ASUS ROG Zephyrus S GX502GW – ROG Strix SCAR III Karşı Karşıya!

1

ASUS ROG Zephyrus S GX502GW, ince yapısına performanslı donanım bileşenleri sığdırarak bu alanda bir laptop arayan kullanıcıları memnun ediyor. Markanın yüksek performansa yönelik bir diğer laptop modeli olan ROG Strix SCAR III ise şık tasarımı ile dikkat çekiyor. Karşılaştırma yazımızda bu iki taşınabilir bilgisayar modellerinin özelliklerine yakından bakıyor, derinlemesine kıyaslıyoruz.

Tasarım

Yüksek performansa yönelik laptop modelleri genel olarak ağırlık ve boyut gibi yapısal konularda sınırlama yaşaması ile biliniyor. ASUS ROG Zephyrus S GX502GW, bünyesinde bulunan güçlü donanımlara karşın 18.9 mm incelik ve 2 kg ağırlığa sahip. Bu da şık dizüstü bilgisayar modelini rakiplerine karşı bir hayli avantajlı duruma getiriyor. Ürünün ağırlık avantajı ise magnezyum alaşım gövdesinden geliyor. Magnezyum-alüminyum alaşım şasi; ROG Zephyrus S GX502GW modelini hem hafifletiyor, hem de laptopun verdiği sağlamlık hissini artırıyor.

ASUS ROG Zephyrus S GX502GW’nin genel tasarım detaylarına baktığımızda ise cihazın boyutsal avantajı net bir biçimde ortaya çıkıyor. Klasik 15.6 inçlik laptoplara kıyasla oldukça küçük boyutlara sahip olan cihaz, bunu ultra ince NanoEdge yan çerçeveleri ile sağlıyor. Kapağının üstünde bir adet ROG logosu bulunan Zephyrus S GX502GW, bu bölge ve klavyesi dışında çok az aydınlatma bulundurduğu için nispeten sade bir tasarım ile geliyor.

Karşılaştırmamızın diğer ürünü olan ASUS ROG Strix SCAR III ise temel olarak benzer tasarım ögelerini bünyesinde barındırıyor. Ufak dokunuşlar ile rakibinden ayrılan laptop, gövde kısmındaki karbon fiber hissiyatlı doku sayesinde daha sportif bir görünüme kavuşmuş. Bunun yanı sıra gövdenin alt kısmında Aura RGB LED aydınlatma konumlandırılıyor. Bu detay, cihazın klavyesi ve kapak yüzeyindeki RGB aydınlatma ile birleşince ortaya daha estetik bir görüntü çıkıyor.

Ekran

Ekran tarafında 2 cihazın özellikleri de farklı teknik detaylar barındırıyor. 15.6 inç boyutundaki ASUS ROG Zephyrus S GX502GW, Full HD IPS panelinde 3ms gecikme süresi ve 240Hz tazeleme hızına sahip. Özellikle düşük gecikme süresi ve yüksek tazeleme hızı, oyunlarda kullanıcıya büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca ekranda yer alan G-Sync desteği de oyunlarda akıcılığı artırmaya ve net görüntü performansına yardımcı oluyor.

ASUS ROG Strix SCAR III ise 17.3 inçlik Full HD IPS ekran ile geliyor. Bu ürünün ekranında da 144Hz tazeleme hızı ve 3ms gecikme süresi değerlerini görüyoruz. 2 laptopun ekran özelliklerini kıyasladığımızda ROG Strix SCAR III büyüklük bakımından daha avantajlı görünürken, özellikle oyun için önemli olan G-Sync desteği ve daha yüksek tazeleme hızı ile ROG Zephyrus S öne çıkıyor.

Donanım

ASUS ROG Zephyrus S GX502GW ve ROG Strix SCAR III, kullanıcılara üst seviye performansa yönelik donanımlar sunuyor. 2 cihaz da işlemci tarafında Intel Core i7-9750H işlemci barındırıyor. 6 çekirdek ve 12 iş parçacığına sahip olan işlemci, kullanıcılara 4.50 GHz’ye kadar hız sunuyor. Grafik performansını NVIDIA GeForce GTX 2070 8 GB ekran kartından alan laptop modelleri, özellikle oyunlarda yüksek performansı sonuna kadar sağlamayı başarıyor.

İki güçlü bilgisayar, yüksek donanım ölçütünü RAM tarafında da sürdürüyor. Hem ROG Zephyrus S GX502GW, hem de ROG Strix SCAR III’te bulunan 16 GB DDR4 RAM, 2666MHz frekansında çalışarak performansını katlıyor. Bunun yanı sıra kullanıcının yükseltme yapması için sunulan 1 adet ek RAM slotu ile bilgisayarın belleğini 32 GB’a kadar artırabilirsiniz.

