Merhaba sevgili Help Mert Takipçileri.10 madde’de hacklenmekten nasıl korunursunuz bunlardan bahsedeceğim. Biliyorsunuz ki son zamanlarda artan fidye virüsleri ve sosyal medya hesap hacklenmeleri artmaya başladı. Bunlara istinaden temel bilgi vermek için sizlere bir video hazırladım. Videoyu izleyebilirsiniz veya makalemi okuyabilirsiniz.

 1. Başkasından Gelen URL Adreslerine Tıklamayın.
  Facebook,İnstagram,Twitter vb mecralardan gelen linklere asla tıklamayın. Bilmediğiniz linklere tıklamanız sonucunda virüs vb. kötü yazılımlara otomatikle kapılabilirsiniz.Size gönderilen linkleri ilk baş incelemeniz gerekiyor. URL’nin  yapısına dikkat edebilirsiniz “https://facebook.com” ya da “https://helpmert.com” bu şekilde başlıyor devamında da sizi bir linke  yönlendiriyor.Bence benim görüşüme göre eğer birisi size link attı ise siz o linke tıklamayın sadece diyin ki bu attığın yere nereden nasıl giriliyor bana onu tarif et ben kendim gireyim. Arkadaşınız Size YouTube’dan bir şarkı linki attı ise sen şarkının adını söyle ben YouTube’dan kendim açayım diyerek kendiniz açın. Çünkü o Web sitelerin linki uzun oldukları için o linkin içinde bir harfi değiştiriyorlar ve öyle bir site açıp oradan size virüsü yedirebiliyorlar.Youtube.com ya da örnek veriyorum bilmem ne bilmem ne gayrimenkul diye bir isim yapıyorlar sana işte al sana ev adresi bu ilana bak diyorlar sen o siteyi tanıdık zannediyorsun ama oradaki harflerden birisi farklı oluyor ama sen o harfi görmüyorsun bir tıklıyorsun yalancı yanlış şeylerle karşılaşıyorsun ve haliyle’de otomatikle virüs sistemine bulaşmış oluyor.Bu yüzden size gönderilen linklere asla tıklamayın.Gerekirse en güvenli link bile olsa tıklamayın bilmediğiniz sitelere asla erişmeyin.
 2. Tanımadığınız Mail Eklerini Asla Açmayın
  Nereden geldiğini bilmediğiniz SPAM olan mailler ve dosya ekli bilmediğiniz mailler varsa açmayın. Gelen Zip,JPEG,PNG ve MP3 dosyası dahi olsa indirmeyin. Bunlar müzik dosyası olarak gözükebilir tıklayıp çalıştırdığın an sen müziği dinliyor zannedebilirsin ama arkada virüsler ortalığı ele geçirmiş olabilirler. Anti virüsleriniz yakalamayabilir çünkü bu virüslerin Crypter yani fudlama yöntemleri var. Bu yöntemler ile virüsler şifrelenmiş oluyor ve anti virüsler bunu maalesef tanıyamıyorlar. Tanıyabilmeleri için anti virüs yazılımınızın veri tabanı güncel olması gerekiyor. Benim görüşüme göre tanımadığınız kişilerden gelen dosya ekli mailleri  açmamanız ve daima bunları silmeniz.
 3. Başkasının USB ve CD’sini Kullanmayın.
  USB bellekler yüzünden çok büyük çok devasa virüsler sisteminize bulaşabiliyor. Maalesef kısayol virüsleri olsun musallat virüsü olsun tamam bunlar temizlenebiliyor ama devasa virüsler sisteminizi ele geçirebilir dosyalarınızı tehlike altına sokabilir ve fidye yazılımlarının biran önce bulaşmasına sebep olabilir. Bu virüsleri bence hafife almayın.Sizden habersiz bilgisayarınızdaki dosyalar sızdırılabiliyor.Bilgisayarınızdaki dosyalar sizlere para karşılı geri satılabiliyor.Bununla berber ortam dinleme olayları da bu işin içinde.Sizi kameradan sürekli izleyebilir ve sizi sürekli dinleyebiliyorlar. Kısaca aklınıza gelecek bütün olaylar olabiliyor veya bilgisayarınızı bir zombi ağına bile bulaşabiliyor. Zombi ağı nedir diye merak ediyorsanız adamlar sizden habersiz sizin bilgisayarınızdan sizden habersiz saldırı yapmış oluyor.Yani bir suça alet olmuş oluyorsunuz. Bu yüzden de tanımadığınız bilmediğiniz USB’leri kullanmayın.Eğer birisi size bir dosya aktaracak ise o kişiye şunu söyleyin. “Sen bu dosyayı bana bulut ile gönder (google drive, onedrive, dropbox, wetransfer) ben oradan dosyayı indireyim; ya da sen bana dosyayı nereden nasıl indirildiğini söyle ben oradan temiz bir şekilde indireyim” dersiniz ve indirirsiniz. Buluta dosya yüklerken bulut sizi uyarıyor diyor ki bu dosya virüslü, bu dosyayı ben bünyemde barındıramam der.Evet şimdi CD’lere(Compact Disk) gelecek olursak bilmediğiniz CD’leri takmayın.Bilgisayarın yanında geldi işte bunu kullanayım falan asla demeyin. Tanımadığınız kişilerden aldığınız CD’leri asla sisteminize takıp da sisteminize virüs bulaştırmayın. Az önce ki ismini