Merhaba değerli Help Mert takipçileri.

Biliyorsunuz ki  Türkiye genelinin %70’inin İnternet’i  ADSL veya VDSL modülasyon’un da ve eski tip bağlantı kullanılmakta.

Bina içi kablo tesisatları oldukça eski ve değişmesi gerekiyor. Aksi taktirde İnternet bağlantısı adamı delirtecek kadar berbat oluyor..

Bu kablo yüzünden
1- İnternet’iniz kopabilir.
2- Bağlantınız da ping olabilir.
3- İnternet Hızınız düşebilir.
4- Ev Telefonunda parazit olabilir.
5- İnternet aşırı ağır çalışabilir.

Bu gibi durumlar sırf bu kablo yüzünden yaşanabiliyor..


Peki benim size önerim nedir..?
Arkadaşlar bu hat kablosuna ek yapılmaması ve kaliteli Spliter (çoğaltıcı) kullanılması gerekiyor aksi taktirde yine bağlantınız da sorun çıkacaktır…

Bina girişinizde ki ufak kutudan (ankastre) dairenize kadar çok aşırı uzun olmamak şartıyla mesafeyi ölçüp CAT6 kablo alacaksınız.

Evet.. Yanlış duymadınız… Hani şu modem ile bilgisayar arasında kullanılan Ethernet (LAN) kablosu var ya işte ooo…

Cat6

Bu kablodan artık kaç metre geliyorsa ölçüp alacaksınız ama CAT6 Modelinden almanız gerekiyor..
Uzun mesafeler için kaliteli bağlantı sağlamak için.

diyelim ki 30 metre lazım..

30 metre CAT6 kablo aldıktan sonra bunun içinde 4 adet 2li renkli kablolar toplam 8 adet kablo var. Biz sadece bunlardan 2 tanesini kullanacağız diğer 6 tanesi yedekte kalacak.

Diyelim ki turuncu ve turuncu beyaz kablolarını seçtik hemen turuncu ve turuncu beyazı yan yana tutarak ucuna RJ11 soket (ev telefonu veya modem ADSL soketi diye geçer) bu soket’ten takacağız.

yRvkNk

bir ucuna bunu çaktık ve modeme taktık

Gelelim kablonun diğer ucuna..

kablonun diğer ucundaki turuncu ve turuncu beyaz kabloyu ayırıp bina girişindeki kutudan kendi hattımıza bağlayacağız + veya – fark etmiyor direk takmanız yeterli.

Bu işlemleri yaptıktan sonra İnternet bağlantımız sıkıntısızca çalışacaktır.

Kabloyu dairenize kadar çektiniz fakat kablo görüntü kirliliği oluşturabiliyor. Plastik kablo kanalı alıp kanaldan geçirirseniz daha temiz görüntü alırsınız.


Eğer ev telefonu kullanacaksınız dairenizdeki kabloyu yeni bir spliter alın ve ona takın modem ve ev telefonu için kısa telefon kabloları alarak bağlantıyı yapın ve kullanın


Bu işlemi yaptıktan sonra TTnet veya SüperOnline v.s  artık hangisini kullanıyorsanız müşteri hizmetlerini arayın ve hattınızı paket hızınıza çekmelerini söyleyin.


kopmalar devam ediyor veya İnternet’iniz yavaş ise.

1- modeminizi değiştirin – AirTies veya Asus markalı modemlerden öneriyorum

2- Alyapı’nızda sorun var ve altyapı yetersiz demektir. Hat sahibi ile birlikte Türk Telekom Müdürlüğü’ne giderek “Hattınızı Onarmalarını ve abone taraflı bir sorun olmadığını” belirtin.
Bu şekilde bağlantınız onarılmış olacaktır.

15 YORUMLAR

 1. Merhaba ben elektrikçi ile konuştum kabloyu Türk Telekom bagliyacak dedi ben kime baglatirim acaba ? Kutuda hangi kablo benim bilmiyorum Türk Telekom da gelmez diye düşünüyorum

 2. telefon soketine cat 6 kablosunu sokmaya çalıştğımızda kablonun dış plastiği büyük geleceği için iyi tutmaz ve ilerde gevşeme yapabilir. keşke onu nasıl yapacağımızı da söyleseydin.

 3. Çok fazla kopma yaşıyorum hatta int yok gibi Superonline aradım gelip baktılar bina içi kabloların değişmesi gerektiği ni söylediler Cat5 mi cekiyim Cat6 mi yoksa normal telefon hattı kablosumu

 4. normal telefon kabloları cat5 veya cat6 dan daha iyidir.
  çünkü onların bir sınırı var ama telefon kablosunun sınırı yok ne kadar açarlarsa o kadar rahat netiniz olur

  • Şöyle söyleyeyim normal telefon kablolarından cat6 veya cat7 daha iyidir çünkü burgulu geliyor izolasyonu iyi manyetik alandan etkilenme olasılığı çok az ve hat gürültü oranı değerleri çok iyi.
   Bizzat denedim ve bu şekilde uygun gözüm aldım.
   Bu arada kablo kırılmıyor.

 5. selam 35 mbps hizmet veren ttkom ölçümlerim sonucunda 5-6 civarı hız veriyor.
  incelemelerde bina girişine kadar hızın geldiği söyleniyor.
  8.kattayım ve binada görülen kablo yok nasıl çektireceğiz?

 6. kardeş 3. kattayım bu kabloyu çekerken eski kabloları çıkartıp aynı delikten mi geçiriyorlar yoksa bina dışı mı. meşakkatli ve maliyetli mi ?

  • bina içinde eğer kablo hattı varsa oradan eğer yoksa apartman içinden yada apartman bosluğundan veya havalandırma kanalından bir şekilde kabloyu getirmen gerekiyor
   dışardan getirmiyceksin yani.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here