Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı

38
Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı | Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı Haberi

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Türk Telekom uzun zamandır çeşitli testler yapıyordu ve bazı bölgelerde 17.07.2017 tarihinde bu testini tamamladı ve Hipernet abonelerinin upload hızlarını yükseltti. Zamanla sizin bölgenizde de upload hızınız değişecektir. “Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı“yazımız ile bu haberi sizlere doğrulayacağız.

Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı | Türk Telekom Upload Hızı Ne Kadar?

Türk Telekom güncelleme öncesinde tüm tarifelerin upload hızlarını aynı tutuyordu fakat VDSL teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte altyapı güçlendi. Güçlenen altyapı üzerinde 35-50-100mbps download hızlarına ulaşan aboneler, 2mbps upload hızı ile sınırlandırılmıştı. ADSL2+ ve FTTX Fiber yönünde bir değişiklik olmadı fakat VDSL2 (hipernet) abonelerinde iş değişti.

Eskiden paketlere tanımlanan uplaod hızları ve yükseltilen hızları aşağıda ki tabloda görebilirsiniz:

Download Hızı: Upload Hızı: Bağlantı Türü: Hız Değişimi:
8Mbps 1Mbps ADSL2+ Değişiklik Yok
16Mbps 1Mbps ADSL2+ Değişiklik Yok
24Mbps 2Mbps VDSL2 Değişiklik Yok
35Mbps 2Mbps VDSL2 3Mbps
50Mbps 2Mbps VDSL2 4Mbps
100Mbps 2Mbps VDSL2 4Mbps
24Mbps 5Mbps FTTX Fiber Değişiklik Yok
35Mbps 5Mbps FTTX Fiber Değişiklik Yok
50Mbps 5Mbps FTTX Fiber Değişiklik Yok
100Mbps 5Mbps FTTX Fiber Değişiklik Yok

 

Bu hızlar her ne kadar bizi tatmin etmese de bir nebze artması yinede yüzümüzü gülümsetmeye yeter. Bu arada 4Mbps Upload ile 720p 30FPS canlı yayın yapmanın mümkün olabileceğinin müjdesini vermek isterim. Bununla beraber dosya uploadında da biraz daha hız artışı göreceksiniz.

Hızınız artmadıysa paket değişikliği yapmayı deneyin. Eğer hala artmadıysa biraz sabırlı olun. Bulunduğunuz bölgeye yakın olan santral güncelleme yaparak arttıracaktır.

Bu yazı sahte diyenler için şuraya video bırakıyorum:

50 Mbps İnternetin Hat Değerleri ve Hız Testi Nasıl Olmalı?

Aşağıdaki resimde, kullanmış olduğum 50Mbps’lik internet paketinin hat değerlerini görebilirsiniz:

50Mbps İnternetin Hat Değeri Nasıl Olmalı | Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı | İnternet Hat Değerleri Nasıl Öğrenilir? | Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı Haberi
50Mbps İnternetin Hat Değeri Nasıl Olmalı | Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı | İnternet Hat Değerleri Nasıl Öğrenilir?

Hat değerlerine nasıl bakacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızdan yararlanabilirsiniz: İnternet Sürekli Kopuyor | SNR Margin Nedir?

Görmüş olduğunuz hat değerleri bakalım hız testinde nasıl bir sonuç alacak?

50Mbps İnternetin Hat Değeri Nasıl Olmalı | Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı | İnternet Hat Değerleri Nasıl Öğrenilir? | Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı Haberi
50Mbps İnternetin Hat Değeri Nasıl Olmalı | Türk Telekom Upload Hızlarını Arttırdı | İnternet Hat Değerleri Nasıl Öğrenilir?

Gördüğünüz gibi yayınlamış olduğumuz haberleri aynı şekilde kanıtladık.

Yazılarımızı paylaşırsanız ve destek olursanız çok sevinirim. YouTube kanalıma abone olmayı ve abone ol butonunun yanında bulunan çana tıklayıp bildirimleri açmayı unutmayın.

38 YORUMLAR

 1. Abi benim evimin altyapısı fiberi destekliyor ama her firma en fazla 50 mbps veriyor fakat ttnet kullanmak istemiyorum zaten uploadı yetersiz 2 veriyor. Bana 100 mbps down 5 mbps upload lazım 😀 Ne yapmam lazım kullanmam için bu evde.

 2. Az önce Türk Telekomu aradım. Hipernet VDSL 24mbit kullandığımı 50mbit hıza geçersem ne kadar upload hızı olacağını sorduğumda bana 2 mbit upload hızı kullanıyorsunuz. 50mbit’e de geçseniz yine aynı upload hızınız olacak dediler. Hatta bir yanlışlık olmalı internette öyle yazmıyor dediğimde adamlar beni bekletip detaylı bir şekilde sorup bana geri dönüş sağladıklarında upload hızının 2mbit olduğunu söylemektedir. Bu konuyla ilgili olarak nasıl kesin bir sonuca varırırz acaba?

