Ağ üzerinden Network Boot ile Format Atmak
Ağ üzerinden Network Boot ile Format Atmak

Her zaman BİOS’a girdiğinizde boot menüsü altında ki NETWORK BOOT‘un ne işe yaradığını veya ne yaptığını merak edenler vardır aranızda. Ben de sizler gibi bunu merak edenleri düşündüm ve bir içerik hazırlamaya karar verdim. Bu koca NETWORK BOOT denen şey neler yapabilir ki düşünsene bir ?
Ağ üzerinde bir başka bilgisayardaki Windows’u, Linux’u BOOT edebilir ve bilgisayarda hard disk olmadan ağdaki bir bilgisayarın veya sunucunun işletim sistemini kullanabilirsiniz.

Sunucu/Server işleriyle ilgilenen birisi için çok komik ve basit bir durum olabilir fakat normal düzeydeki kullanıcılar için enteresan, IT yöneticileri içinse vazgeçilmez haldedir.

Network boot’un amacı şudur.
Bir bilgisayar veya sunucudaki medyayı ağ üzerinden okuyarak çalıştırması.
Peki bu medya neler olabilir. Windows 10 kurulum medyası, Windows işletim sistemi, Linux işletim sistemi  veya bir çok şey olabilir.
Tabi aktarım hızı ve performansı için iç networkun hızı çok önemli. Bunuda etkileyen faktörler kullandığınız ethernet kabloları ve swict/Router’inizin port hızıdır.  Benim size tavsiyem gigabit ethernet kullanmanız. 1gbps (gbefamily)
Ben de bu gün sizlere Network Boot ile ağ üzerinden birden çok bilgisayara eş zamanlı Windows Kurulumu (Format) nasıl yapılır bundan bahsedeceğim.

15 bilgisayarlı bir laboratuvar düşünün ve hepsine tek tek USB takıp, CD takıp uğraşmak hem üşendirecek hem de vakit kaybına yol açacaktır. Bu yüzden bu eziyeti kimsenin çekmemesi adına Network Boot ile aynı anda 15 bilgisayara birden format atmak ve çok kısa sürede bunu yapmak oldukça büyüleyici 🙂

Bu konuda uzun araştırmalar yapmama rağmen hiçbir yerde Türkçe kaynağa rastlayamadım. Yabancı forumlarda da bir çok sorun yaşayan olmuş ve sizler için en ideal ve basit olan yol ile sizlere rehber videosu hazırladım.
Peki ya bu işlem nasıl yapılıyor?
İşlemlere başlamadan önce indirmeniz gereken birkaç dosya var.9 Yorum Yapıldı

Özgür

çok yararlı bir paylaşım olmuş bunun için çok teşekkür ederim 🙂

  helpmert

  Asıl ben teşekkür ederim 🙂

namık kemal

sağolasın kardeşim
yardım ediyorsun yolun açık olsun

  helpmert

  Teşekkür ederim 🙂

YUSUF

Kardeşim ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım son bir kaç haftadır işleri hızlandırayım diye nasıl olur acaba network üzerinden bir araştırayım dedim sen çıktın karşıma çokta beğendim anlatımını. mail adresimi ekle destek oluruz 🙂

  helpmert

  Teşekkürederim 🙂

Mehmet Ekmekci

Mert Bey Merhaba, ben bu sistem üzerinde aynı zamanda office, deriver vb gibi şeyleri de beraber hepsi bir kurmak istiyorum ne yapmalıyım?

  helpmert

  Ninite kullanabilirsiniz ninite ile tek tıkta tüm yazılımları kurtabilirsiniz
  ya da tüm pc ler aynı ise imaj alıp tüm imajları ağdan çekip kurabilirsiniz.

ALİ ERSİN GERÇEK SEYRAN

SERVA WIA_RIS_SHARE wrong setup; 127.0.0.1:445 SMB_COM_SESSION_SETUP_ANDX NTSTATUS=STATUS_LOGON_FAILURE
hatası alıyorum
win 7 home pre sunucu
win xp pro 32 sata entegreli kurulumu istenen

Yorum Yapın