Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Son zamanlarda dünyanın en çok kullanılan ve en sevilen aydınlatma aksesuarı olan softbox‘ın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklıyoruz. Bu makala sayesinde; softbox alırken aklınızdaki, Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir? sorularına cevap bulabilirsiniz.

Softbox Nedir? Softbox Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Softbox, bir lamba gibi yapay bir ışık kaynağına uyacak şekilde tasarlanmış bir muhafazadır. Yansıtıcı iç kısmı ışık çıkışını yoğunlaştırır ve tek çıkış yolu olan ön difüzyon ekranı ile yansıtır. Bu; fotoğrafçılar ve video hazırlayanlar tarafından takdir edilen, bir pencereden akış bulmayı sağlayan daha yumuşak ışığı andıran bir ışık kalitesini yaratır.

Softbox Nedir? Softbox'ın Amacı
Softbox Nedir? Softbox’ın Amacı

Softbox Nasıl Çalışır?

Softbox’lar: Lambadan çıkan ışığı, kapalı bir alana hapsederek ve en az bir difüzyon materyali ile serbest bırakarak çalışır. Işık; yarı saydam kumaştan geçerken, çok düz ve yumuşak bir sonuç üreterek dağılır.

Softbox Nasıl Çalışır? Softbox'ın İçi
Softbox Nasıl Çalışır? Softbox Çalışma Düzeneği

Softbox Nasıl Kullanılır?

Softbox’ın kullanımı, ağırlıklı olarak iki kategoriye ayrılır: Ana ışık kaynağı olan Kontrast Işığı ve kontrastı azaltmak için ikincil ışık olarak kullanılır. Dolgu uygulamaları için herhangi bir ışık kaynağı stili kullanılabilmesine rağmen, dolgu için sert bir ışığın kullanılması kötü sonuç verir. Ancak softbox’lar dolgu ışığı için mükemmeldir çünkü sert gölgeler oluşturmazlar.

Aşağıda, doğrudan güneş ışığı (sert ışık) ve herhangi bir flaş ile dolgu ışığı olarak kullanılan bir softbox arasında bir karşılaştırma görüyoruz. Düz flaş çekimlerinde; flaş, kameranın hemen üstündedir, çünkü çoğu el kamerasının patlattığı flaş gibi. Güneş ışığında çekilen fotoğraf, yüzü yani cildi en kötü gösteren fotoğraf olmuştur. Doğrudan flaş, çene altında çirkin bir gölge yaratır ve cildi kötü şekilde modellemektedir. Softbox yardımı ile çekilen fotoğraf ise ortamının zorlu koşulları rağmen yüzü en iyi şekilde gösteren fotoğraftır.

Softbox Nasıl Kullanılır? Softbox Farkı Nedir?
Softbox Nasıl Kullanılır? Softbox Farkı Nedir?

Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları

Farklı boyutlardaki softbox’lar ve bunların etkili olabildikleri çeşitli mesafeler var. Aşağıdaki fotoğraf’ta, farklı boyuttaki softbox’ların aynı konuyu nasıl etkilediğini görüyoruz. Tüm çekimlerde softbox’ın konuya çok yakın olduğunu unutmayın. Bu fotoğraf, çeşitli boyutlar arasındaki performans farklılıklarını görmemize yardımcı oluyor.

Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları
Softbox Boyutları Nedir? En İyi Softbox Boyutları

Bu fotoğraf ne anlama geliyor? Işık kaynağı, fotoğrafla ilgili olarak ne kadar büyükse, ışık o kadar yumuşak olur. Yumuşak ışık kontrastı azaltır, cilt lekelerini gizler ve gölgelerin kenarlarını yumuşatır. Küçük ve büyük softbox’lar arasındaki bir diğer önemli fark, büyük softbox’ların tüm fotoğrafı ışıkla kaplamasıdır. Bu özellik, tam boy portre ya da düğün fotoğrafçılığı için vazgeçilmez bir özelliktir.

Kendinize hiç sordunuz mu, “Hangi softbox’ı satın almalıyım?” Eğer Help Mert’e güveniyorsanız; Ne çok küçük softbox alın nede büyük softbox alın. Orta boy softbox satın almanın avantajını göreceksiniz.

Çeşitli boyutlarda softbox’lar, ürün fotoğrafçılığı için de bir dizi farklı sonuç üretir. Bir şarap şişesini fotoğraflarken yansımanın büyüklüğünün ve kalitesinin nasıl değiştiğini göstermek için 5 farklı büyüklükteki softbox’ları kullanarak oluşturulan fotoğrafa bakalım.

Softbox Boyutları Nedir? Softbox Boyutları Arasındaki Farklar
Softbox Boyutları Nedir? Softbox Boyutları Arasındaki Farklar

Aşağıdaki karşılaştırma çekimleri, cam yüzeyindeki parlaklığın boyutunun softbox boyutuna göre nasıl değiştiğini göstermektedir. Bu beklenen bir sonuçtur. Büyük softbox; camı, daha kaliteli olarak gözüken daha pürüzsüz bir yüzeye sahip bir nesne olarak gösterir.

Softbox Boyutları Arasındaki Farklar Nelerdir? Softbox Boyutu Fotoğrafı Etkiler mi?
Softbox Boyutları Arasındaki Farklar Nelerdir? Softbox Boyutu Fotoğrafı Etkiler mi?

Aydınlatma stillerini seçmek büyük ölçüde kişisel tercih meselesidir, bu nedenle ürün fotoğrafçılığı ve düz fotoğrafçılık için her boyuttaki softbox kullanılabilir. Natürmort (Konusu, hareketsiz ya da cansız varlıklar olan resim) ve ürün çalışmalarında uzman olan çoğu fotoğrafçı, çok sayıda reflektöre ek olarak küçük, orta ve büyük softbox’lara sahiptir.

Hatırlatma: Bir ışık kaynağı nesneye ne kadar yakın olursa, ışık o kadar yumuşak olur ve ortaya çıkan yansıma o kadar büyük olur. Bununla birlikte, daha büyük softbox’lar, en sağdaki örnekte gösterildiği gibi, arzu ettiğiniz takdirde yüksek kaliteli şeffaf bir yansımayı korumanıza izin verir.

Softbox Işık Seçimi


Abone Olmak için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here