ASUS ZenBook Pro Duo ve ZenBook Duo Karşı Karşıya!

0
bsh

Günümüzde laptop modelleri yüksek performansın yanı sıra yenilikçi özellikleriyle de dikkat çekiyor. ASUS ZenBook Pro Duo taşınabilir bilgisayar modeli, bunlardan biri olarak öne çıkıyor. İki ekranlı yapısıyla dikkat çeken ZenBook Pro Duo, üst seviye özelliklere sahip. ASUS ZenBook Pro 15 ise touchpad kısmında yer alan küçük ekran ile benzer bir  özelliği kullanıcılara sunuyor. Karşılaştırma yazımızda bu iki kullanışlı laptop modelinin detaylarına yakından bakacağız.

Tasarım

ASUS ZenBook Pro Duo, çift ekranlı yapıya sahip olmasına rağmen boyutsal olarak herhangi bir dezavantaj barındırmıyor. Yalnızca 2.5 kg ağırlığında olan taşınabilir bilgisayar, boyutsal olarak da boyutundaki rakipleriyle aynı ölçülere sahip. Cihazın minimal ölçüleri konusunda dört kenardan süper ince çerçevelerin de payı büyük. Tamamı alüminyum bir gövdeye sahip olan ZenBook Pro Duo, bu sayede oldukça şık bir görünüme bürünüyor. Ayrıca laptopun kapağını kaldırdığımızda işlevsiz hiçbir yerin olmadığı görülüyor. Böylece çok fazla özellik olmasına rağmen tasarım konusunda şıklık bozulmuyor.

ASUS ZenBook Pro Duo’nun kullanıcı dostu menteşe tasarımı, gövde kısmını yukarıya doğru kaldırarak kullanım kolaylığı yaratıyor. Laptopun alt kasa tasarımı ise işlevsellikten ödün vermiyor. Kasanın üst kısmına konumlandırılan 4K çözünürlükteki ScreenPad Plus ekran, çoklu işlemler için ikinci bir pencere açıyor. ScreenPlus ekran, tıpkı ana ekran gibi dokunmatik yapıya sahip olduğu için kalemle bile rahatça kullanılıyor. Bu bölgenin hemen altına klavye konumlandırılırken, klavyenin yanındaki dokunmatik bölge ise touchpad ve sayısal klavye olarak kullanılabiliyor.

ASUS ZenBook Pro 15 ise Duo versiyona göre biraz daha kırpılmış bir tasarım barındırıyor. Fırçalanmış metal görünümlü yekpare alüminyum gövdeye sahip olan ZenBook Pro, sadece 1.88 kg ağırlık ile hafif bir görüntü çiziyor. Öte yandan laptopun genel tasarımına baktığımızda daha klasik bir anlayış benimsediğini söylemek mümkün.

Cihazın her iki kenarındaki altın sarısı detaylar dikkat çekerken, kapağı kaldırdığımızda ise dikkat çeken ilk şey ScreenPad oluyor. ZenBook Pro’nun touchpad kısmı, aynı zamanda mini bir ekran olarak da kullanılabiliyor. Böylece önemli bir proje üzerinde çalışırken hesap makinesi, müzik çalar ve Office uygulamaları gibi desteklenen uygulamaları touchpad’deki ekrana alabiliyorsunuz.  Bunun yanı sıra sağ alt köşeye konumlandırılan parmak izi okuyucu da güvenlik anlamında ASUS ZenBook Pro 15’in önemli bir artısı oluyor.

Ekran

2 cihazın ekran tarafı aynı boyutlara sahip olmasına rağmen hem panel özellikleri, hem de çözünürlük bakımından farklılıklar barındırıyor. Hem ASUS ZenBook Pro Duo, hem de ZenBook Pro 15 modeli 15.6 inç boyutunda bir ekrana sahip. ZenBook Pro Duo’daki ekran ise tahmin edilebileceği üzere rakibinden bir adım önde özellikler sunuyor. 4K OLED ekrana sahip olan ASUS ZenBook Pro Duo, dokunmatik yapısı sayesinde büyük bir kullanım kolaylığı sunuyor. OLED HDR olmasının avantajlarını barındıran panel, %100 DCI-P3 ve %133 sRGB renk paleti sayesinde LCD panele göre oldukça gerçekçi görüntüler yansıtıyor. Üstelik 14 inç boyutundaki ScreenPad Plus ikinci ekran da 4K çözünürlüklü IPS olduğu için ana ekrana göre herhangi bir görüntü kaybı yaşatmıyor.

ASUS ZenBook Pro 15 ise ülkemizde satılan versiyonunda Full HD LCD bir ekran barındırıyor. Renk doğruluğu bakımından Pantone doğrulaması alan ürün, her ne kadar rakibi kadar özellik sunmasa da günün sonunda kullanıcısına kaliteli bir görüntü sunuyor. %100 DCI-P3 ve %132 sRGB renk paleti de ZenBook Pro 15’in dikkat çekici ekran özellikleri arasında yer alıyor.

