En İyi Domain Sorgulama Aracı

0
Turhost.com Hosting, Bulut Sunucu, Kiralık Sunucu, Domain, SSL Hizmetleri

Bir web sitesi sahibi olmak isteyenlerin başlangıçta en sık karşılaştığı terimlerden biri domain yani alan adıdır. Domain; web sitelerini ziyaret etmek için kullandığımız helpmert.com gibi adreslere denir.

Web sitelerinin ayrılmaz parçası olan domainler, web siteniz için seçtiğiniz adın ve .com gibi bir uzantının birleşiminden oluşur.

Aslında bir adresten çok daha fazlası olan domain, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve markalaşma için de son derece önemlidir. Bu nedenle domain seçerken sitenizle ilgili anahtar kelime kombinasyonlarını bulmaya çalışmanız, hatırlanması, telaffuzu ve yazılışı kolay kelimelere ağırlık vermeniz önerilir. İyi bir domain web sitenizin amacını yansıtmalı ve mümkün olduğunca kısa olmalıdır.

Web siteniz için birkaç tane alternatif alan adı belirledikten sonra yapmanız gereken, bunların daha önce başkaları tarafından kaydedilip edilmediğini bulmaktır. Bu da domain sorgulama denen bir işlemle saniyeler içerisinde öğrenilebilir.

Klasik bir domain sorgulama aracı hayalinizdeki site adını yazabileceğiniz bir alanı ve yanında sorgula yazan bir butonu içerir. Basit ve hızlı bir örnek vermek gerekirse domainsorgulama.org adresini inceleyebilirsiniz.

Farklı seçenekleri filtreleyerek arama yapılmasını sağlayan ve kullanıcıların seçtikleri alan adının sosyal medya hesapları açısından uygunluğunu kontrol eden çok daha işlevsel domain sorgulama araçları da mevcuttur. Örnek olarak domain, hosting ve sunucu hizmetlerinde ön plana çıkan firmalardan biri olan Wall Hosting’in domain sorgulama aracına göz atabiliriz:

Wallhosting.com Hosting, Bulut Sunucu, Kiralık Sunucu, Domain, SSL Hizmetleri

Sorgula butonuna basmadan önce aramaya dahil etmek istediğiniz uzantıları seçme olanağı sunan bu araçla; popüler uzantıların ya da kampanya dahilinde olan indirimli uzantıların listelenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Araçtaki Popüler Domain seçeneğini işaretlediğinizde alan adının; en çok kullanılan 5 domain uzantısı olan .com, .com.tr, .net, .org, ve .site için müsaitliğini kontrol edebilirsiniz.

Hedef kitleniz Türkiyede’yse ya da ülkemize olan sevginizin sitenizin adresinden anlaşılmasını istiyorsanız .tr Uzantılı Domain seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Tüm uzantılar seçeneği 48 adet uzantıya göre sorgulama yapmak için tasarlanmış. Bu uzantılardan sorguya dahil olmasını istemedikleriniz varsa altta açılan mavi kutuları tıklayarak gri yapıyorsunuz.

Wall Hosting’in sorgulama aracının en önemli avantajlarından biri; kaydetmek istediğinizi alan adının sosyal medya hesapları için de müsait olup olmadığını göstermesi. Böylece Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook için tek tek kontrol etmek yerine, zaman kaybetmeden listenin en altından alan adınızın hangi sosyal medya platformunda henüz alınmamış olduğunu anlayabilirsiniz.

Sorgulama sonucunda bir sosyal medya kutucuğunun yeşil görünmesi, alan adınızın o mecrada daha önce hiç bir kullanıcı tarafından kayıt edilmemiş olduğu anlamına geliyor. Sosyal medya ikonlarının gri görünmesinin ise iki anlamı var; ya müsait değil ya da 15 karakterden uzun bir domain sorguladınız, çünkü sosyal medya platformlarında 15 karakterden uzun olan kullanıcı adlarına izin verilmiyor.

İçinde ç, ı, ü, ğ, ö, ş bulunan bir alan adı kaydetmek istiyorsanız sorgulama çubuğundaki Türkçe Domain seçeneğini tıklamanız yeterli.

Wallhosting.com’da Domain > Domain Sorgulama sekmelerinden açılan bu sayfada sorgulama yapıldığında karşılarında + Kayıt ya da Transfer yazan seçenekler listeleniyor. +KAYIT butonu alan adının henüz hiç kimse tarafından alınmadığını gösteriyor. TRANSFER butonu ise alan adının daha önce başka biri tarafından kaydedildiği anlamına geliyor.

Müsait olmayan alan adlarının kullanım süresinin ne zaman biteceğini gösteren WHOIS bilgilerine tek tıkla ulaşmanız da bu araçla mümkün.

Ayrıca çoğu alan adı uzantısı için gerekmese de bazı alan adları için hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini tek tıkla öğrenebiliyorsunuz.

Sonuç

Bir domain sorgulama aracını web siteniz için isim ararken, markanızın adına karar verirken ya da sadece hayal kurarken kullanabilirsiniz. Sonuçları filtrelemek için fazlaca seçenek sunan, sosyal medya hesaplarını da uygunluk için tarayan ve hızlı olan araçları tercih etmeniz çok daha işlevsel ve eğlenceli olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here