İki Bilgisayar Arasında Hızlı Dosya Aktarımı

5
3342

Merhaba değerli Help Mert takipçileri.

Bu gün ağ üzerinden büyük dosyaları hızlıca nasıl aktaracağımız hakkında bir konu anlatacağım sizlere.

Arkadaşlar biliyorsunuz ki dosya aktarmak hemde hızlıca aktarmak hepimizin isteği ve hayallerinden birisidir. Kuzeniniz , arkadaşınız , amcanız veya dayınız geliyor sizden müzik , resim , film veya oyun arşivi istiyor . Dosya boyutları oldukça büyük ve bunu aktarmakta bir ölüm gibi.


Diyelim ki 60 GB veri aktaracaksınız.. Bir düşünelim bakalım hangi yollarla hızlıca aktarırız.?

  • İnternete upload Etseniz — AKTARILMASI SAATLER VEYA GÜNLER SÜRER
  • Flaş Belleğe atıp oradan diğer bilgisayara kopyalamak —  DOSYAYI BÖL , KOPYALA VE AL . BAYA UZUN İŞ
  • Harici Harddisk’e atıp diğer bilgisayara kopyalamak — BUDA OLDUKÇA ZAMAN HARCAYACAK

Eee. Peki hızlıca nasıl atacağız?
Ağ üzerinden..


Evet arkadaşlar 2 bilgisayar arasında bir CAT6 ethernet kablosu takıyoruz 1. bilgisayarımıza ve 2. bilgisayarımıza elle ip verdikten sonra ana bilgisayardan dosyayı paylaşıma açıp 2. bilgisayardan ağ üzerinden dosyayı hızlıca hiç vakit kaybetmeden alıyoruz.


NOT: 2 bilgisayarı aynı internet hattına bağlayarakda aynı işlemi yapabilirsiniz fakat aktarım hızı düşük olur. Bu güzden 2 bilgisayar arasına ethernet kablosu takarak gigabit hızında dosyayı aktarmak daha hızlı olacaktır.

 


Not: Aktarım bittikten sona 2 bilgisayarında ip ayarlarına gelip otomatik algıla seçeneğini seçin. Aksi taktirde evin internet’ini bilgisayarınıza bağladığınızda internet’e erişemeyeceksiniz.


Konu biraz derin olduğu için sizlere bir video hazırladım izleyip bakarak yapın. Bu şekilde ağ üzerinden hızlıca dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

5 YORUMLAR

    • iki bilgisayarında ağ ve paylaşım ayarlarında paylaşım seçeneklerinden parola sorun özelliğini kapat. Sistemleri yeniden başlat ve şifre istemeyecektir 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here