WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike

0
WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike | WPA2 Krack

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Yeni keşfedilen bir güvenlik kusuru sayesinde, evinizin Wi-Fi’si tamamen kesilebilir veya tüm bilgileriniz bir hacker tarafından çalınabilir. Şuanda bu güvenlik açığını, sadece modem firmalarının yayınlayacağı güvenlik güncellemesi ile kapatabilirsiniz. Bu yazımızda: Her tarafta yayılan WPA2 Hacklendi konusuna değineceğiz. Bu güvenlik açığı yüzünden Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike yaşanacak.

Wi-Fi Ağı ayarları yaparken, muhtemelen “WPA2” güvenlik seçeneğini seçiyoruz. Wi-Fi Korumalı Erişim 2 (WPA2), hackerları engellemek için Wi-Fi ağlarındaki trafiği şifreleyen mevcut bir güvenlik seçeneğidir.

WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağınız Tehlikede Olabilir

Belçika’daki KU Leuven güvenlik araştırmacısı Mathy Vanhoef’in yeni araştırmasına göre, WPA2’nin şifreleme protokollerinde bir güvenlik açığı mevcut. Bu açık kapatılmazsa, korunan veriler çalınabilir. Bazı durumlarda; güvenlik açığı, bir saldırganın bir Wi-Fi ağındaki verileri işlemesine ya da yeni veri enjekte etmesi için yer bırakır. Pratikte bu; bilgisayar korsanlarının şifrelerinizi çalması, finansal verilerinizi ele geçirmesi ve hatta komutları manipüle etmesi anlamına gelir.

WPA2 Güvenlik seçeneğini kullanan her ağ bu açıktan etkilenir. Saldırıyı önlemek için; kullanıcılar, modem güvenlik güncellemeleri çıktığı an ürünlerini güncellemelidir.

Kötü Dört Yönlü El Sıkışma | WPA2 Krack

WPA2 protokolüne “dört yönlü el sıkışma” deniyor. Bu prosedür, bir ağa katılmayı deneyen bir kullanıcının ve ağı sunan erişim noktasının eşleşen kimlik bilgilerine sahip olup olmadığını belirler. Dört yönlü el sıkışma, ayrıca kullanıcının oturumunu korumak için yeni bir şifreleme anahtarı (dört aşamalı işlemde üçüncü iletişim) oluşturur. Vanhoef’in Key Reinstallation Attack olarak adlandırdığı yeni keşfedilen güvenlik açığı, bir hacker’ın bu üçüncü mesajı kaydetmesine veya daha önce kullanılmış olan bir şifreleme anahtarını kaydetmesine olanak tanıyor.

WPA2 Hacklendi | WPA2 Krack
WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike

WPA2’nin geliştirilmesinin bir parçası; IEEE 802.11i olarak bilinen bir standart olan Wi-Fi Alliance endüstri çalışma grubu, dört yollu el sıkışma uygulamasının güvenliğini analiz eden bir matematik kanıtı yayınladı. Ancak Vanhoef, Krack saldırılarının bu kanıtla alakası olmadığını söyledi. Örneğin, saldırılar herhangi bir şifreleme anahtarını sızdırmaz. Onları “özel” tutar ve el sıkışmada ki diğer adımların, kullanıcının kimliğini ve erişim noktasını doğrulamak için oynamasına izin verir.

WPA2 Güvenlik Açığından Nasıl Korunursunuz?

Sorunu gidermek için akıllı telefonunuzun veya dizüstü bilgisayarınızın güncel olduğundan emin olmanızı gerektirecektir.

Kablosuz yönlendiricinize herhangi bir ürün yazılımı güncellemesi olup olmadığını da kontrol ediniz. İnternet servis sağlayıcınız tarafından sağlanan ekipmanı kullanıyorsanız, güncellemelerle ilgili en son bilgiler için şirkete başvurmanız gerekiyor.

WPA2 Hacklendi | Wi-Fi Ağlarında Büyük Tehlike


Abone Olmak için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here