 3. 4 vermiyor bu arada. müşteri hizmetlerini arayıp sordum. fiber bağlantı üstüne vdsl modem var. bütün paketlerde 2 mb olduğunu söyledi müşteri hizmetleri temsilcisi. bu haber neye dayanıyor acaba? ya da bana yalan mı söyleniyor?

  • Ben gördüklerimi aktarıyorum telekom personelleri sadece ezberlediklerini okuyorlar.
   Bursa nilüfer türk telekom santral şefi ile görüştüm ve buna istinaden bu haberi yaptım.

 4. Reis bende yeni internet arayışı içersindeyim twitchen yayın yapmak istiyorum “türk telekomda her pakete 2mbps” görünce şok oldum şimdi sni gördüm bunlar gercekse süper olacak ozaman çünkü sacma kardeşim teşekkrüler bilgi için

   • Maalesef tekrar kıstılar. Temmuzdan beri 4 mbit upload kullanıyordum 1 aralıkta tekrar 2 mbit düşürdüler. Şikayet edince de biz böyle bir taahhütte bulunmadık. Taahüdünüz 2 ve bizde bunu veriyoruz diyorlar. Kanmayın bu dolandırıcılara.

 5. boş boş insanları ümitlendirme 4 görünmesine rağmen tariflerinde herkesin 2 mbit.yani modemde 4 görünmesine rağmen herkes NMS sistemine tanımlı olan 2 mbit upload hızı alabilecek.ttnet block koyuyor öyle hızları arttırdı demekle olmuyor mert bey sen nasıl alıyosun bu hızı valla ilginç doğrusu.yoksa başka isslerin kullanıcı adı ve şifresini mi girip hız testi yapıyorsun.milleti yalan yanlış bilgilendirme şu anda herkez fiber müşterileri bile 2mbit alabiliyor.MTS sistemine bağlı tarife hızından dolayı.

 6. sen nasıl alıyorsun zaten önemli olan o asıl yardımı burda sağlaman gerek millete.benim çalmadığım gitmediğim yer kalmadı ama nafile.ve %99u ttnet müşterilerinin 2 mbit alıyor.seninle konuşmuştuk.hizmet numaranı verirsen asıl yardımı burda sağlayabilirsin karşılaştırmak açısından ama yanaşmıyorsun çünkü benimde olurda hızımı 2 mbite düşürürler diye 😀

  • 🙂 Geerkeni zaten konuşmuştuk gökhan. Ben sana gereken tüm bilgiyi vermiştim. Bununla beraber hizmet numaramı vermen vesilesiyle kimlik bilgilerimize ve adres bilgilerimize erişeceksiniz bu yüzden paylaşmıyorum.

 7. makalen tamamen hava gazı kimse alamıyor 4mbit vdslde türk telekom kullanıcıları.diğer issler veriyor fakat ttnet paket tarafisinden dolayı vermiyor.fiberde 5 mbit demişsin upload hızı o tamamen yalan yanlış bir bilgi ordada durum aynı.yani sen alıyorsun diye uplaod hızları artımış olmuyor mert bey.bence bu açtığım konuda bi makale yaz insanlar en azından ümitlenmesin ve doğru bilgilendir insanları

 8. Tarifemi dediğiniz gibi 50mbit olarak yükselttim hatta ttnet’i arayarak upload hızımın teknik ekip ile incelenmesini talep ettim ancak pek bir değişiklik olmadı. Bana dedikleri upload hızları 4’e kadar çıkabilir ancak hiç bir zaman sabit kalmaz 2’ye oranla sabitlemek açısından düşecektir denildi. TTNET’in vdsl kampanyalarında telefonla arasanız dahi, bu sitenin linkini verseniz dahi Şişli’deki genel müdürlüğe gitseniz dahi yükseltildiğine dair bir bilgi yoktur. Bulunduğunuz konumtan ötürü şanslısınız ancak biz 4’ü görecek kadar şanslı değiliz demekki. Çok denedim bu haber üzerine ancak olumlu bir sonuç alamadım malesef.

  • hat değerlerine baktığınızda uploadın 4091 kbps ye sabitlendiğini göreceksiniz.
   ttnet banwithi kısıyor.
   orada dsmart- türknet aboneliğini girip internete çıktığınızda upload 4 mbps olarak gelecektir.

