Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi

2
Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?
Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Kırılmış veya çatlamış bir ekran, dizüstü bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilir. Çoğu dizüstü bilgisayar için ekran değişimi, 150-500 TL arasında bir paranızı ve ekranı değiştirmek için bir saatinizi alır. Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır? yazımızda: Ekranı kırık dizüstü bilgisayarınızın ekranını nasıl değiştirileceğine değindik.

Kırık ya da çok fazla sayıda patlamış piksel varsa dizüstü bilgisayarınızın ekranını değiştirmeniz sizin için iyi olacaktır. Doğru araçlarla, biraz teknik bilgi birikimi ve biraz sabır ile hasarlı bir ekranı değiştirebilirsiniz.

Not: Dizüstü bilgisayarınızın markası ve modeline bağlı olarak, dahili donanım ve belirli adımlar değişebilir. Ancak genel süreç aynı olmalıdır.

Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır? | Laptop Ekranı Nasıl Değiştirilir?
Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Laptop Ekranını Değiştirmeden Önce Yapılması Gerekenler

Laptop ekranını değiştirmeden önce, ekranın gerçekten değiştirilmesi gerektiğinden emin olun. Örneğin, anakartta ki grafik kartı bozulmuşsa ekrana görüntü gelmeyebilir. Ekranı değiştirirken zamanınızı boşa harcıyor olabilirsiniz. Ek olarak; dizüstü bilgisayar yakın zamanda düşürüldüyse veya başka bir şekilde fiziksel olarak zarar görmüşse, hemen ekranı değiştirmek yerine diğer parçaları da kontrol etmelisiniz.

Grafik kartının çalıştığından emin olmak için; standart bir VGA kablosuyla veya bir HDMI kablosuyla dizüstü bilgisayarınızı, bir monitöre veya televizyona bağlayabilirsiniz. Laptop ekranı başaralı bir şekilde monitöre veya televizyona aktarıldıysa, grafik kartınız muhtemelen iyi ve ekran hatalıdır. Bazı dizüstü bilgisayarların harici ekran çıkışını etkinleştirmek için dizüstü bilgisayarın belirli işlev tuşlarına basmanızı gerektirdiğini unutmayın. Bunu yapıyorsanız ve hala ekran yansımıyorsa, grafik kartınız büyük olasılıkla bozulmuştur.

Bu testi Bilgisayarı Televizyona Bağlama ve Görüntü Düzeltme yazımızı okuyarak yapabilirsiniz.

Kablolu ve Kablosuz bağlantı ile bilgisayarı televizyona bağlamak
Bilgisayarı Televizyona Bağlamak | Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Laptop Ekranı Satın Almak

Yukarıda bahsettiğimiz önemli testi yaptıktan sonra, alışveriş sitelerinden bilgisayarınız ile uyumlu ekran satın alabilirsiniz:

Laptop ekranı bulmak genellikle kolaydır ve garantinin istediği çılgın fiyatları ödemenize gerek kalmayabilir. Sadece yapmanız gereken: Dizüstü bilgisayar model numaranızı öğrenerek Amazon, Aliexpress, Sahibinden veya Google’dan arama yapmak. Çoğu normal ekranın 150 ila 500 TL arasında olabileceğini göreceksiniz.

Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır? Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapmalıyım?
Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapmalıyım? | Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Laptop ekranını satın almadan önce; çoğu satıcı, ekranın arkasındaki video kablosunun özelliklerini ve yerleşimini mevcut ekranınıza karşılaştırmak için sizi uyarır. Bu, siparişi vermeden önce laptop çerçevesini açmak için bir başka nedendir. Ancak eğer satıcı ekranın tam olarak sizin dizüstü bilgisayar modeliniz ile uyumlu olduğunu söylüyorsa sorun olmayacaktır.

Laptop Ekranı Kırıldı Ne Yapacağım? | Laptop Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Başlamadan önce uygun araçlara sahip olduğunuzdan emin olun:

  • Düz çalışma alanı: Dizüstü bilgisayarınızın içini açmadan önce düz bir masa veya yer ayarlayın. Çalışmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Küçük başlı manyetik tornavida: Bir tornavida setiniz yoksa bu işe kesinlikle girişmeyin. Özellikle manyetik olması önemli nedeni ise: Dizüstü bilgisayarınızda birçok küçük vidalar bulunmaktadır. Vidayı açtıktan sonra vidanın kaybolması sizin için iyi olmayacaktır. Manyetik kafa tornavida yoksa, vidayı tutması için yeterince büyük bir mıknatıs bulmaya çalışın. Bu, vidaların kafaya yapışmasına yardımcı olur ve vidaları yerinden oynatmadan çıkarması ve değiştirmesi çok daha kolay hale gelir.
  • Plastik macun bıçağı veya başka bir ince nesne: Bu, ekran çerçevesini kasadan ayırmaya yardımcı olmak için isteğe bağlıdır. Parmak tırnaklarınızı da kullanabilirsiniz.
  • Küçük kase veya başka kap: Küçük vidaları kaybetmemek içindir. Birden fazla kap kullanırsanız sizin için iyi olacaktır.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra, laptop ekranını değiştirmek için YouTube’a bilgisayarınızın modelini girdikten sonra yanına screen yazarak ya da ekran değişimi yazarak dizüstü bilgisayarınızın ekran sökümünü öğrenerek laptop ekran değişimini yapabilirsiniz.


Abone Olmak için Tıklayınız

2 YORUMLAR

  1. Bende bir laptop var idi ekrani kirikti sag tarafinda bir kisim yere goruntu gitmiyor idi baska bir monitore bagladim aksam oynadim sabah kaltik baktim o monitor de sag taraftan gitmis ekranin bir kismi gorunuyor ama bu denk mi gelme bir monitorde daha test edeyim mi sizce

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here