Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?

0
Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?
Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: İnternet servis sağlayıcısı seçimi kesinlikle önemli bir karardır. İnternet Servis Sağlayıcısı (ISP) seçiminiz, bir internet kullanıcısı olarak hayatınızda büyük bir farka neden olabilir. Yaşadığınız yere bağlı olarak, seçim yapabileceğiniz çok sayıda İSS‘niz olabilir veya yalnızca birkaç seçeneğe bağlı kalabilirsiniz. Her iki durumda da, bir ISS’de nelere bakmanız gerektiği ve bölgenizdeki mevcut olanlarla nasıl karşılaştırılacağınız Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim? makalesi ile sizlere anlatıyoruz.

Hangi İnterneti Kullanmalıyım? Hangi İnterneti Almalıyım? Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?
Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim? Hangi İnterneti Almalıyım?

İnternet Servis Sağlayıcısı Seçmeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Servis sağlayıcısı seçerken dikkat edilmesi gerelen en önemli özellik: Altyapınızın durumu. Eğer altyapınız desteklemiyorsa; isterseniz gidip en pahalı (en iyi) paketi seçin ancak en fazla, altyapınız hangi paket içeriğini destekliyorsa o kadar hız alabilirsiniz. Size neyin uygun olduğunu bulmak için servis sağlayıcılarının altyapı kontrol adresine gidin ve altyapı durumunuzu öğrenin. Şu durum unutulmamalı: Altyapı kontrol araçları tam değere yakın bir değer gösterir! Hatta bazıları güncel olmadığı için yanlış değerler dahi gösterebilir. En doğru değeri, santrale giderek öğrenebilirsiniz. Altyapı durumunuzu TurkNet sitesinden güncel veriler ile öğrenebilirsiniz.

Hangi İnterneti Kullanmalıyım? Hangi İnterneti Almalıyım? Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?
Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim? Hangi İnterneti Almalıyım?

Download ve Upload (İndirme ve Yükleme) Hızları

Hepimiz ödemek istediğimiz fiyata en hızlı internet istiyoruz. Hizmetleri karşılaştırırken, hem indirme hem de yükleme hızlarına dayalı olarak internet sağlayıcılarının en benzer paketlerini karşılaştırın.

Fiyat ve Sözleşme

Bazı internet sağlayıcılarının paketlerinde, modemi almanız gerekir. Bazıları ücretsiz kurulum sağlarken, diğerleri kurulum ücretini faturaya yansıtır. Çoğu internet sağlayıcısı, kullanıcılara 24 Ay taahhüt imzalatıyor. Bu tahhüt yüzünden: Aldıkları internette memnun kalmayınca internet sağlayısını değiştiremiyor. Nedeni ise: Taahhüt imzaladıkları için sözleşmeyi iptal ettikleri an cayma bedeli ödemeleridir. TurkNet firması ise taahhütü kaldırarak baya kullanıcı edindi. Bizim sizlere önerimiz ise: Taahhütsüz bir sağlayıcı seçmeniz.

Paket Bilgileri – Hizmet Şartları

Ülkemizde bir çok tv reklamlarında: Sınırsız internet! Kelimesini duyuyoruz. Ancak interneti bağlattıktan sonra bir bakıyoruz ki hızımız düşmüş. Nedeni ise: Adil Kullanım Kotası. Adil Kullanım Kotası: Sözleşmede yazan kullanım sınırını aştıktan sonra hızınızın, vaad edilen hızdan 3 Mbps gibi bir hızlara düşürülmesidir. Buradan da anlaşılıyor ki aldığınız internet gerçekten sınırsız değilmiş. Her ne kadar adil kullanım kotası 2019 yılında kalkacaksa da adil kullanım kotasını kaldıran firmalar var. Örnek; TurkNet, Millenicom ve NetSpeed

Güvenilirlik ve Kullanıcı Yorumları

Tabii ki, ihtiyacınız olduğunda internetinizi kullanamıyorsanız bu özelliklerin hiçbiri önemli değildir. İnternet servis sağlayıcısı seçmeden önce kullanıcı yorumlarına bakın. Aslında kullanıcı yorumları derken internette bulunan şikayet sitelerinden bahsetmiyorum. Çünkü herkesin bulunduğu bölgedeki altyapı durumu aynı değil. Komşularınızın alacağı değer ile sizin alacağınız internet hız değerleri benzer olacağından dolayı yorum ve önerileri komşularınızdan alın. Destek ekibi hakkında ki yorumları da internetten alabilirsiniz.

Müşteri Desteği – Teknik Destek

İnternet ile ilgili kesintiler veya başka sorunlar yaşarsanız, destek almak ne kadar kolay? Sağlayıcı; telefon, e-posta veya sohbet müşteri desteği sunuyor mu? Kurulum süreci ne kadar sürüyor? Bu gibi sorular da internet servis sağlayıcısı seçerken önemli faktörlerden. Karşınızda bir muhatap bulamıyorsanız bu acı verici bir durumdur. Bu gibi şikatleride internet sitelerinden veya sosyal medyadan öğrenebilirsiniz.

Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?


Abone Olmak için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here