Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir? | Laptop Isınma Sorunu Çözümü

0
Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir? | Laptop Isınma Sorunu Çözümü
Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir? | Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Dizüstü bilgisayarlar daha önce hiç olmadığı kadar güçlü ve hafif hale geldi. Paralel olarak, daha ince kasalar, giderek artan sayıda işlemci ve daha güçlü grafik kartları, daha yüksek çözünürlüklerle daha büyük ekranları desteklemektedir. Bu gelişmelerin elbette bir maliyeti var: Aşırı ısıLaptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir? Adlı rehberimizde Laptop Isınma Sorunu Çözümü hakkında bahsedeceğiz. Laptoplarda aşırı ısınma, donanım arızasına ve kalıcı hasara neden olabilir.

Laptop Isınma Sorunu ve Çözümü Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir?
Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir? | Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Laptop Isınırsa Neler Olur? | Laptop Isınma Sorunu Çözümü

  1. Harddisk 50°C üzerine çıktıktan sonra tehlikeli olur. Dosya kaybı yaşayabilir veya harddiskiniz bozulabilir. Bilgisayarınızı kullanabilmek için yeni harddisk alıp takmanız gerekir.
  2. Aşırı ısınma sonucu işlemcimiz çok ısındığında bilgisayar kendini otomatik olarak direk kapatır. Eğer kapatmazsa aşırı ısınmadan dolayı işlemciniz yanar veya kalıcı hasar oluşabilir.
  3. Bataryanızın ömrü tamamen kısalır. Yüksek sıcaklıklarda bataryanızda bulunan hücreler ısıyı sevmezler ve ölürler. Hücreler öldüğü içinde bataryanız artık kullanımsız kalır ve şarj süreniz kısalmaya başlar.
  4. Chipset’lere zarar verebilirsiniz. Aşırı ısınmayı hiçbir bilgisayar sevmez ve kullanıcının da dizini yakacak şekilde ısınması kullanıcıyı hiç mutlu etmez.
  5. Ekran kartları aşırı sıcaktan hiç hoşlanmaz ve ekranda çizgiler görmeye başlarsınız. Ekran kartı ciddi derecede hasar görebilir. Isınmada en çok hasar gören parçalardandır.

Aşırı Isınma Nedenleri Nelerdir?

Potansiyel nedenler; toz emme giriş ızgaraları, tıkanmış bir fan ve CPU ile işlemci soğutucusunun ısı emici bakırı arasındaki termal macunun eskimesi yer alır. Tüm bu sorunları, kendiniz çözebilirsiniz.

Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir? | Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir?

İşlemci ve Ekran Kartının Soğutmasını Sağlayan Fanı Temizlemek

Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısındığında yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, CPU ve grafik kartına soğutma sağlayan fanları temizlemektir. Zamanla; onları yavaşlatan, hava akışını engelleyen toz ve kir tabakaları oluştururlar. Bu parçalara erişmek ve temizlemek için dizüstü bilgisayarı nasıl açabileceğinizi öğrenmeniz veya dizüstü bilgisayarınızın üreticisine danışın.

Bununla birlikte, herhangi bir temizlik yapmayı denemeden önce şu adımları izleyin:

  1. Bilgisayarı kapatın
  2. Pili çıkarın – Bataryayı çıkarın
  3. Fanın bulunduğu bölümün vidalarını açarak fana ulaşın
  4. Kendinizi topraklayın (Ellerinizi kapı kollarına sürerek kendinizi topraklayabilirsiniz.)

Fan(lar)’ı bir damla alkol batırılmış pamuklu çubukla dikkatlice temizleyin. Dizüstü bilgisayarı tekrar prize takmadan önce alkolün tamamen buharlaştığından emin olun. Tozu ve kiri temizlemek için elektrikli süpürge de kullanabilirsiniz. Fanın hasar görmesini önlemek için yanlış yönde dönmesine izin vermeyin. Fanın bozulmaması için elektrikli süpürgeyi çalıştırmadan fanın arasına bir çubuk koyarak fanın ters yönde dönerek veya aşırı hızlı dönüp bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Laptop Fanı Nasıl Temizlenir? Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir?
Laptop Fanı Nasıl Temizlenir? Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir? | Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Giriş ızgaraları, dönen fanların dizüstü bilgisayara hava girmesine izin veren küçük açıklıklardır. Yanlarında veya dizüstü bilgisayarınızın altında oturabilirler. Izgaraları temizlemek için, elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.

CPU ve Bakır Isı Emicisi Arasındaki Termal Macunu Yenileyin

CPU ve bakır ısı emicisi arasındaki arayüze yeni termal macun sürebilirsiniz. Termal macunu yenilemeniz ciddi derecede ısı farkına yol açacaktır. Yine, bu bileşenlerin nasıl söküleceğine dair talimatlar almak için lütfen dizüstü bilgisayar kılavuzuna veya üreticisine danışın.

Laptop Soğutucusu Satın Alın

Dizüstü bilgisayar soğutucuları ek soğutma sağlamak içindir. Ancak, yanlış soğutucuyu almak sorunu daha da kötüleştirebilir. Bir soğutucu satın almadan önce, dizüstü bilgisayarınızın hava akışını bilmeniz gerekir.

Laptop Soğutucusu Nasıl Satın Alınır? Laptop Isınma Sorunu Çözümü
Laptop Soğutucusu Nasıl Satın Alınır? Laptop Isınma Sorunu Nasıl Düzeltilir? | Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Yukarıda belirtildiği gibi, çoğu dizüstü bilgisayar alttan soğutma için hava emer. Bu mantıklıdır çünkü sıcak hava yukarı doğru yükselir. Ancak, dizüstü bilgisayarın altında duran ve havayı emen bir soğutucu, dizüstü soğutmasına katkıda bulunmaz ve aşırı ısınmayı hızlandırır. Dizüstü bilgisayarınızın altında ızgaralar varsa, yukarı doğru serin hava üfleyen bir soğutucu satın alın.

Dizüstü Bilgisayarı Düz Yüzeyde Kullanın

Battaniye, yastık veya kucağınız gibi düz olmayan yüzeyler, dizüstü bilgisayarınızın hava akışını engeller. Ardından; soğutma bozulur, ısı oluşur, yüzey ısınır, soğutma havasında emilen sıcaklık artar ve sonunda dizüstü bilgisayar aşırı ısınır.

Bu senaryo, dizüstü bilgisayarı sert ve düz bir yüzeyde tutarak kolayca önlenebilir. Bir şeyi bir tepsi kadar basit bir şekilde kullanabilir veya özel bir dizüstü bilgisayar tutucusu alabilirsiniz.

Yazılımla Laptop Isısı Düşürmek

Yukarı da anlattığımız yöntemlerden sonuç alamazsanız, dizüstü bilgisayarınızın performans ve güç kullanımını düşürebilirsiniz. Bununla birlikte, bir yazılım düzeltmesiyle aşırı ısıya hitap etmek, donanımı korumak için performanstan vazgeçtiğiniz anlamına gelir.

Ekranınızın parlaklığını azaltabilir veya CPU saat hızını azaltabilirsiniz. Overclock yaptıysanız, overclock işlemini geri alın.


Abone Olmak için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here