ASUS ROG Strix SCAR III Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

0

Merhaba sevgili Help Mert takipçileri! “ASUS ROG Strix SCAR III G531GW” incelememizde; ASUS’un tasarımı ve özellikleri ile dikkat çeken yeni oyuncu bilgisayarı modelini inceleyeceğiz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan detaylı incelememize geçiş yapalım.

ASUS ROG Strix SCAR III G531GW Tasarım Detayları

ASUS ROG Strix SCAR III G531GW, daha çok oyuncu kesimi hedeflediğini gösteren pek çok tasarım detayına sahip. Dizüstü bilgisayarın gövdesinde kullanılan alüminyum alaşımlı metal malzeme, ürünün kaliteli olduğuna dair güven veriyor. BMW Designworks Group işbirliğiyle tasarlanan Strix SCAR III’ün gövdesine verilen karbon hissiyatlı doku ise bilgisayara kolayca hakim olmanızı sağlıyor.

ROG Strix SCAR III‘ün kasasının altında, toplam üç kenarına Aura RGB LED aydınlatma konumlandırılmış. Buradaki RGB renk paleti toplam 12 efekt ile zenginleştirilirken, cihazın klavyesi ve Aura Sync destekli diğer çevre birimleriyle senkronize bir görsel şölen sunuyor. Ürünün arka tarafında ise metal arka kapak dikkatimizi çekiyor. Fırçalanmış dokudaki kapak sağlamlık hissi verirken, köşeye konumlandırılan ve RGB aydınlatmaya sahip olan Republic of Gamers logosu gözlerden kaçmıyor.

Ürünün arka kısmına konumlanan soğutma sistemi de önemli sayılabilecek detaylar arasında yer alıyor. Bu tür güçlü oyuncu bilgisayarlarında en çok şikayet edilen konulardan birisi de ısınma sorunu. ROG tasarımcıları, genel tasarımı bu sorunu göz önünde tutarak oluşturmuş. Ekran altında özel bir soğutma kanalı oluşturan tasarımcılar, böylece bilgisayardan çıkan tozu ve ısıyı doğrudan arka kısımdaki ikili N-Blade fanlara iletebiliyor.

Bu bölümde son olarak ASUS’un güvenlik tarafındaki farklı ve yenilikçi çözümlerinden de bahsetmesek olmaz. “Key Stone” adlı yeni bir teknoloji geliştiren ASUS, kullanıcılara gövdeye fiziksel olarak takılabilen manyetik bir anahtar sunuyor. NFC özellikli bu anahtar cihaza takıldığında Shadow Drive depolama alanı dahil olmak üzere kullanıcının şifrelenmiş kişisel verilerine erişime olanak sağlıyor. Ayrıca Key Stone’lar taşınabilir bir yapıda olduğu için farklı bir cihazda kendi oyun ayarlarınızı kolayca uygulayabiliyorsunuz.

ASUS ROG Strix SCAR III G531GW Ekran Detayları

ASUS ROG Strix SCAR III, 15.6 inç ve 17.3 inç olmak üzere iki versiyona sahip. Elimizdeki inceleme ürününde ise 15.6 inç boyutunda Full HD IPS ekran bulunuyor. Bu panelin sunduğu 170 derece görüş açısı, 144Hz yenileme hızı ve 3ms gecikme süresi, dizüstü bilgisayarın bir oyuncu bilgisayarı olduğunu gösterir nitelikte. Bu değerler kullanıcıya, özellikle FPS oyunlarında çabuk tepki ve net bir oyun deneyimi sunuyor.

ASUS ROG Strix SCAR III G531GW Donanım Detayları

İşlemci anlamında 9. nesil Intel Core i serisi ile gelen ROG Strix SCAR; sırasıyla i5-9300H, i7-9750H ve i9-9880H gibi güçlü işlemcilere shepahip. Test bilgisayarımızda bulunan işlemci ise Intel Core i7-9750H. 6 çekirdek ve 12 izleği bulunan işlemci, 2.60 GHz temel frekansı haricinde 4.50 GHz’e kadar da turbo frekansı sunuyor.

16 GB DDR4 2666MHz yüksek frekanslı RAM’a sahip olan oyuncu bilgisayarının belleği, çift slot desteği sayesinde 32 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Depolama tarafında ise 1 TB kapasiteli, 5400 RPM hızında çalışan bir Barracuda SSHD görüyoruz. Ancak 256 GB kapasiteli NVMe PCI-E M.2 SSD yüksek hız anlamında yardıma koşuyor. M.2 depolama tarafında da çift slot desteği mevcut ve 2×1 TB’a kadar NVMe PCI-E SSD takabiliyorsunuz.

Ekran kartı alanına geçtiğimizde ise ASUS ROG Strix SCAR III‘ün güncel ve güçlü seçenekler sunduğunu görüyoruz. NVIDIA GeForce GTX 1650, GTX 1660Ti, RTX 2060 ve RTX 2070 seçeneklerini sunan laptop, bu noktada da gücünü ispatlıyor. Test sistemimizde kullanılan ekran kartı modeli ise GeForce RTX 2070 olmuş. 8 GB GDDR6 bellek kullanan ekran kartı, üründe bulunan işlemci ile sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Yine oyun deneyimi bakımından bu ikilinin akıcı bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz.

Bu tarz güçlü bilgisayarlarda batarya da önemli bir unsur olarak görülüyor. ASUS ROG Strix SCAR III‘ün gövdesinin altında 4 hücreli ve 66Wh kapasiteli bir batarya konumlandırılmış. Kutu içeriğinden çıkan 20V/14A şarj cihazı ise 280W güç çekebiliyor.

Bağlantı tarafında 1x USB 3.1 Type-C Gen2, 3x USB 3.1 Type-C Gen1, 1x HDMI 2.0 ve 1x DisplayPort 1.4 desteği yeterli geliyor. Ürünün diğer donanım detaylarında ise Intel 802.11ac 2×2 Gigabit dahili Wi-Fi modem, Bluetooth 5.0 ve 2x 3.5W Smart AMP hoparlör bulunuyor.

Sonuç & Değerlendirme

İncelememizi genel olarak toparlamak gerekirse; oyuncu bilgisayarı muadillerine göre tasarım ve genel donanım detaylarıyla ön plana çıkıyor. 144Hz yenileme hızı ve 3ms gecikme süresine sahip IPS ekran, NVIDIA GeForce RTX 2070 ekran kartı ve geniş kapasiteli NVMe M.2 SSD desteği özellikle dikkat çeken donanım detayları arasında. Sonuç olarak ASUS ROG Strix SCAR III, bir oyuncu bilgisayarında olması gereken pek çok şeyi sağlamayı başarıyor.

ASUS ROG Strix SCAR III G731GW Kutu Açılışı Videosu

17.3″ versiyonlu G731GW modeline sahip olan ASUS ROG Strix SCAR III oyuncu bilgisayarının kutu açılışını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

ASUS ROG Strix SCAR III G731GW İnceleme Videosu

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here