Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım?

0
Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatırım? Bataryam Uzun Süre Nasıl Gider?
Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Laptop Batarya Ömrünü Nasıl Uzatırım?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Bilgisayardan işlerimizi hallederken batarya yüzdesinin azalması ve bu sırada bilgisayarınızı yeniden şarj etmek için bir fiş bulamamak gibi kötü bir şey yoktur. Laptop sahiplerinin en çok sorduğu sorular: Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Laptop şarjım hemen bitiyor ne yapabilirim? Laptop şarj süresini nasıl uzatabilirim? Bu makalade: Laptop bataryasının ömrünü uzatmak için, bazı kolay ama etkili ipuçlarını bulabilirsiniz. ( iPhone’un Bataryası Ne Kadar Aşındı – Battery Life Uygulama İncelemesi )

Laptop Bataryasının Ömrünü Uzatma

Modern dizüstü bilgisayarlar, daha güçlüdür ve mobil teknolojideki gelişmeler sayesinde, aynı zamanda daha da fazla batarya ömrü sağlıyorlar.

Laptop Batarya Durumunu İyileştirme
Laptop Bataryasının Ömrü Nasıl Uzatılır? Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım

Laptop bataryasının ömrünün kısalmasının en büyük sebebi; taşınılabilir cihaz olsa da, bir kaç kolay ama etkili yöntemleri ile önemli gelişmeler elde etmek mümkün. Daha uzun bir laptop batarya ömrü elde etmeniz için yapmanız gerekenler:

Birden Fazla Sekme Kullanmayın veya Farklı Bir Tarayıcı Seçin

Bu; pek çok kişi için bilinmeyebilir ancak web tarayıcınız büyük olasılıkla kullandığınız en güçlü batarya sömürme uygulamasıdır. Özellikle Google Chrome, batarya ve ram düşmanıdır. Bizim size önerimiz Vivaldi ve Opera. Öncelikle, her zaman bir milyar sekme açan bir insansanız, kullanmadığınız sekmeleri kapatarak pil tasarrufu sağlayın.

Laptop Batarya Ömrü Uzatma - Sekmeleri kapatarak batarya tasarrufu yapın.
Laptop Batarya Ömrü Uzatma – Sekmeleri kapatarak batarya tasarrufu yapın.

En kötü durum olsa da, farklı bir web tarayıcısı kullanmayı düşünebilirsiniz. Herkesin Chrome veya Firefox’u, hatta Safari’yi sevdiğini biliyoruz. Ancak, pil ömrü için en iyi tarayıcılar aslında Windows Edge (cidden!), Vivaldi ve Opera’dır. Her üçü de daha az ram tüketir. Opera’nın dizüstü bilgisayarınızın pilini daha uzun süre canlı tutmak için tasarlanmış düşük güç modu da vardır.

Kullanmadığınız Uygulamaları ve İşlemleri Kapatın

Laptop bataryasının ömrünü uzatmak için bir başka yöntem ise: Kullanmadığınız halde arka planda çalışan ve laptobu yoran uygulamaları veya işlemleri kapatmaktır.

Bu yöntem, akıllı telefonlar ve tabletlerde olduğu gibi Laptoplarda da çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse: Bir saat boyunca Adobe Photoshop programında 1 saat boyunca çalıştınız. İşiniz bittikten sonra uygulamayı “x” işaretinden yani çarpıdan kapattınız. İşte kapattığınızı zannediyorsunuz! Uygulamanın araçları arka planda çalışmaya devam ediyor. Uygulamanın araçları derken, adobe güncelleme işlemi gibi. Uygulamayı gerçekten kapatmak istiyorsanız, görev yöneticisinden işlemi sonlandır diyebilirsiniz.

Güç Tasarruf Modunu Kullanın

Bataryanızının durumunu iyileştiren bir diğer yöntem ise: Windows’un ve Mac’in sunduğu güç tasarruf modudur. Windows’ta bu özelliği kullanmak için: Başlat tuşuna basarak, güç seçenekleri yazın. Karşınıza gelen seçeneklerden güç tasarruf modunu seçin. Mac’ta enerji tasarruf modunu kullanmak için: Sistem Tercihleri’nin Enerji Tasarrufu bölümünde enerjiyle ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Güç tasarruf modu ile batarya ömrü uzatmak
Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım? Güç Tasarruf Modu

Bu modu kullanmadan önce amacını öğrenmeniz gerek. Güç tasarruf modu nasıl çalışıyor? Güç tasarruf modu: Sisteminizde bulunan bazı ayarları kısıyor. Örnek vermek gerekirse; Ekranı Kapat ve Uyku Moduna Geç sürelerini kısıyor. Aynı şekilde animasyonları kısıtlıyor.

Laptop Üreticinizin Batarya Bakım Araçalarını Kullanın

Laptop üreticisine bağlı olarak, pil ömrünü uzatmak için önerileri ile birlikte pilinizin sağlığı hakkında bir çok bilgi verebilen pil bakım araçları içerebilir veya sunabilirler. Örneğin, HP, Asus ve Lenovo, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak hem pil bakım panellerini hem de kendi yardımcı programlarını üretmişlerdir.

Laptop Bataryasının Ömrünü Nasıl Uzatırım?Abone Olmak için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here