Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi

23
Hangi İnternet Kablosunu Almalıyım? | Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Biliyorsunuz ki Türkiye genelinin %70’inin İnternet’i ADSL veya VDSL modülasyonunda ve eski tip bağlantı kullanmakta. Bina içi kablo tesisatları oldukça eski ve değişmesi gerekiyor. Aksi taktirde İnternet bağlantısı adamı delirtecek kadar berbat oluyor. Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi Yazımız ile sizlere kablo tesisatı hakkında bilgi vereceğiz.

Hangi İnternet Kablosunu Almalıyım? | Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi

Bina içi eski tesisat ve eski kablolar yüzünden:

 • İnternetiniz kopabilir.
 • Bağlantınız da ping olabilir.
 • İnternet hızınız düşebilir.
 • Ev Telefonunda parazit olabilir.

Bu gibi durumlar sırf bu kablo yüzünden yaşanabiliyor.

Hat Kablosuna Ek Yapmayın ve CAT6 Kablosu Kullanın

Arkadaşlar bu hat kablosuna ek yapılmaması ve kaliteli Splitter (çoğaltıcı) kullanılması gerekiyor. Aksi taktirde yine bağlantınız da sorun çıkacaktır.

Bina girişinizde ki ufak kutudan (ankastre), dairenize kadar çok aşırı uzun olmamak şartıyla mesafeyi ölçüp CAT6 kablo alacaksınız.

Evet, Yanlış duymadınız: Hani şu modem ile bilgisayar arasında kullanılan Ethernet (LAN) kablosu var ya işte o CAT6 kablosu.

CAT6 Almalı mıyım? | Hangi İnternet Kablosunu Almalıyım? | Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi
CAT6 Almalı mıyım? | Hangi İnternet Kablosunu Almalıyım? | Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi

Bu kablodan artık kaç metre geliyorsa ölçüp alacaksınız ama CAT6 modelinden almanız gerekiyor. Uzun mesafelerde kaliteli bağlantı sağlamak için CAT6 kablo almalısınız.

Not: Piyasada bir çok sahta CAT6 kablosu mevcut. CAT6 Kablosu almadan önce, iyi bir marka araştırması yapmanızı öneririz.

Diyelim ki size 30 metre CAT6 kablosu lazım:

30 metre CAT6 kablo aldıktan sonra: Bunun içinde 4 adet 2’li renkli kablolar var. Yani, toplam da 8 adet kablo var. Biz sadece bunlardan 2 tanesini kullanacağız. Diğer 6 tanesi yedekte kalacak.

Diyelim ki turuncu ve beyaz kablolarını seçtik. Hemen turuncu ve beyaz kabloyu; yan yana tutarak, ucuna RJ11 soketi (ev telefonu veya modem ADSL soketi diye geçer) takıyoruz.

RJ11 Nedir? | RJ11 Nasıl Takılır? | Hangi İnternet Kablosunu Almalıyım? | Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi
RJ11 Nedir? | RJ11 Nasıl Takılır? | Hangi İnternet Kablosunu Almalıyım? | Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi

Gelelim kablonun diğer ucuna:

Kablonun diğer ucundaki turuncu ve beyaz kabloyu ayırıp, bina girişindeki kutudan kendi hattımıza bağlayacağız. + veya – Fark etmiyor. Direk takmanız yeterli.

Ankastreden Kablo Nasıl Çekilir? | Hangi İnternet Kablosunu Almalıyım? | Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi
Ankastreden Kablo Nasıl Çekilir? | Hangi İnternet Kablosunu Almalıyım? | Ev Telefonu Kablosu ve İnternet Kablosu Önerisi

Bu işlemleri yaptıktan sonra: İnternet bağlantımız sıkıntısızca çalışacaktır.

Kabloyu dairenize kadar çektiniz fakat kablo görüntü kirliliği mi oluşturuyor? Plastik kablo kanalı alıp, kanaldan geçirirseniz daha temiz görüntü elde edebilirsiniz.

Eğer ev telefonu kullanacaksınız: Dairenizdeki kabloyu yeni aldığınız spliter’a takın. Modem ve ev telefonu için kısa telefon kabloları alarak bağlantıyı yapın ve kullanın. Eğer ev telefonu kullanmıyorsanız kesinlikle splitter kullanmayın.

Bu işlemi yaptıktan sonra: TTnet veya SüperOnline v.s hangisini kullanıyorsanız müşteri hizmetlerini arayın ve hattınızı paket hızınıza çekmelerini söyleyin.

Kopmalar devam ediyor veya internet’iniz yavaş ise:

 • Modeminizi değiştirin: AirTies veya Asus markalı modemlerden öneriyoruz.
 • Alyapınızda sorun var veya altyapınız yetersiz demektir. Hat sahibi ile birlikte Türk Telekom Müdürlüğü’ne giderek “Hattınızı Onarmalarını ve Abone Taraflı Bir Sorun Olmadığını” belirtin. Bu şekilde bağlantınız onarılmış olacaktır.

