Domain Nasıl Alınır? Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
Domain Almak Turhost
Domain Nasıl Alınır? Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Son zamanlarda web sitesi açmak isteyenlerin sayısı arttı. Bir web sitesi açarken de ilk yapılacak şey: İyi bir domain seçmek ve domain satın almaktır. Çoğu kullanıcı, web sitesi açarken domain seçimine önem vermiyor. Web sitesi açarken yapılan ilk hata, domain seçimine önem vermemektir. Bu yazımda: Domain Nasıl Alınır? Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Konularına değindim.

Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir web sitesi açarken ihtiyacınız olacak ilk şey şudur: Domain yani alan adı. Bir alan adı, sitenizin kimliğidir. Diğer rakip sitelerinizi geçmek için iyi bir alan adına sahip olmalısınız

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için, domain adresinizi seçmeden önce aşağıdaki önemli unsurları göz önünde bulundurmalısınız:

Anahtar Kelime Bakımından Zengin Domain Seçimi

Bir web sitesi açarken en önemlisi, çekici ve akılda kalıcı bir marka dostu alan adına sahip olmaktır. Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri de içeren bir alan adına sahip olmak avantajlı olacaktır.

turhost.com alan adı, akılda kalıcı ve anahtar kelime optimizasyonu bakımından iyi bir alan adıdır. “Host” veya “Hosting” kelimeleri, Turhost firmasının arama motorlarında ön sıralara çıkmak isteyeceği kelimelerdir. turhost.com alan adında da “host” kelimesi olduğundan dolayı Turhost firması “host” kelimesinde rakiplerine göre daha avantajlı konumdadır.

Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Anahtar Kelime Bakımından Zengin Domain Seçimi – Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arama motorları, bir web sitesinin sıralamasını belirlerken domaini yani alanı adını dikkate alır. Alan adı, genellikle insanların web sitemize bağlanırken kullandıkları bağlantı metnidir. Bu metinin içinde hedeflediğiniz anahtar kelimenin olması da insanları sevindirir ve sizin sitenizi seçmelerine neden olabilir.

Domain Adresinde Sayılardan Sembollerden Türkçe Karakterlerden Kaçının ve Domain Adresinizi Kısa Seçin

Daha önce belirttiğim gibi, alan adınız basit ve anlaşılır olmalıdır. Alan adını basit tutarken, sayılar ve kısa çizgilerden kaçının. Bu ikisi dikkat dağıtıcıdır ve genellikle yanlış anlaşılır.

Büyük ihtimalle “Domain adresimde numaralar ve kısa çizgiler kullanırsam, en fazla ne olabilir?” Diye soruyorsunuz.

Domain adresiniz birden fazla kelime içeriyorsa, kelimeleri www.help-mert.com gibi okunabilirlik için kısa çizgilerle ayırmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda, domain adresindeki  tireler uygun olmayan siteler ve spam göndericiler tarafından yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle alan adınızda tire veya sayı kullanmanız kullanıcıların kafasında bir soru işaretine neden olabilir.

Alan adı uzunluğuna karar vermek söz konusu olduğunda, web sitenizi mümkün olduğunca kısa kelimeler ile anlatmalısınız. Alan adınızı ne kadar kısa tutarsanız, insanlar tarafından hatırlaması o kadar kolaylaşacaktır. Bunun sayesinde de web sitenizi yeni keşfetmiş bir insanı ileri zamanlarda kaybetmeyeceksiniz.

Domain Uzantıları

Web sitenizi ziyaret edenler ve pazarlama amaçları için, uygun bir domain uzantısı her zaman önemlidir. “.Com” alan adı uzantısını kullanmanızı şiddetle öneriyorum. Neden .com uzantısı? Çünkü .com en eski alan adlarından biridir ve internet kullanıcıları bu alan adını kullanmaya alışmışlardır. Yani bir domain söylenirken çoğu kişi sonuna .com uzantısını getirir. Bu nedenle bir .com alanı adına sahip olmak, müşterinin güvenini artırmaya veya marka algınızı artırmaya yardımcı olabilir.

.net ve .org gibi tanınan uzantılarda da sorun yoktur .biz, .info, .me ve diğer düşük kaliteli uzantılardan kaçınılmalıdır.

Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doğru alanı adını seçmek, sitenizin başarısı için önemlidir. Sitenizin görünümünü ve içeriğini kolayca değiştirebilseniz de sitenizin, alanı adını değiştirmek oldukça büyük bir meseledir. Bu yüzden sitenizin domain adresini dikkatlice düşünün.

Eğer aklınıza bir alan adı geldiyse ve satın almak istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Unutmayın! Sizinle aynı fikre sahip yüzlerce insan olabilir ondan dolayı hızlı olmalısınız.

Domain Nasıl Alınır?

Bu rehberimizi; Whois gizleme, domain kilitleme, DNS yönetimi, alan adı iç transfer ve domain yönlendirme gibi birçok özelliği ücretsiz olarak bizlere sunan, müşteri memnuniyeti ile ön plana çıkan Turhost firması üzerinden anlatacağım.

Domain Sorgulama

Domain adresinize karar verdikten sonra Turhost sitesinden, domain adresinizin kullanılabilir olup olmadığına bakabilirsiniz. İlk olarak bu bağlantıya tıklayın: Turhost domain sorgulama

Karşınıza aşağıdaki resimde görünen sayfa çıkacaktır. “Eşsiz bir domain girin” bölümüne, almak istediğiniz domaini girin ve “Sorgula” seçeneğine basın.

Domain Nasıl Alınır? Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Domain Sorgulama

Sorgulama yaptıktan sonra eğer alan adı ve istediğiniz uzantı kullanılıyorsa Whois seçeneği çıkmaktadır.

Domain Nasıl Alınır – Domain Whois sorgulama – Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Whois nedir? Whois, alan adı ile ilgili bilgileri bizlere sunan bir araç diyebilirim. Bu bilgilerin içinde domain sahibinin bilgileri de mevcut.

İlla “Ben o alan adını ve o uzantıyı istiyorum” diyorsanız Whois sorgulaması yaparak alan adının sahibine ulaşın ve ona teklif verin. Whois sorgulamasını turhost sitesinden yapabilirsiniz. Whois sorgulaması yapmak için bu bağlantıya tıkla: Whois sorgulama

Domain Kayıt Etme

Eğer alacağınız alan adı kullanıma müsait ise sağ tarafta “+Kayıt” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak alan adınızı sepete ekleyin. Daha sonra alışverişinizi tamamlayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here