Ağ Üzerinden Network Boot ile Format Atmak

11
1715

Merhaba, sevgili Help Mert takipçileri: Her zaman BİOS’a girdiğinizde boot menüsü altında ki NETWORK BOOT‘un ne işe yaradığını veya ne yaptığını merak edenler vardır aranızda. Ben de sizler gibi bunu merak edenleri düşündüm ve bir içerik hazırlamaya karar verdim. Bu koca NETWORK BOOT denen şey neler yapabilir ki düşünsene bir ?
Ağ üzerinde bir başka bilgisayardaki Windows’u, Linux’u BOOT edebilir ve bilgisayarda hard disk olmadan ağdaki bir bilgisayarın veya sunucunun işletim sistemini kullanabilirsiniz.

Sunucu/Server işleriyle ilgilenen birisi için çok komik ve basit bir durum olabilir fakat normal düzeydeki kullanıcılar için enteresan, IT yöneticileri içinse vazgeçilmez haldedir.

Network boot’un amacı şudur.
Bir bilgisayar veya sunucudaki medyayı ağ üzerinden okuyarak çalıştırması.
Peki bu medya neler olabilir. Windows 10 kurulum medyası, Windows işletim sistemi, Linux işletim sistemi  veya bir çok şey olabilir.
Tabi aktarım hızı ve performansı için iç networkun hızı çok önemli. Bunuda etkileyen faktörler kullandığınız ethernet kabloları ve swict/Router’inizin port hızıdır.  Benim size tavsiyem gigabit ethernet kullanmanız. 1gbps (gbefamily)
Ben de bu gün sizlere Network Boot ile ağ üzerinden birden çok bilgisayara eş zamanlı Windows Kurulumu (Format) nasıl yapılır bundan bahsedeceğim.

15 bilgisayarlı bir laboratuvar düşünün ve hepsine tek tek USB takıp, CD takıp uğraşmak hem üşendirecek hem de vakit kaybına yol açacaktır. Bu yüzden bu eziyeti kimsenin çekmemesi adına Network Boot ile aynı anda 15 bilgisayara birden format atmak ve çok kısa sürede bunu yapmak oldukça büyüleyici 🙂

Bu konuda uzun araştırmalar yapmama rağmen hiçbir yerde Türkçe kaynağa rastlayamadım. Yabancı forumlarda da bir çok sorun yaşayan olmuş ve sizler için en ideal ve basit olan yol ile sizlere rehber videosu hazırladım.
Peki ya bu işlem nasıl yapılıyor?
İşlemlere başlamadan önce indirmeniz gereken birkaç dosya var.11 YORUMLAR

 1. Kardeşim ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım son bir kaç haftadır işleri hızlandırayım diye nasıl olur acaba network üzerinden bir araştırayım dedim sen çıktın karşıma çokta beğendim anlatımını. mail adresimi ekle destek oluruz 🙂

 2. Mert Bey Merhaba, ben bu sistem üzerinde aynı zamanda office, deriver vb gibi şeyleri de beraber hepsi bir kurmak istiyorum ne yapmalıyım?

  • Ninite kullanabilirsiniz ninite ile tek tıkta tüm yazılımları kurtabilirsiniz
   ya da tüm pc ler aynı ise imaj alıp tüm imajları ağdan çekip kurabilirsiniz.

 3. SERVA WIA_RIS_SHARE wrong setup; 127.0.0.1:445 SMB_COM_SESSION_SETUP_ANDX NTSTATUS=STATUS_LOGON_FAILURE
  hatası alıyorum
  win 7 home pre sunucu
  win xp pro 32 sata entegreli kurulumu istenen

 4. Merabalar video ve anlatım çok iyi teşekkür ederim. Benim sorum şu şekilde diyelimki ben bir windows kurulumu yaptım ve tüm programları kurdum ve sysprep ile bilgisayarın lisansı dahil tüm driverlarınıda sildim ve bunu acronisle imaja çevirdim. Bu imajı serva veya benzer bir programla ağ üzerinden client pclere ye atabilir miyim? Yani videoda klasörün içerisine windows dosyalarını atmıştınız imajı kopyalamak için ne yapmak gerekir?

  • O dediğini biraz farklı yolla yapabilirsin.
   Tek yapman gereken şey imaj dosyasının olduğu klasörü paylaşıma açmak. Paylaşıma açtıktan sonra paylaşım seçeneklerinden parola sormayı devredışı bırakırsın.

   İmaj atacağın bilgisayara acronis boot diskini usb üzerinden okutup imaj dosyası seçme yerine gelip
   Ağ / hedefpc / imajdosyası şeklinde seçimi yapıp tamam dediğinde ağ üzerindeki diğer bilgisayardan imajı çekecektir. Aktarım hızı senin iç networkunun hızı ve performansına göre değişiklik gösterecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here