Türk Telekom Neden Kötüleniyor?

4
Türk Telekom Neden Kötüleniyor? Türk Telekom İyi mi? TTnet (Türk Telekom Net) Neden Kötüleniyor?
Türk Telekom Neden Kötüleniyor? Türk Telekom İyi mi? TTnet (Türk Telekom Net) Neden Kötüleniyor?

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Bu gün sizlere: Neden “TTnet” firmasının kötülendiğini ve herkesin bir an önce bu firmadan kurtulmaya çalıştığını Türk Telekom Neden Kötüleniyor? yazısı ile anlatacağım. Ben, TTnet çalışanı değilim. Tüm firmalara eşit şekilde ilgi gösteriyorum fakat bir yanlış anlaşılmanın düzeltilmesini istiyorum.

Türk Telekom Neden Kötüleniyor? Türk Telekom İyi mi? TTnet (Türk Telekom Net) Neden Kötüleniyor?
Türk Telekom Neden Kötüleniyor? Türk Telekom İyi mi? TTnet (Türk Telekom Net) Neden Kötüleniyor?

Türk Telekom, 24 Nisan 1995 tarihinde kurulmasıyla birlikte kısa sürede tüm Türkiye’ye telefon altyapısı döşedi. Gerçi 1980 senesinde de ev telefonları vardı fakat o zamanki firmayı satın alıp altyapıları birleştirdiler.

Türk Telekom Neden Kötüleniyor? Türk Telekom İyi mi?

Yıllar öncesinde de Türkiye’de internet vardı fakat sadece üniversitelerde ve özel kuruluşlarda kullanılıyordu.

İnternetin, Türkiye’de ticari kuruluşlar ve hane halkları gibi geniş kitlelere ulaşması ise 1996 yılında mümkün olmuştur. Türk Telekom’un; internetten ticari kuruluşların ve internet servis sağlayıcılarının (ISP) yararlanmasını sağlayacak TURNET projesi, 1996 Ağustos ayında hayata geçmiştir.

Bunun üzerine; Türkiye’de internet kullanımı yoğunlaştığında ve birazda geç olmasına rağmen Türk Telekom’un bünyesinde ikinci firma olarak TTnet, 26 Nisan 2006 tarihinde kurulmuş ve 14 Mayıs 2006 tarihinde ‘İnternet Servis Sağlayıcı Lisansı‘ alarak faaliyetlerine başlamıştır.

Türk Telekom, ev telefonları için kullandığı bakır hat üzerinden internet sinyalleri yolladı. Evlere ve kurumlara modem koyarak kullanıcılara internet getirdi. Her ne kadar bazı bölgelerde kilometrelerce uzaktan internet sinyalinin gelmesi yavaş interne’te sebep olsada tüm Türkiye’ye interneti yaymaya çalıştılar.

ADSL Devri Türk Telekom İle Başladı

Adsl devri başladığında da tekrar telefon hattı üzerinden sinyal yayılmaya başladı. Her bölgede hızlar farklıydı. Ben 8 mbps hız alıyorken arkadaşım 1 mbps hızı zor alıyordu.

ADSL Nedir? ADSL İnternet Nedir? Türk Telekom Neden Kötüleniyor? TTnet (Türk Telekom Net) Neden Kötüleniyor?
ADSL Nedir? ADSL İnternet Nedir? Türk Telekom Neden Kötüleniyor? TTnet (Türk Telekom Net) Neden Kötüleniyor?

İnternet, tüm Türkiye’ye Türk Telekom altyapısı ile yayıldığı için her yerde hızı farklıydı. “Arkadaşımın interneti çok hızlı ama benim internetim çok yavaş.” gibi karşılamalarla firmanın ismi kötülenmeye başladı. Altyapı, yetersiz olduğu için çeşitli sorunlara yol açtı: Port, DSL sinyal, hat zayıflaması… Hattı kullanan kullanıcıda da hatalar vardı: Bina içi telefon kablolamasında sıkıntı olması veya eski olması gibi…

TTnet, yazılımsal olarak destek veriyordu. Donanım olarak teknik arızalara ise Türk Telekom’a dilekçe yollayarak Türk Telekom saha ekiplerini kullanıyorlardı. Prosedür bu şekilde işliyordu fakat firmanın ismi lekelendi.

