeye talip olan 4920’nin performans testinin sonuçlarını açıklamaya geldi: Testimizde tabiri caizse en son söyleyeceğimiz kelimeyi en başta söylemek istiyoruz, yani ilk olarak internet bağlantı hızından ziyade çok daha zorlu bir görevdeki yeteneğine yani wireless data aktarım performansına bakıyoruz.

Bu kapsamda cihazımızı önce 2.4GHz bağlantıda daha sonra 5GHz bağlantıda en son olarak da Ethernet bağlantısında test ettik. Ürünün üzerinde USB3.0 portuna bağlı, USB Disk içerisinde bulunan 652MB boyutundaki multi medya dosyamızı PC üzerinde okutup yazarak Download – Upload yeteneğini net bir şekilde öğrenmiş olduk.

AirTies Air 4920 Performans Testi - AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Performans Testi – AirTies Air 4920 İncelemesi

Yukarıdaki grafikten de anlayacağınız üzere, AirTies 4920 cüssesinden çok ama çok büyük işler başarıyor. Megabit cinsinden ölçtüğümüz değerler göz önüne alındığında kendisinden kat be kat büyük ağabeylerine rahatlıkla kafa tutabildiği ortada. Hele ki bu testin sonucunda ortaya çıkan yüksek değerlerin 7200RPM disk yerine USB Stick Memory ile yapıldığı düşünülürse ağabeylerini ve diğer rakiplerinin 4920’den korkmakta ne kadar haklı olduğu da ortaya çıkmış olur.

Aktarım grafiklerindeki dalga istikrarlarına baktığımızda ise son derece yeterli olduklarını görüyoruz. Ancak testimiz esnasında az da olsa aktarım frekansının birkaç saniyeliğine durduğu anların olduğunu da ifade etmemiz gerekiyor.

AirTies Air 4920 AirPlay Performansı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi AirTies Air 4920’nin en ilgi çekici özelliği AirPlay müzik desteği sunması. Bizde bu yüzden hemen bir ses sistemi kapıp Air 4920’nin arka kısmında bulunan ses çıkışına bağlıyoruz.

Bizim bağladığımız sistemde iki adet hoparlör ve bir adet de boofer bulunuyor ancak cihaz bu konuda herhangi bir kısıtlama getirmiyor. AirPlay destekli cihazınızdan Air 4920’ye kablosuz olarak müzik aktarabilmeniz için müzik ekranındaki AirPlay logosuna tıklamanız gerekiyor.

Sonrasında ekranın alt kısmında belirecek AirPlay cihazları listesinden Airties Air 4920’nin üzerine gelip bir kez de ona tıklıyorsunuz. Hepsi bu kadar basit. Müziğin AirPlay kalitesine gelirsek: Gerçekten kaliteli ve tatmin edici bir ses. Sizi gülümsetmeye fazlasıyla yetiyor. Ayrıca Air 4920 sadece müzik dosyalarını değil youtube gibi video kaynaklarından gelen müzik kliplerinide yorumlayıp çalabiliyor.

AirTies Air 4920 AirPlay Performans Testi AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 AirPlay Performans Testi AirTies Air 4920 İncelemesi

AirTies Air 4920 Alan Genişletme Performansı

AirTies Air 4920, bu küçük boyutunda taşıdığı dev yeteneklerle bizi fazlasıyla şaşırttığı için onun asıl fonksiyonu olan yani üretilme sebebi olan alan genişletici özelliğini bile neredeyse unutuyorduk.

Air 4920, basit ve hızlı bir şekilde kurulduktan sonra size kalan tek şey onu yerleştireceğiniz noktayı seçmek. İşte bizde bu noktayı seçerken Air 4920’yi olabildiğince zorlamaya çalıştık ve Air 4920’yi modemimizden yaklaşık olarak 20 metre uzağa koyduk.

Sonra evimizin bir alt katına komşumuza geçip bağlanmayı denedik. Sonuç yine aynıydı… Air 4920, küçük ayaklarıyla büyük adımlar atmaya devam ediyordu. Aşağıdaki görüntüde “Mert Fiber 5GHZ” isimli ağ, Air 4920’nin 5GHz bandında genişletmiş olduğu ağdır. Air 4920 öncesinde bahsettiğimiz uç noktadan en ufak bir sinyal almayan akıllı telefonumuz Air 4920 ağ genişletme işine başladıktan sonra bahsettiğimiz “Mert Fiber 5GHZ” isimli ağın sinyalini tam kapasite ile almaya başardı.

AirTies Air 4920 Alan Genişletme Performansı - AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Alan Genişletme Performansı – AirTies Air 4920 İncelemesi

AirTies Air 4920 Wireless Performansı

Ne zaman bir modem, router ya da alan genişletici gibi bir wireless ürün incelesek hep aynı şeyi söylüyoruz: Bu tarz ürünlerde en önemli şey dalga istikrarıdır. Yani wireless cihazınızın o an içerisinde olduğu atmosferde bulunan elektronik dalga kirliliğine karşı ne kadar dirençli olduğudur.

Cihazın bu performansı, büyük ebatlı aktarım dosyalarını bir kenara bırakırsak kendisini en çok video oynatımında gösterir. Yani ortalama aktarım değerlerinin yüksekliliği kadar bu dalgaların gösterdiği istikrar da hayati bir önem taşır.

Biz de testimiz esnasında yapmış olduğumuz aktarımlara ait dalga istikrarlarını aşağıda sizinle paylaşacağız  ama öncesinde pratikteki sonucun ne kadar başarılı olduğunu görmek için video performansına bakmamız gerekiyordu:

AirTies Air 4920 Wireless Performansı - AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Wireless Performansı – AirTies Air 4920 İncelemesi

Wireless aktarım performansını ölçerken kullanmış olduğumuz dosya, 652MB boyutunda MP4 formatındaki 1080P bir filmi içeriyor. Filmi bilgisayar üzerinden oynatabilmek için Ağ bağlantılarımdan Air 4920 NAS diskinin içerisine girdikten sonra filmin üzerine gelip, üzerine tıklayarak oynatmaya başlıyoruz.

10-15 Saniyelik bir okuma süresinden sonra, Windows 10 Filmler ve TV yazılımı aracılığıyla filmimiz açıldı. Testimiz esnasında herhangi bir duraklama, piksel erimesi yada kare atlaması tespit edilmedi. Yani minik kahramanımız bu zorlu testten de yüzünün akıyla çıkmayı başardı.

AirTies Air 4920 Dosya Paylaşım Testi

Testi gerçekleştirmek için ağ üzerinden dosya transferi yaptım. (İki Bilgisayar Arasında Hızlı Dosya Aktarımı) Masaüstü bilgisayarımda bulunan 40Gb’lik .RAR dosyasını laptopuma 802.11ac 5GHZ ile bağlanarak dosyayı 1Gbps hızında kayıpsız bir şekilde hızlıca alabilmeyi başardı.

Masaüstü bilgisayarım Air 4920’ye Ethernet üzerinden bağlı. Laptopum ise 5GHZ bandından 1000Mbps hızda kablosuz şekilde dosyayı alabildi.

AirTies Air 4920 Dosya Paylaşım Testi - AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Dosya Paylaşım Testi – AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Kablosuz Dosya Aktarım Testi - AirTies Air 4920 İncelemesi
AirTies Air 4920 Dosya Aktarım Testi – AirTies Air 4920 İncelemesi

AirTies Air 4920 Kutu Açılışı

AirTies Air 4920 İnceleme Videosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here