Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba sevgili Help Mert okurları bugün sizlere güç kaynağı alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında yararlı bilgilerden bahsedeceğim. Arkadaşlar öncelikle bir güç kaynağı alırken  güç kaynağının sürekli değiştirmek yerine bir kere alıp, yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır. Donanım bileşenlerimizi yükselttiğimiz zaman, güç kaynağını değiştirmemek için bir kere alıp iyisini almak en mantıklısıdır. Peki Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örneğin bir güç kaynağının üzerinde 400 Watt yazıyor diyelim, bilgisayarınızı yük altına soktuğunuz zaman eski olan güç kaynakları 400 Watt’tan da fazla şebekeden elektrik çekiyor ancak size vereceği değerin verimi azdır. Şebekeden fazla elektrik çekilmesi de sizin elektrik faturanızı epey şişirecektir. Elektrik’den tasarruf etmek için daha güncel bir güç kaynağı ve 80 + sertifikalı bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim. Peki 80 + sertifikası nedir?

Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Örnek Bir Güç Kaynağı

80 + Sertifikası Nedir?

80 + sertifikası, şebekeden çektiği elektriğin en az 100/80‘i size vermek işlevinde kullanılıyor. Bu sayede elektriğinizi verimli kullanmış olursunuz. Tabi 80 + sertifikası da Plus Bronz, Plus Gold ve Plus Platınum gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Size tavsiyem güç kaynağı alırken 80 + sertifikalı olmasına çok dikkat edin. Güç kaynağı, yük altında ki bir bilgisayara yeterli kadar elektrik iletemez ise performans düşüşleri oluşabilir.

Önerdiğim Güç Kaynağı Markalar

İlk önereceğim marka FSP‘dir. Eski olmasına rağmen piyasada halen öncü markalardan biridir. Daha sonra Cooler Master ve son olarak Corsair markalı güç kaynağını öneriyorum. Ancak eğer siz düşük bütçeli bir güç kaynağı arayışındaysanız, Zalman veya Thermaltake markaları da sizlere önerimdir.

Güç kaynağı konusunda önemli olan bir diğer konu ise eski güç kaynakları yani 5 yıl kullanım süresini aşan güç kaynakları üzerinde yazan Watt değerlerini vermiyor olmaları. Size tavsiyem güç kaynağınız güncel olsun ve güç kaynağınızı kaliteli markalardan alın. Çünkü her ne kadar çok iyi donanıma sahip bir bilgisayarınız olsa bile güç kaynağı donanımları besleyecek elektrik veremiyorsa, bilgisayarınızdan istediğiniz verimi alamazsınız.

Eğer güç kaynağınızı kaliteli almazsanız, güç kaynağı patlayabilir veya bilgisayarınızın bileşenlerine zarar verebilir ve en kötüsü yangına kadar götürebilir. Bu nedenle elektrik işini ciddiye almalısınız.

Videolu Anlatım İçin;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here