  • dsl kullanıcı adı yüzünden sınırlama var @ttnet diye girdiğiniz kullanıcı adınızda banwith limiti var. zamanla kaldırılır. 🙂
   uploadınız 4 mbps

 9. Ben Türk Telekom 50 mbps hipernet tarifesine geçmeyi düşünüyorum fakat nereye bakıp inanacağımı anlamadım ttnetin sitesinden upload hızlarına bakıyorum sonuç bu şekilde : http://prntscr.com/io83xn
  Türk Telekomun sitesinden bakıyorum sonuç şu şekilde : http://prntscr.com/io84bo
  Şuanda Twitch üzerinden yayın yapmaktayım ve 24 mbps hipernet kullanıyorum 2mbps upload yetersiz kalıyor ve yaza doğru 50 mbps lik hipernet tarifesine geçmeyi düşünüyorum daha kaliteli yayınlar için fakat dediğim gibi burdaki yorumları ve Türk Telekomdaki Upload Hızı sorusuna olan cevabı okuyunca şoka girdim , çok kararsız kaldım yanıtlar sizde…
  Twitch hesabımı merak edenler varsa eğer f3rsly yazmaları yeterli

   • ============================================================================
    VDSL Training Status: Showtime
    Mode: VDSL2 Annex B
    VDSL Profile: Profile 17a
    Traffic Type: PTM Mode
    Link Uptime: 0 day: 9 hours: 30 minutes
    ============================================================================
    VDSL Port Details Upstream Downstream
    Line Rate: 4.112 Mbps 51.294 Mbps
    Actual Net Data Rate: 4.089 Mbps 51.198 Mbps
    Trellis Coding: ON ON
    SNR Margin: 25.0 dB 16.3 dB
    Actual Delay: 0 ms 0 ms
    Transmit Power: 8.1 dBm 14.5 dBm
    Receive Power: 5.5 dBm 5.1 dBm
    Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
    Total Attenuation: 2.7 dB 9.3 dB
    Attainable Net Data Rate: 27.678 Mbps 63.356 Mbps
    ============================================================================
    VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
    Line Attenuation(dB): 3.0 13.7 22.2 N/A 7.4 15.8 24.7
    Signal Attenuation(dB): N/A 13.7 24.5 N/A 7.4 15.8 24.7
    SNR Margin(dB): N/A 25.0 0.0 N/A 16.3 16.3 16.3
    Transmit Power(dBm): N/A 5.0 5.5 N/A 12.3 7.5 7.2
    ============================================================================

 10. Merhaba. İnternet hızım 35 mbit ve sözde verdikleri upload 3 mbit. Ama upload ım çok dalgalı. Yani en yüksek 2.4 falan görüyor onuda bir defa görüyor. 2.4 den 1.5 lere düşüyor sonra bir anda 2.2 lere zıplıyor tekrar 1.6 lara falan düşüyor. O şekilde. Ttnet i aradığımda yapılacak bir şey olmadığını söyledi. Ulaşılabilir download hızım 85 mbit, ulaşılabilir upload hızımsa 30 mbit. Sizce ne söylersem bana yardımcı olur bu ttnetdeki ezberci çalışanlar. 35 mbit i 70tl ye alıyorum hani 75 falan olsa 50 ye geçerim de yok maalesef. Yorumunuzu bekliyorum. İyi günler

   • Merhaba. Kusura bakmayın biraz geç dönüş yapıyorum. Testleri kablo ile yapıyorum ve tüm cihazları engelleyip tek bir bilgisayar üzerinden yapıyorum. Onun haricinde evimde tüm sistemi gigabit ve 11ac 867 mbps ile donattım, 2 hafta kadar önce internet hızım inanması zor bir şekilde 1 mbps in altına düştü. Faturalarım otomatik ödeniyor onunla alakalı bir durum değil. Ttnet’i bu durum hakkında aradım bizde bir sorun görünmüyor apartmanınızdan evinize kadar gelen kabloda sorun vardır diyor 🙂 1 mbps’in altındayken de modem üzerinden ulaşılabilir hızı kontrol ettiğimde 85 down 32 up görünüyordu. Israrlarıma rağmen ttnet yardımcı olmadı, servis göndermelerini istedim ücretli olarak göndeririz dedi. O geceyi bana zehir ettiler kısacası. Neyseki yeni bir kablo falan çekmememe rağmen ertesi gün 35 down oldu tekrar.:) Fakat upload sorunum hala devam ediyor. Yorumunuzu bekliyorum Mert bey. Hakkım olan upload hızımı almam için daha ne yapmam lazım bilemiyorum. İyi günler..

 11. arkadaşlar,türk telekom çalışanlarına nihayet bilgi geldi bu çarşamba itibariyle,,,50 ve 100 mbit bağlantılarda 4mb upload veriliyor artık resmi bilgidir,müşteri hizmetlerini arayıp sorabilirsiniz.ancak fiber 50 ve 100 de de maalesef 4 mb upload veriyorlar,5 mb upload hiçbir şekilde yok

 12. Tabi tabi bizde yedik. 3 sene evvel müracaatımı iptal ettim sırf altyapı kötü diye. 20 sokak ileride fiber var güya. Belediye kazıya müsade etmiyor ne fiber döşeyecek.

  • 4.5G’nin gelmesi ile birlikte BTK operatörleri ciddi oranda sıkıştırıyor. Haliyle fiber döşüyorlar yada VDSL veriyorlar.
   Türkiye genelinde VDSL modülasyonu baya yaygınlaştı.

   Upload hızlarıda azda olsa yükseltildi. sordurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here