WordPress Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

WordPress hosting paketinizi seçerken, en doğru kararı alabilmeniz için yararlı olabileceğini umduğumuz bir yazı hazırladık ama önce bazı tanımları hatırlatmak iyi olabilir. 

Bir web sitesine ait tüm içeriğin, sunucular üzerinde depolanması hosting olarak adlandırılıyor. WordPress hosting de WordPress tabanlı web siteleri için sunulan hosting paketleri için kullanılan bir tanımlama. Yani WordPress hosting; bir web sitesinin barınacağı sunucunun tüm donanımsal ve yazılımsal kaynaklarının WordPress uygulamasına özel olarak optimize edilmiş olması anlamına geliyor. 

Hızlı WordPress Siteler için Tıklayınız! 

Böylece sitenizin performansı konusunda sorun ve endişe  yaşamamanız ve bu tür konular yerine sitenizin içeriğine ve gelişimine odaklanmanız hedefleniyor.

En iyi WordPress hosting paketi hangisi sorusunu aşağıdaki maddeler doğrultusunda kapsamlıca yanıtlamak mümkün:

 • Hız: Optimum site performansı ve yükleme hızına odaklı bir hosting planı sitenizin başarısına büyük oranda katkıda bulunabilir. Sayfa yüklenme hızının SEO ögelerinden biri olması nedeniyle, web sitesi sahipleri en hızlı WordPress hosting hizmetini sunabilecek planların ne kadar değerli olduğunun farkında. Bu nedenle bir web sitesinin genel performansını ve aktarım hızını belirlemede büyük rol oynayan; bellek (RAM), işlem gücü (CPU) ve disk alanı (HDD’ler ve SSD’ler) gibi özellikler WordPress hosting seçerken en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında

 • Destek: Olası bir sorunla karşılaştığınızda deneyimli, 7/24 irtibat kurabileceğiniz ve teknik destek dışında WordPress ile ilgili de yardımcı olabilecek  bir destek ekibi, sitenizin kesintisiz yayında kalması için çok önemli. 

 • Yedekleme: Sitenizin periyodik yedeklenmesi olası veri kayıplarının yaşanmaması için hosting planınızda olmasını önemseyeceğiniz özelliklerden.

 • Önbellekleme (Cache): 3 saniyeden geç yüklenen sitelerde terk etme oranları yüksek olduğundan, beklemeyi sevmeyen ziyaretçilerinizi kaybetmemek için, düzenli önbellekleme özelliği bulunan hosting paketlerini seçmeniz oldukça mantıklı. Çünkü önbellekleme, web sitelerinin hızlı yüklenmesini sağlayan güzel çözümlerden biri.  

 

 • Site Taşıma Hizmeti: Sitenizi taşırken PHP versiyon uyuşmazlıkları, e-posta ayarları, DNS tanımlamaları gibi konularda sorunlar yaşanabileceğinden bu zahmetli işi sizin yerinize hem de ücretsiz halledecek hosting firmalarının olduğunu bilmek WordPress hosting seçiminizi etkileyebilir.

 • Güvenlik: Web sitenizin SSL sertifikasına sahip olması, Google aramalarında sitenizin üst sıralarda görünmesi kolaylaştırıyor. Bu nedenle  SSL sertifikasının hosting paketine dahil edilmesi site sahiplerini mutlu ediyor.

 • Ücretsiz, cazip ek özellikler: Hosting firmalarının, LS Cache gibi hız odaklı ek imkanlar sunabilmesi ve staging (sitenizi canlı yayına almadan önce görüntüleme fırsatı) gibi genellikle premium paketlerde bulunan kolaylıkları ücretsiz sağlaması da kararınızda etkili olabilir.

 

 • Uptime: Sunucunun bağlantı verimliliğini ifade eden uptime oranları ne kadar yüksekse, siteniz de o kadar uzun süre aktif ve ulaşılabilir olacağından, uptime oranlarına mutlaka göz atmalısınız.

 

 • Kurulum: Genelde WordPress hosting paketlerinin çoğu tek tıkla WordPress kurulumu sağlıyor. Zaman kaybı yaşamamanız açısından aldığınız hosting hizmetinin içeriğinde bulunması büyük kolaylık.

 

 • Esneklik: Başlangıçta seçtiğiniz paket, zamanla sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda yetersiz kalabilir. Hosting sağlayıcınız; sitenizin büyüyen ihtiyaçlarını karşılamada kolaylıklar sunabilmeli gerektiğinde paketinizi daha iyi bir hosting planına yükseltmenizi kolaylaştırmalıdır.

 

 • Diğer: Veri merkezinin konumu (ziyaretçilerinizin çoğunluğuna ne kadar yakınsa, o kadar iyidir),  dahili CDN’ler, daha çok geliştiricileri ilgilendiren Git sürüm kontrolü gibi konular da sitenizin ihtiyaçlarına göre göz önünde bulundurulabilir. 

Tüm bu sayılanlara ek olarak, WordPress hosting seçimi web sitenizin SEO’sunu geliştirip, ziyaretçilerinizin ya da satışlarınızın artmasında etkili olabilecek anahtar bir konu olduğundan, web sitenizin neye ihtiyacı olduğu, trafiği, büyüme beklentiniz, bütçeniz gibi kriterlere de dikkat etmeniz ve tecrübeli, güvenilir bir hosting firmasıyla çalışmanız olası problemler açısından da önleyici olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here