saydığım virüsleri otomatik CD yoluyla da sisteminize  bulaştırabiliyorsunuz. Sizlere şöyle bir hatırlatma yapacak olursam Mr.Robot dizisini izleyenler bilir eğer izlemediyseniz de bence mutlaka izlemelisiniz. Orada bir kişi kendi yaptığı albümünü sokakta dağıtıyordu. Müzik albümümü dinleyin diyerek dağıtıyordu. O CD’yi alıp takanlar CD’nin bozuk olduğunu görüyorlardı. Halbuki o CD bozuk değil.. O CD hangi sisteme takılırsa adamın yazdığı yani Hacker’in yazdığı virüsler otomatikle bulaşıyor ve o bilgisayar tamamı ile Hacker’in kontrolü altında oluyor. Eğer bir şirket ağındaysanız ve IT yöneticisi güzel bir güvenlik önlemi almadıysa çok fena şeyler ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden tanımadığınız CD’leri almayın arkadaşlar zaten CD devri bitti.
 4. Güvenli İnternet & Network.
  Güvenli İnternetten kastım yasaklı sitelere erişim falan değil. Sizin aklınıza öyle kazıdı servis sağlayıcıları (ISS) ama o değil. Güvenli İnternetten kastım “hiç kimsenin bağlanmadığı ama daima size ait olan bir İnternet” Evet ben bundan bahsediyorum. Ev İnternet’iniz olabilir ama ev İnternet’inize herhangi bir Hacker’in bağlanıp bağlanmadığını bilemeyebilirsiniz ama açık olan WİFİ noktalarına bağlanmayın. Diyelim ki kafeye gittiniz kafede cep telefonunuzla ücretsiz İnternet diye bağlamayın. Bilgisayarınız asla ücretsiz İnternet diye bağlamayın. Bununla beraber alışveriş merkezine gittiniz ya da bir mağazaya gittiniz buradaki İnternet’i kullanmayın.Mümkünse mobil veri kullanın ve verilerinizi daima koruma altında tutun. Eğer güvenliği kötü olan bir İnternet ağına bağlanacaksanız Profesyonel bir VPN (Virtual Private Network) ile bağlantınızı şifreleyin arkadaşlar.Bunun ile birlikte bir kuruma sahipseniz ve çok fazla çalışan personeliniz varsa kaliteli bir Firewall cihazı ile hem dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı hemde içeride yapılacak olan saldırıları engelleyebilirsiniz ve virüslerin diğer makinelere yayılmasını buradan engelleyebilirsiniz. Bu yüzden güvenli İnternet çok önemli.Mümkün olmadıkça Wireless (WİFİ) ağlarına bağlanmayın. Daima mobil veri kullanın. Mobil veri kullanırken başkalarını da ağınıza katmayın arkadaşlar.
 5. Lisanslı Güvenlik Yazılımları Kullanın.
  Bizim ülkemizde herkes WAREZ kullanıyor. Tamam lisanslı kullanan bir kesim var ama benim size tavsiyem kaliteli bir Anti virüs yazılımını lisansı vererek kullanmanız. Burada Anti virüs önerisi olarak size Kaspersky Anti Virüs yazılımını öneriyorum.
 6. Lisanslı Yazılımlar Kullanın.
  Bu problem herkeste var hatta Winrar yazılımını bile lisanslı satın alan çok değerli bir tanıdığım var  “Hamza ŞANLIOĞLU” güvenlik için adam gitti Winrar’ı bile lisanslı aldı. :)Doğruyu mu yaptı ? Evet.
  Yazılımları crack’liyorsunuz bakıyorsunuz falan filan ama  o Crack’ler altında neler dönüyor neler. Bu ismini saydığım virüslerin hepsi onun altında yatıyor. Bir insan size 1.000 dolarlık yazılımı bedava kullandırtır mı? Kullandırtırsa bunun altında mutlaka bir şeyler yatıyor..Bu yüzden eğer bir programa sahip olmak istiyorsanız parasını verin satın alın. Asla sahte yazılımlara bulaşmayın.
 7. Cihazınızı Kişiselleştirin.
  bilgisayarınızı sizden başka kimse kullanmasın. Eğer bilgisayarınızı sizden başka biri kullanıyorsa ya da bir ev bilgisayarınız varsa bütün aile fertleri, gelen misafirler ve herkes kullanıyorsa o gelen ikinci kişi sizin bilgisayarınıza çok rahatlıkla virüs bulaştırabilir. Az önceki saydığım o linklere tıklamalar, bu reklamlara tıklamalar oraya buraya girmeler, film sitelerine girmeler yok oyun indirmeler falan.. Sisteminize zararlı yazılım bulaştırabilir. O yüzden kişisel bilgisayarınız varsa bir an önce şifre koyup sisteminizi meraklılardan koruyun.
 8. Misafir Ağları [Eş; Dost, Akraba, Kanka, Reid’in Wifi Ağı.]
  Bir evin misafir ağına bağlandığımda o eve virüs yayarak ağdaki bütün cihazlara virüs bulaştırma yolu var. Bu yüzden de misafir ağlarını kullanmayın ve kullandırtmayın. Bazı misafir ağlarında çeşitli filtreler yapılmış oluyor onu kullanabilirsiniz ama normal bir ağa bağlanmayın derim. Bunun yerine mümkün olduğu kadar mobil veri kullanın güvende kalın.