Depolama tarafında ise 2 ürün birbirinden farklı çözümler sunuyor. ASUS ROG Zephyrus S GX502GW, depolama ihtiyacını 1 TB kapasiteli PCIe Gen3 x4 SSD ile gideriyor. Ürünün HM370 anakartının Gen3 x4 tip PCIe desteğini sunması ile beraber veri transferinde 32Gbit/sn hızlar alınabiliyor. Bu da saniyede 2000 MB’ı geçen veri aktarım hızını beraberinde getiriyor. ASUS ROG Strix SCAR III ise kullanıcılarına çoklu depolama sunuyor. 5400 RPM hızında çalışan 1 TB HDD’yi temel alan SCAR III, bunun yanında 512 GB kapasiteli PCIe SSD de barındırıyor.

Her 2 laptop modelinin detaylarına indiğimizde ise birbirinden ayrılan özellikler göze çarpıyor. ROG Strix SCAR III, kullanıcının gerek gördüğü durumlarda numpad bölümünü touchpad kısmına yansıtıyor. Zephyrus S GX502GW’de ise ayrıca bir numpad alanı bulunmuyor. Bunun yanı sıra Zephyrus S modelinde mikrofon ve kulaklık kullanımı için 2 adet 3.5 mm jak girişi sunulurken, ROG Strix SCAR III’de ise kulaklık için USB dönüştürücüye ihtiyaç duyuluyor.

Taşınabilir bilgisayarların öne çıkan en büyük özellikleri de bataryaları sayesinde uzun kullanım imkânı sunmaları oluyor. ASUS ROG Zephyrus S GX502GW, magnezyum-alüminyum şasisinin altında 4 hücreli ve 76Wh kapasiteli bir batarya taşıyor. ASUS Strix SCAR III ise yine 4 hücreli, fakat 66Wh kapasiteli polimer bataryaya yer veriyor. Aradaki fark çok göze batmasa da bu yönden Zephyrus S’in önde olduğunu söylemek mümkün.

Bağlantı

Bağlantı tarafına geçtiğimizde yine ufak farklılıklar bulunuyor. ROG Zephyrus S ve Strix SCAR III modellerinde RJ45 LAN, Tip-C USB 3.1 Gen 2 ve HDMI bağlantısı standart olarak geliyor. ROG Strix SCAR III; bünyesinde 3 adet Tip-A USB 3.1 Gen 2 portuna sahipken, rakibi Zephyrus S ise bu girişten 1 adet bulunduruyor. Ancak Zephyrus S kalan 2 girişi Tip-A USB 3.0 ile dolduruyor. Toparlamak gerekirse iki laptop modeli eşit sayıda USB girişine sahip, fakat bağlantı hızı bakımından küçük farklılıklar barındırıyor.

Kablosuz bağlantı olarak her iki üründe de WiFi 5 standardını destekleyen 802.11ac desteği dikkat çekiyor. 2×2 anten yerleşimi ile uçtan uca kesintisiz bağlantı sunan kablosuz bağlantı, hız açısından da kablolu bağlantıya göre kayıp yaşatmıyor.

 

Genel Değerlendirme ve Sonuç

Karşılaştırmayı genel olarak toparlayacak olursak; gerek ROG Zephyrus S modeli, gerekse de ROG Strix Scar III modeli oyuncu odaklı pek çok özellik barındırıyor. Tasarım detaylarıyla birbirinden ayrılan ürünlerden ROG Strix Scar III daha çok oyuncuların sevdiği RGB aydınlatmaya yoğunlaşıyor. ROG Zephyrus S GX502GW ise RGB aydınlatmalı klavyesi ve ikonik ROG logosu dışında sağlamlık hissi veren metal tasarım anlayışıyla geliyor.

İki cihaz donanım açısından da birbiriyle oldukça benzeyen özellikler sunuyor. Ancak ROG Zephyrus S’in rakibine kıyasla daha yüksek kapasiteli ve daha hızlı bir SSD çözümü kullanması dikkat çekiyor. Günümüzde katı hal disklerinin yerini daha hızlı olan SSD’lere bırakıyor olması da bu avantajı artırıyor. Ayrıca ekran tarafında da ROG Zephyrus S’in sunduğu 240Hz yenileme hızı, oyunlarda çok daha akıcı bir deneyime ulaşmanıza yardımcı oluyor. Tabi bu laptopun rakibi olan ROG Strix Scar III’ün de 144Hz tazeleme hızına sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Sonuç olarak üst seviye bir laptop modeli arıyorsanız ROG Zephyrus S ve ROG Strix Scar III beklentilerinizi kesinlikle karşılayacaktır. Yazıda belirttiğimiz tasarımsal farklar ve küçük teknik farklılıklar ise kişisel zevklerinize göre karar vermenize yardımcı olacaktır.

ASUS ROG Zephyrus S GX502GW İncelemesi

ASUS ROG Strix SCAR III İncelemesi

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here