Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

0
Modem Nedir? - Access Point Nedir? - Range Extender Nedir? - Outdoor Nedir? - Network Kartı Nedir? - Router Nedir? - Projector Router Nedir? - Kablosuz Ağ Nasıl Kullanılır?
Kablosuz Ağ Cihazları - Wi-Fi Cihazları - Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri. Bugün sizlere: Kablosuz ağ (wi-fi) her yerde nasıl kullanılır? Yani, hangi ortamlarda hangi cihazları kullanmanız gerektiği hakkında ki bilgileri Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır? makalesi ile sizlere aktaracağız.

Kablosuz ağ teknolojisi, radyo frekansı sinyallerini kullanarak kablolar olmadan iletişim kuran elektronik cihazlar olarak tanımlanır. Kablosuz ağ teknolojisi, kolaylık ve daha fazla hareketlilik sağlamak için çeşitli modern cihazlar ile kullanılmaktadır ve kablosuz cihazlar, ses ve İnternet iletişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Kablosuz ağ (wi-fi) teknolojisinde kullanılan modern cihazlar nedir?

Modem – Modem Nedir? Modem Ne Yapar? – Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır? Makalesinde ilk anlatacağımız cihaz modem: Bir modem, bir bilgisayarın telefon hattı veya kablo bağlantısı yoluyla veri göndermesine ve almasına izin veren çok önemli bir ağ donanımı parçasıdır. Basit bir deyişle, bir bilgisayarı ve teknolojik aleti İnternet’e bağlayan cihazdır.

Eski günlerde, sabit hatlı telefonların uzun mesafelerde iletişim kurmanın en önemli aracı olduğu zaman, modemler telefon hatlarını kullanarak İnternet bağlantısı elde etmek için oldukça kullanışlıydı. Aslında, modemsiz çoğu kullanıcının internete bağlanması imkansızdır.

Modem ne yapar? sorusunun cevabı: Modeminizin yaptığı, bilgisayarınıza görüntülenen verileri iletmek için gönderilen verileri çevirmektir. Bilgisayar bilgileri dijital olarak depolanır, ancak telefon ve kablo hatları üzerinden gönderilen bilgiler analog dalgalardır. Böylece modeminiz analog dalgaları alır, dijital olarak değiştirir ve bilgisayarınıza aktarır.

Başka bir deyişle, modeminiz videoları izleyebilmeniz, video yükleyebilmeniz, e-postaları kontrol edebilmeniz, Facebook’ta oynayabileceğiniz ve çevrimiçi yapmak istediğiniz her şeyi yapabilmeniz için sizi internete bağlayacaktır.

Modem - Modem Nedir? - Modem Ne Yapar? - Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?
Modem – Modem Nedir? – Modem Ne Yapar? – Kablosuz Ağ Nasıl Kullanılır?

Access Point – Access Point Nedir? Access Point Nasıl Kullanılır?

Kablosuz Access point‘ler (AP’ler veya WAP’ler), kablosuz yerel alan ağları (WLAN) oluştururlar. Bir Access Point, kablosuz radyo sinyallerinin merkezi bir vericisi ve alıcısı olarak işlev görür. Ana akım kablosuz AP’ler Wi-Fi’yi destekliyor ve WiFi, şu anda kullanımda olan kablosuz mobil cihazların çoğalmasını sağlamak için kablosuz ortak noktaları ve iş ağlarını desteklemek için en yaygın olarak evlerde kullanılıyor. Access Point, kablolu yönlendiriciye entegre edilebilir veya tek başına bir cihaz olabilir.

Kısaca: Access Point, kablolu olarak bağlandığı interneti kablosuza dönüştürüyor.

Access Point Nedir? - Access Point Nasıl Kullanılır? - Access Point Ne Yapar? - Kablosuz Ağ Nasıl Kullanılır?
Access Point Nedir? – Access Point Nasıl Kullanılır? – Access Point Ne Yapar? – Kablosuz Ağ Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki şemada:

1. İnternet’e bağlantıyı temsil eder.
2. Modemi temsil eder.
3. Yönlendiriciyle yani modem ile kullanıcıların cihazları arasında bir kablosuz köprü sağlayan Access Point’i temsil eder.
4. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi kullanıcı cihazlarını temsil eder.

Birçok ev ağında veya küçük ofis ağlarında, yönlendirici (modem) ve AP tek bir cihazda birleştirilebilir. Bu genellikle sadece bir kablosuz yönlendirici denir. İnternete bağlantı sağlamak için DSL, Kablo, 3G veya 4G bağlantı noktası da olabilir. Büyük ofis senaryolarında, uzun Ethernet kabloları aracılığıyla yönlendiriciye tekrar bağlanan daha fazla kablosuz kapsama alanı sağlamak için binaya yayılmış çeşitli AP cihazları olabilir.

Range Extender – Range Extender Nedir?

Range extender, kablosuz olarak yönlendiriciye (modeme) veya erişim noktasına bağlanır, sinyali alır ve tekrar iletir. Bir range extender, üzerinden bağlanan istemciler için iletim hızı genellikle doğrudan baz istasyondan doğrudan hizmete eşdeğer değildir ve her atlama için gecikme artışı vardır. Yani, range extender‘a bağlanan kullanıcı modeme gelen hızı tam olarak alamaz.

