Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır? | Videolu Anlatım | 2018

3
Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır? - Hard Diski Taşınabilir Yapmak - Dahili HDD'yi Taşınabilir Yapmak

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Eski bilgisayarınızın hard diskini satabilir, başka bir bilgisayarda kullanabilir veya taşınabilir bir hard diske dönüştürebilirsiniz. Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır? makalemizde de adından anlaşılacağı gibi bilgisayar hard diskinizi taşınabilir hard diske çevirmeyi göstereceğiz.

Bilgisayarınızda bulunan hard diski, taşınabilir hard diske çevirmek size pahalıya patlamayacaktır. Yeni taşınabilir hard diskiniz; laptop veya masaüstü bilgisayar gibi herhangi bir bilgisayarla uyumlu şekilde çalışacaktır.

Bilgisayar Hard Diskini Taşınabilir Hard Diske Çevirmek | Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdan hard diski çıkarın

Bu rehber 2.5 inç hard diskler için hazırlanmıştır. Yani laptop hard diskleri ve ssdler için hazırlanmıştır. Masaüstü hard diskini taşınabilir hard disk yapmak için 3.5 inç ile uyumlu çevirici almalısınız!

Hard Diski Taşınabilir Yapmak - Dahili HDD'yi Taşınabilir Yapmak - Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır?
Hard Diski Taşınabilir Yapmak – Dahili HDD’yi Taşınabilir Yapmak – Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır?

Dahili Hard Diski Taşınabilir Hard Disk Yapmak

Hard diskinizi, bilgisayarınızdan söktükten sonra satın almış olduğunuz Sata HDD Kutusu içerisine yerleştirin. Hard diski, sata hdd kutusuna yerleştirdikten sonra montajını yapıp kullanabilirsiniz.

Taşınabilir Hard Disk Yapımı - HDD'yi Taşınabilir Yapmak - Dahili Hard Diski Taşınabilir Hard Disk Yapmak - Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır?
Taşınabilir Hard Disk Yapımı – HDD’yi Taşınabilir Yapmak – Dahili Hard Diski Taşınabilir Hard Disk Yapmak – Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır?

ÖNEMLİ UYARI!

  1. Diskiniz HDD ise ve 5400RPM dönüş hızı varsa, USB 2.0 destekleyen hdd kutusu yeterli olacaktır.
  2. Diskiniz HDD ise ve 7200RPM dönüş hızı varsa, USB 3.0 destekleyen hdd kutusu yeterli olacaktır.
  3. Diskiniz HDD ise ve 10000RPM dönüş hızı varsa, USB 3.0 destekleyen sata hdd kutusu yeterli olacaktır.
  4. Diskiniz SSD ise mutlaka USB 3.0 destekleyen sata hdd kutusu kullanmalısınız.

Kısaca: USB 2.0 Nedir? USB 3.0 Nedir?

USB 2.0 Eski standarttır ve maksimum 480mbps hız aktarımı sağlayabilir. Diskiniz SSD bile olsa maalesef USB 2.0 bağlantı yolu olduğu için diskiniz yavaş çalışacaktır.

USB 3.0 kullanırsanız diskinizde hızlı olduğu için hız sorunu yaşamayıp hızlıca verilerinizi aktarıp alabilirsiniz.

Hard disk kutusu alırken içindeki devre kartının özelliklerine bakmanızda fayda var. Diskinizi destekleyebilecek kapasitede mi onu öğrenmiş olursunuz. Kart 1TB destekliyorsa, siz 2TB takarsanız çalışmaz.

Taşınabilir Hard Disk Nasıl Yapılır – Frisby 2,5″ Sata HDD Kutusu

3 YORUMLAR

  1. Ben harddisk kutusu aldım 2 adet usb bulunuyor kablosunda tahminimce biri sadece güç sağlarken diğeri aktarım sağlamak için ancak harddisk üzerinde hiçbir işlem yapılmasına izin verilmiyor. Normal olarak taktığımda bütün işlemleri yapabilirken kutu ile beraber taktığımda ya bilgisayarım da gözükmeyip disk yönetiminde gözüküyor ve sadece çevrimdışı-çevrimiçi ayarı yapılabiliyor veya bilgisayarımda gözüktüğü zamanlar da korumalı disk olarak kalıyor. Koruma hiçbir şekilde kalkmıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here