Donanım

ASUS ZenBook Pro Duo, gövdesinin içerisinde Intel Core i7-9750H işlemciye ev sahipliği yapıyor. 6 çekirdek ve 12 iş parçacığına sahip işlemci, 2.6 Ghz (temel) ve 4.5 GHz (Turbo) frekansıyla etkili bir performans sunuyor. Grafik tarafında NVIDIA’nın yeni nesil ekran kartlarından GeForce RTX 2060 6 GB’ı kullanan laptop, Ray Tracing teknolojisini arkasına alarak oldukça güçlü bir oyun performansı vadediyor.

ASUS ZenBook Pro 15 ise 8. nesil Intel işlemcilerinden Core i7-8750H’ı tercih ediyor. ZenBook Pro Duo’ya göre 1 nesil eski bir işlemci kullanan laptop, 6 çekirdek ve 12 iş parçacığını koruyor. Ancak hız bakımından 2.2 GHz (temel) ve 4.1 GHz (Turbo) frekansları ile rakibinin gerisinde kalıyor. Grafik alanında ise NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB, günlük işlemler için oldukça yeterli bir performans sergilerken oyun tarafında ise ortalama performans vermeyi başarıyor.

RAM konusuna geçtiğimizde her 2 cihazın da 16 GB tek kanal RAM tercih ettiğini görüyoruz. Ancak işler frekans tarafında biraz değişiyor. ASUS ZenBook Pro 15 2400MHz frekans saat hızına sahipken ZenBook Pro Duo ise 2666MHz ise daha yüksek frekans değeri sunuyor. Donanım tarafında son olarak depolama tarafına değinmeden olmaz. Her 2 laptop, 512 GB kapasiteli PCIe SSD ile yüksek hızlarda veri aktarımına ulaşıyor.

Yine her iki cihazda da bulunan 71Wh kapasiteli polimer batarya, uzun süreli kullanım ömrü sunmak için hazırda bekliyor. Harman Kardon imzalı hoparlör sistemi de cihazların dikkat çeken donanım özellikleri arasında yer alıyor.

Bağlantı

Karşılaştırmanın bağlantı tarafında yer yer önemli eksiklikler olsa da modern teknolojilerin bulunması göze çarpıyor. Öncelikle her iki laptop modeli de ince bir yapıya sahip olduğu için herhangi bir Ethernet girişinin bulunmadığını belirtelim. Bu desteğin yer almaması, özellikle kablolu bağlantı kurmak isteyenler için büyük bir dezavantaj olabilir. HDMI, ses jakı ve 2 adet USB 3.1 Gen 2 girişi iki laptopta da ortak bağlantı ögeleri olarak bulunuyor. Bunların haricinde ASUS ZenBook Pro Duo’da tek USB-C Thunderbolt 3.0 girişi bulunurken, ZenBook Pro 15 modelinde ise iki adet USB-C ve bir SD kart girişine yer verilmiş.

Ethernet girişi olmadığı için yalnızca kablosuz bağlantı desteği bulunan ZenBook Pro Duo’da WiFi 6 desteği dikkat çekiyor. Bununla beraber 802.11ax desteğine kavuşan laptopun aksine ZenBook Pro 15 ise 802.11ac protokolünü destekliyor. Her iki laptop modelinin de üst seviye bağlantı hızlarına ulaşabildiğini belirtelim.

Genel Değerlendirme ve Sonuç

Karşılaştırmayı genel olarak toparlayacak olursak; tüm alanlarda ASUS ZenBook Pro Duo modeli rakibinin bir adım ötesinde görünüyor. 4K OLED ekran ile başarılı görüntü performansına imza atan ürün, performans tarafında GeForce RTX 2060 ekran kartıyla yüksek performans sunuyor. Ayrıca en az ana ekranı kadar kaliteli bir görüntü deneyimine sahip olan ScreenPad Plus ekran da ürünün öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

ASUS ZenBook Pro Duo, beraberinde gelen dokunmatik kalem ile içerik üreticilere özel fonksiyonlar sunuyor. Bununla beraber çift ekran bünyesinde bazı artı ve eksiler barındırıyor. Örneğin; ScreenPad Plus ekranın 4K çözünürlüğü sayesinde ana ekran ile herhangi bir görsel fark bulunmuyor. Ayrıca acil bir durumda çalışılan sekmeyi alt ekrana alarak aynı anda 2 işi gerçekleştirebiliyorsunuz. Lakin ekran ve klavye alt kasayı tamamen kapladığı için laptopun üzerinde elinizi koyabileceğiniz herhangi bir boşluk bulunmuyor. Bunun için ASUS’un ürettiği bilek desteği ihtiyacınızı fazlasıyla görüyor.

ASUS ZenBook Pro ise bir laptop modeline göre güçlü özellikler sunmasına karşın rakibine karşı daha mütevazı kalıyor. Yine de Duo versiyonuna karşı önde olduğu alanlar da yok değil. Örneğin; parmak izi okuyucu güvenlik anlamında önemli bir artı olurken, ScreenPad özelliği touchpad alanına gömüldüğü için kullanışlılık bakımından kolaylık sunuyor.

Kısaca son görüşlerimizi belirtirken, iki cihazın da özellikler bakımından doyurucu olduğunu ve kararı ihtiyaçlarınıza göre sizlere bıraktığımızı belirtelim.

ASUS ZenBook Pro Duo İncelemesi

ASUS ZenBook Pro 15 İncelemesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here