23 YORUMLAR

 1. Merhaba ben elektrikçi ile konuştum kabloyu Türk Telekom bagliyacak dedi ben kime baglatirim acaba ? Kutuda hangi kablo benim bilmiyorum Türk Telekom da gelmez diye düşünüyorum

 2. telefon soketine cat 6 kablosunu sokmaya çalıştğımızda kablonun dış plastiği büyük geleceği için iyi tutmaz ve ilerde gevşeme yapabilir. keşke onu nasıl yapacağımızı da söyleseydin.

 3. Çok fazla kopma yaşıyorum hatta int yok gibi Superonline aradım gelip baktılar bina içi kabloların değişmesi gerektiği ni söylediler Cat5 mi cekiyim Cat6 mi yoksa normal telefon hattı kablosumu

 4. normal telefon kabloları cat5 veya cat6 dan daha iyidir.
  çünkü onların bir sınırı var ama telefon kablosunun sınırı yok ne kadar açarlarsa o kadar rahat netiniz olur

  • Şöyle söyleyeyim normal telefon kablolarından cat6 veya cat7 daha iyidir çünkü burgulu geliyor izolasyonu iyi manyetik alandan etkilenme olasılığı çok az ve hat gürültü oranı değerleri çok iyi.
   Bizzat denedim ve bu şekilde uygun gözüm aldım.
   Bu arada kablo kırılmıyor.

 5. selam 35 mbps hizmet veren ttkom ölçümlerim sonucunda 5-6 civarı hız veriyor.
  incelemelerde bina girişine kadar hızın geldiği söyleniyor.
  8.kattayım ve binada görülen kablo yok nasıl çektireceğiz?

 6. kardeş 3. kattayım bu kabloyu çekerken eski kabloları çıkartıp aynı delikten mi geçiriyorlar yoksa bina dışı mı. meşakkatli ve maliyetli mi ?

  • bina içinde eğer kablo hattı varsa oradan eğer yoksa apartman içinden yada apartman bosluğundan veya havalandırma kanalından bir şekilde kabloyu getirmen gerekiyor
   dışardan getirmiyceksin yani.

 7. Arkadaşda sormuş ama net cevap bulamadım internette. Bende hattımı cat6 ile değiştireceğim. Eski kablomun geldiği hat içinden cat-6 yürütsek aşağı ankastreye kadar gider mi?

 8. türk telokamdan ınternet bağlantısı ıcın geldiler fakat daireden cıhaz taktılar ama aşagıdan hi bır sınyal gelmedi.internetı bağlıyamadık elektrikçi çağırcaz nasıl bir işlem yapacak acaba elektrikçi.kablo fılanmı cekecek aşagı ankastreye.

 9. Merhaba, ankastre ve modem arası bağlantıyı CCTV 4+1 (genellikle kameralar için kullanılıyormuş) kablosu ile yaparsak internette kopma sorunu vs. olur mu? Örneğin ben 1.5 aydır TürkNet kullanıyorum. İlk ay sıkıntı yoktu fakat 2.ayın başından beri indirme hızı stabil değil (2,3,4,5 10,20,35 Mbps) ve nadiren internet kopabiliyor.

  • Hat Fiziksel Durumu : AÇIK

   Hat Yönetimsel Durumu : AÇIK

   NmsHızProfil : 35840/6144/V

   Upload Çıkış Gücü : 8.7

   Download Çıkış Gücü : 14.0

   Upload Kapasite Hızı : 22401 kbps

   Download Kapasite Hızı : 52503 kbps

   Upload Mevcut Hızı : 6143 kbps

   Download Mevcut Hızı : 35839 kbps

   Upload Noise Margin : 19.7 dB

   Upload Attenuation : 10.4 dB

   Download Noise Margin : 10.2 dB

   DownloadAttenuation : 13.4 dB

 10. benim ev ile direktedi kutu arası 110-120 metre nasil bir Türknet kulanıyorum, kabloyu kendim çektim sağlam kablo ama ek var arada. çok fazla bağlantım kopuyor ve internet bazen yavaşlıyor. akşam 19:00 ile 24:00 arası nerdeyse hiç kullanamıyorum. var mı bir tavsiyen.?

 11. Ben Bursa demirtaş a taşındım 14 dairelik apartmana 10 internet giriş yeri yapmışlar.
  Karşı direkten internet çektirmek için baktılar 50 metre ye 425 tl dediler. Direkten internet kablosu elektrikçiler çekermi fiyat düşer mi o zaman ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here