SuperOnline Adında Yeni Bir Rakip – SuperOnline Nasıl Büyüdü? Neden Seviliyor?

Bunun sebebi: Akıllıca davranmalarıdır. SuperOnline, ilk başta tüm Türkiye’ye hizmet vermiyordu. Sadece kendi fiber altyapısını döşeyerek; şirketlere, büyük ölçekli yerlere ve TOKİ gibi sitelere hizmet veriyordu. “Aaa bunun interneti çok hızlı, SuperOnline çok hızlı.” Tarzında sözcükler duyarak SuperOnline’a geçmek isteyen birçok firma oldu fakat almaya kalkınca bölgenizde SuperOnline altyapısının olmadığını öğreniyorsunuz.

SuperOnline Nasıl? SuperOnline İyi mi? Türk Telekom Neden Kötüleniyor? TTnet (Türk Telekom Net) Neden Kötüleniyor?
SuperOnline Nasıl? SuperOnline İyi mi? Türk Telekom Neden Kötüleniyor? TTnet (Türk Telekom Net) Neden Kötüleniyor?

SuperOnline, ilk baş belirli bölgelere hizmet verdi ve bu yüzden dedikodular ile büyüdü. Sonra, tüm Türkiye’ye ADSL vermeye başladı. Fiber olmayan yerlere: 8 ile 16 Mbps ADSL internet vermeye başladı fakat oda Türk Telekom altyapısını kullanmak zorundaydı.

Uydunet Nasıl? Kablonet Nasıl? Uydunet İyi mi? Kablonet İyi mi?

Arkadaşlar, uydunet kendi altyapısını kullanıyor. Türk Telekom ile bir bağı yok ve bu yüzden uydunet sevilebiliyor. Özellikle de size fiber internet bile sunabiliyor fakat tüm Türkiye’de yaygın değil.

Size bir uydunet macerası anlatayım:

Kuzenim TTnet kullanıyordu ve altyapı yetersizliği yüzünden 4 mbps hızı zar zor alıyordu. Daha sonra SuperOnline’a geçti ve onda da mağdur oldular. Hızı: 2 Mbps’yi geçmiyordu.

Bulundukları binada Uydunet (Türksat Tele Dünya) hizmeti ve kutusu vardı. SuperOnline taahhüdünü fes ederek interneti kapattırdılar ve uydunet başvurusu yaptılar. O evde, altyapı yetersizliğinden dolayı 4 mbps’yi zor gören insan 10 mbps hız alamaya başladı. Şunda da 24 mbps hız alıyor. Not: Komşusu TTnet kullanıyor ve şuanda 5 mbps zor alıyor.

4 YORUMLAR

  1. Bu kullanicilarin problemi degil, ben paramin karsiligin da “satin aldigim” hizmeti bilirim. Onu da alamiyoruz kisacasi ttnet ayipli mal sunuyor.

  2. Sevgili ttnet sevdalısı, ttnetten nefret etmem int hızı yüzünden olmadı. Sorun hırsız ve arsız olmaları. Koydeki interneti kapattirdim. 3 ay sonra 3 aylik fatura geldi kapanmamış. Dilekçe ile kapatmam söylendi faturayı tekrar ödeyip kapattım. 3 ay sonra tekrar fatura geldi. Bu sefer il merkezdeki şubeye gittim. Orda benim gibi aynı sebebten gelen 13 kişiyle karşılaştım. O.çocuklarının dolandırma tarzlarından biriymiş

    • Firmalar cidden kötü hal almaya başladı.
      Süperonline abonesi olmak istiyorsun ama türk telekom diyor ki boş port yok.. Türk telekom abonesi olmak istediğinde port tahsis ediliyor ve internet aboneliği başlatılıyor.
      Bu savaşmıdır rekabetmidir bilemiyorum ama ortalık fena karışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here