 9. Dizi ve Film İzlemek için Servis Satın Alın.
  Film sitelerinde de reklamlar, abuk subuk çıkan linkler, hemen tıkla insin, full hd insin, full hd izle, 4k izle falan filan.. Asla uğraşma bunlarla.Ağabey film için git NetFlix kullan. Sana film servisi veren yerleri kullan.Dizi izleyeceksen eğer yani Türkçe dizi izleyeceksen TiviBu, BluTv gibi servisleri satın al kullan. Ücretsiz izleyeceğim diye film izleme dizi izleme gibi yerlere girip sistemini hemde kendini zorluklar altına sokma. Benim görüşüm her zaman için telif’den ve Emek’ten yana..

 10. Hesaplarınıza Tanımadığınız Cihazlardan Giriş Yapmayınız.
  Eğer hesaplarınıza tanımadığınız cihazlar ile giriş yaparsanız ve o cihaz güvenli değil ise veya herhangi bir virüse bulaşmışlarsa hesaplarınız elinizden gidebilir (Hacklenebilir). Arkadaşının telefonundan İnsagram’ına girme, amcanın bilgisayarından Facebook’a girme. Başka birinin bilgisayarından veya bir İnternet Kafeden mail adreslerine girme. Bunlar çok önemli ve basit pürüzler ama cidden can yakabiliyor.. Eğer çok mecbursan aşırı derecede mecbursan bir bilgisayardan gir ama ardından direk şifreni güvenli cihazdan değiştir. Bu maddelere dikkat ettiğinizde zaten her şey yerli yerinde olacak. İsmini saymadığım birçok şey olabilir.Ama yüzeysel olarak konuşmamız gerekirse bu gibi kurallara dikkat etmeniz yeterli.

Eğer seninde aklında bir şey varsa abi bak şunu da yapmazlarsa iyi olur dediğin şeyler varsa yorumlar kısmından yazabilirsin.

Konunun biraz uzun olması ile beraber videolu şekilde YouTube kanalımda yayınladım. Buyurun seyredebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinde paylaşırsanız ve destek olursanız çok sevinirim.
YouTube kanalıma abone olmayı ve abone ol butonunun yanındaki çana tıklayıp bildirimleri açmayı unutmayın.

  Abone Olmak için Tıklayınız

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here