Wi-Fi Range Extender ilgili önemli konular:

  • Range extender, hem sinyal kaynağı hem de müşteri cihazı arasında olmalıdır.
  • Sinyal şifreli ise ilgili şifreleme anahtarlarını gerektirir.
  • Cihaz tarafından iletilen sinyal genellikle kaynağın ki ile aynı olacaktır.
  • Süreç; range extender, temel yönlendirici veya erişim noktasıyla aynı yonga kümelerini ve yazılımı kullanıyorsa, işlem en iyi şekilde çalışır.

Outdoor – Outdoor Nedir? Outdoor Nasıl Kullanılır?

Bahçenizi, Wi-Fi cihazları ile kaplamak için birçok seçeneğiniz var ancak maliyet, güvenilirlik ve karmaşıklığı dengelemeniz gerekiyor. İşte tam bu arada meseleye Outdoor Wi-Fi güçlendirici giriyor.

Wi-Fi’nize evinizdeki cihazlarla sorunsuzca bağlanabilmeniz harika. Ancak dışarıdan, bir cihazla Kablosuz Ağ‘a bağlanmak istiyorsanız bu size sıkıntı yaratabilir.

Aydınlatma ve güvenlik kameraları gibi artan sayıda akıllı cihazlarla, Wi-Fi’nizi evinizin dış duvarlarının ötesine genişletmeniz gerekir. Bu zor olabilir, ancak doğru donanım ile, yani Outdoor ile yapılabilir.

Outdoor Nedir? - Outdoor Nasıl Kullanılır? - Outdoor Wi-Fi Genişletici - Outdoor Wi-Fi Genişletici Nedir?
Outdoor Nedir? – Outdoor Nasıl Kullanılır? – Outdoor Wi-Fi Genişletici

Outdoor bir Wi-Fi genişletici, bir kablosuz erişim noktası olarak adlandırılabilir. Outdoor Nedir? sorusunun cevabı: Outdoor bir Wi-Fi genişletici, Wi-Fi ağınızın menzilini aldığınız cihaza göre 10-20km arttırabilir. Ancak unutmayın: Adından da anlaşıldığı gibi dışarı için geliştirilmiş bir cihazdır. Evin içine kurulduğunda Outdoor Wi-Fi genişleticisinin performansı düşecektir. Bu cihazların çoğu kurumsal seviyede, ancak bazı üreticiler yakın zamanda Netgear Orbi Outdoor gibi tüketici sınıfı dış mekan genişleticilerle çıktılar.

İlk adım, mevcut yönlendiricinizle (modeminizle) uyumlu bir Outdoor genişletici bulmak ve satın almaktır. Daha sonra ki adım ise, Outdoor genişeticisinin modunu seçmek.

Projector Router – Projector Router Nedir? Projector Router Nasıl Kullanılır?

Projector router, sunum yapan kişi ve izleyici arasındaki engelleri kaldırmaya yardımcı olur. Sunumcular bir odanın etrafında dolaşabilir ve sunumun görsel-işitsel kısmını bir tablet bilgisayardan kontrol ederken seyircilerle etkileşime girebilir. Yani, kablosuz projektör diyebiliriz.

Kablosuz bir projektör, bir kablosuz ağ oluşturmasına veya bir ağa bağlanmasına ve bir bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya tablet bilgisayarla iletişim kurmasını sağlayan bir Wi-Fi kartı içerir. Projektörün üreticisi tarafından sağlanan bir bağlantı yardımcı programı veya uygulama kurmalısınız. Yardımcı program projektöre bağlanmanıza ve verileri bilgisayarınızdan cihaza şifreleyip sıkıştırmanızı ve göndermenizi sağlar. Kablosuz bir projektör, bir alıcıyı bir projektöre bağlamak için kablo kullanmaz, çünkü kablosuz özelliği cihazda yerleşiktir.

Router – Router Nedir? Router Nasıl Kullanılır? – Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

Router, aslında bir modemdir. Ancak şu ifadeye dikkat edin: Aslında bir modemdir. Birçok kişi router ile modemi karıştırıyor. “Aslında bir modem” İfadesinin anlamı ise: Modemin özellikleri taşıyor olmasıdır.

Aslında Router’ın amacı: Modemden gelen bir ethernet kablosunu Router’a bağladıktan sonra Router bu interneti Ana internet olarak görüyor. Yeni bir İP grubunda yayın yapıyor. Yani, modemden gelen ethernet kablosunu ankastreden gelen kablo olarak görüyor ve normal bir modem gibi davranıyor. Asus RT-N12+ Router Kutu Açılışı Ve Ön İncelemesi

Network Interface Card (NIC) – Network Kartları Nedir?

Temel olarak özetlemek gerekirse, bir ağ kartı (network kartı), bilgisayarların bir ağ üzerinden iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanmış bir bilgisayar donanımı parçasıdır.

Network Kartları ikiye ayrılıyor: Pci ile bağlantı sağlayan ve usb ile bağlantı sağlayan ağ kartları.

Ağ Kartı - Ağ Kartları - Network Kartı
Network Kartları – Network Kartı Nedir? Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Nasıl Kullanılır?

Kablosuz Ağ (WİFİ) Her Yerde Nasıl Kullanılır?


Abone Olmak için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here